Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - kim jest nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zostanie nową minister rodziny, pracy i polityki społecznej w rządzie Donalda Tuska. To polska pedagożka, filozofka, badaczka społeczna, doktor nauk humanistycznych, działaczka społeczna i polityczna.

Publikacja: 12.12.2023 11:59

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Foto: PAP, Leszek Szymański

Nowa minister pochodzi z Wrocławia, gdzie ukończyła pedagogikę oraz filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2018 uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii.

Od września 2015 do lutego 2019 była działaczką Partii Razem. Wystąpiła z Partii Razem, tłumacząc swoją decyzję brakiem akceptacji dla przyjętej przez tę partię strategii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w tym samym roku.

Brała udział w organizacji tzw. czarnego protestu przeciwko ograniczeniu prawa do wykonywania aborcji w Polsce. W swoich wystąpieniach podkreśla rangę wolności osobistych, równouprawnienia osób LGBT oraz dostępu kobiet do aborcji.

W 2019 została kandydatką w wyborach parlamentarnych na liście Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu wrocławskim. W wyborach otrzymała 14 257 głosów, uzyskując tym samym mandat posłanki IX kadencji. W Sejmie była członkinią Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, a także przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

We wrześniu 2021 przystąpiła do Nowej Lewicy, dołączając do frakcji SLD. W wyborach w 2023 z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję w okręgu gdyńskim, otrzymując 30 631 głosów.

Podczas swojego expose Donald Tusk zapewniał, że ministerstwo rodziny, pracy o polityki społecznej będzie gwarantem poprawy sytuacji pracowników oraz praw kobiet.

- Niezależnie od sporów politycznych, od pierwszego dnia przystąpimy do konkretnych działań, dzięki którym wszystkie kobiety odczują radykalną poprawę jeśli chodzi o ich zdrowie i bezpieczeństwo. - mówił nowy premier.

Czytaj więcej

Oto skład rządu Donalda Tuska
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność