Andrzej Domański, nowy minister finansów. Kim jest i jakie ma zadania?

Andrzej Domański, współautor programu gospodarczego Koalicji Obywatelskiej i poseł tej partii zostanie szefem resortu finansów. Ale nie będzie pełnił funkcji wicepremiera w gabinecie Donald Tuska.

Publikacja: 12.12.2023 13:51

Andrzej Domański

Andrzej Domański

Foto: PAP/Paweł Supernak

Premier Donald Tusk podczas expose w Sejmie wniósł o powołanie na stanowisko ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Domański jest współautorem programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej „100 konkretów na 100 dni” i autorem programu gospodarczego partii.

Duże wyzwania

Premier Tusk zaznaczył, że Domański ma zabezpieczyć finansowanie dla działań nowego rządu, bez sięgania do kieszeni Polaków oraz zapewnić stabilność finansów publicznych. Wyzwania jakie stoją przed nowym ministrem finansów są rzeczywiście ogromne. Kondycja finansów publicznych, po rządach PiS, jest nie najlepsza. Plan na 2023 r. zakłada aż 192 mld zł deficytu, czyli ok. 5,5 proc. PKB, a plan na 2024 r. (w projekcie budżetu na 2024 r.) – ok. 165 mld zł, czyli ok. 4,5 proc. PKB. Ze strony Komisji Europejskiej grozi nam wszczęcie procedury nadmiernego deficytu już wiosną 2024 r.

Czytaj więcej

Tusk: Będą podwyżki dla nauczycieli i budżetówki, ułatwienia dla biznesu i KPO

Tak duża dziura w finansach publicznych oznacza, że przestrzeni na nowe wydatki, zapowiedziane przez nowy rząd, jest bardzo niewiele.

Andrzej Domański w wypowiedziach prasowych dał się poznać jako zwolennik rozsądnej polityki wydatkowej państwa, w tym kierowania rządowych programów pomocowych czy osłonowych do grupy odbiorców, którzy tego najbardziej potrzebują. Opowiadał się m.in. przeciwko przedłużeniu tzw. tarczy antyinflacyjnej, czyli zerowego VAT na żywność.

CV nowego ministra

Andrzej Domański ma 42 lata. Najbardziej znany jest jako wiceprezes i główny ekonomista think-tanku Platformy Obywatelskiej – Instytutu Obywatelskiego. Jest też finansistą, zajmował się m.in. zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi, był też członkiem zarządów w instytucjach finansowych oraz wykładowcą akademickim (na Uczelni Łazarskiego oraz na Uniwersytecie SWPS).

Urodził się w Krakowie, jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ukończył też program Chartered Financial Analyst.

Po raz pierwszym został posłem na Sejm w tegorocznych wyborach, z kolei w 2019 r. próbował swoich sił bez efektów. Z jego oświadczania majątkowego wynika, że ma spore oszczędności w gotówce, posiada też obligacje skarbowe o wartości ponad 450 tys. zł oraz udziały w funduszach inwestycyjnych o wartości ponad 1,2 mln zł. Jest też właścicielem dwóch mieszkań o powierzchni odpowiednio 104 i 40 metrów kwadratowych, wartości 2,2 mln zł i 0,6 mln zł.

Premier Donald Tusk podczas expose w Sejmie wniósł o powołanie na stanowisko ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Domański jest współautorem programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej „100 konkretów na 100 dni” i autorem programu gospodarczego partii.

Duże wyzwania

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
Babciowe jeszcze w tym roku. Ministerstwo zapewnia, że ma środki
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Finanse
Wschodzące gwiazdy audytu według "Rzeczpospolitej"
Finanse
Szanse i wyzwania na horyzoncie
Finanse
Badania w czasach niepewności
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Finanse
Audyt ma wiele twarzy