Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska

Posłowie zagłosowali za wyrażeniem wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. W środę nowa Rada Ministrów ma zostać zaprzysiężona przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Aktualizacja: 13.12.2023 06:07 Publikacja: 12.12.2023 21:54

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk

Foto: PAP/Paweł Supernak

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki (PiS) wygłosił w Sejmie exposé. Po dyskusji jego rząd nie uzyskał wotum zaufania. Sejm wybrał na premiera lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. Przewodniczącego PO poparło 248 posłów, a 201 głosowało przeciw.

Exposé Donalda Tuska

We wtorek Donald Tusk wygłosił exposé. Premier mówił między innymi o "koalicji 15 października", zacytował manifest "Zwykłego, szarego człowieka" Piotra Szczęsnego oraz słowa papieża Jana Pawła II. Zapowiedział także podwyżki dla budżetówki i mówił o konieczności pomagania Ukrainie. 

Czytaj więcej

Donald Tusk w Sejmie mówi o "koalicji 15 października". Cytuje Jana Pawła II

Wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska

Po exposé ponad 250 posłów zapisało się do zadania pytania nowemu premierowi. Po incydencie z udziałem posła Konfederacji Grzegorza Brauna, część posłów zrezygnowała ze swoich pytań. Przedstawiciele PiS wnioskowali o przełożenie obrad na środę, ale nie zostało to przyjęte w głosowaniu.

Czytaj więcej

Oto skład rządu Donalda Tuska

Donald Tusk po serii pytań zapowiedział, że na wszystkie zostanie udzielona odpowiedź w formie pisemnej, co spotkało się z oburzeniem ze strony posłów PiS-u.

Paweł Jabłoński z mównicy na sali plenarnej przekonywał, że posłowie zasługują na wysłuchanie odpowiedzi. Złożył w tej sprawie wniosek formalny i wskazywał na procedurę wybory premiera. W odpowiedzi marszałek Sejmu Szymon Hołownia przytoczył Regulamin Sejmu, z którego wynika, że przepisy, na które powoływał się poseł PiS, nie dotyczą kandydata wyłonionego przez Sejm.

Za udzieleniem wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska opowiedziało się 248 posłów. Przeciw było 201. Nikt nie wstrzymał się od głosu. 

Prezydent Andrzej Duda wskazując kandydata na premiera podkreślił, że należy to do jego prerogatyw, misje tę, zgodnie, jak twierdził, z sejmową tradycją, przekaże w ręce przedstawiciela ugrupowania, które wygrało wybory i ma w Sejmie najliczniejszy klub.

Czytaj więcej

Jarosław Kaczyński łączy zachowanie Grzegorza Brauna z atakami na Kościół

Mimo niekorzystnej arytmetyki sejmowej prezydent wskazał Mateusza Morawieckiego jako premiera. Podkreślił, że jego kandydatem nie jest Donald Tusk, ale zapewnił, że jeśli rząd Morawieckiego nie zdobędzie większości, bez zbędnej zwłoki zaakceptuje wybranego przez Sejm kandydata i zaprzysięgnie jego rząd, jeśli ten zdobędzie wotum zaufania.

Rząd przewodniczącego Platformy Obywatelskiej ma zostać zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę w środę o godz. 9:00.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki (PiS) wygłosił w Sejmie exposé. Po dyskusji jego rząd nie uzyskał wotum zaufania. Sejm wybrał na premiera lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. Przewodniczącego PO poparło 248 posłów, a 201 głosowało przeciw.

Exposé Donalda Tuska

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: PiS z największym spadkiem. Rośnie Konfederacja
Polityka
Szkody wizerunkowe, gratka dla wywiadu. Specjaliści o asystentce Donalda Tuska
Polityka
Unia wszczyna procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski
Polityka
Polityczne Michałki. Sejm rusza na wakacje a PSL z kontrofensywą, zaś Giertych przynosi KO „kontent rozliczeniowy”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Jeden projekt w sprawie aborcji mógłby przejść