To jeden z najważniejszych polityków w PO, poseł, rzecznik i skarbnik PO, a także były podsekretarz w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Nie możemy się więcej wstydzić za legislacyjne niechlujstwo - mówił Donald Tusk, prezentując kandydaturę Jana Grabca na szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Od radnego Legionowa do ław sejmowych

Grabiec urodził się 1972 roku w Legionowie. Skończył filozofię na Akademii Teologii Katolickiej (obecnie UKSW) w Warszawie i do 2002 roku był nauczycielem akademickim. Wybrał jednak karierę polityczną zaczynając karierę w samorządzie, w rodzinnym Legionowie - zostając tam najmłodszym radnym (w latach 1998-2002). Po tym okresie został zastępcą prezydenta Legionowa pełniąc ten urząd do 2006 roku. W 2006-2015 sprawował urząd starosty legionowskiego. Od sierpnia 2015, do listopada, pełnił także funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji w rządzie Ewy Kopacz. W następnych wyborach został posłem z ramienia Platformy Obywatelskiej i jest nim nieprzerwanie do dziś. Od 2016 pełni także funkcję rzecznika PO. Podczas poprzedniej, IX kadencji Sejmu był przewodniczącym Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz członkiem Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Czytaj więcej

Oto skład rządu Donalda Tuska

Partyjny mainstream

Jakie poglądy polityczne ma nowy szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów? Liberalne, prodemokratyczne i proobywatelskie, nie odbiegające od linii politycznej swojego ugrupowania. Jako poseł deklaruje, że sprawy samorządowe ciągle są dla niego ważne: „moja praca w Sejmie skupiona jest na rozwiązaniu problemów mieszkańców: zapewnieniu rozbudowy sieci komunikacji publicznej, dokończenia budowy dróg i obwodnic, zadbania o lepszy stan środowiska – zwłaszcza czyste powietrze. Pragnę zadbać o wyższy poziom życia mieszkańców naszego regionu” – czytamy na jego stronie internetowej. W czasie swojej pracy samorządowej był także krytykiem tzw. Janosikowego, czyli programu, który wymusza na bogatszych samorządach większe wpłaty do budżetu w celu subwencjonowania mniej zamożnych jednostek samorządu terytorialnego. „Wobec radykalnego wzrostu obciążeń budżetu powiatu legionowskiego z tytułu „janosikowego” zorganizowałem Koalicję Powiatów, które wspólnie podjęły działania na rzecz zmiany systemu wyrównywania dochodów jednostek samorządu terytorialnego m.in. z udziałem Powiatu Wołomińskiego, Nowodworskiego, Pruszkowskiego, Piaseczyńskiego, Otwockiego, Grodziskiego i Zachodnio-Warszawskiego” – opisywał Grabiec nową inicjatywę samorządów.

Prywatnie jest w związku małżeńskim i kibicuje lokalnemu klubowi piłkarskiemu Legionovia.