Agnieszka Buczyńska. Kim jest minister ds. społeczeństwa obywatelskiego w rządzie Donalda Tuska?

Ministrem do spraw społeczeństwa obywatelskiego ma zostać polityczka najbardziej znana dotąd ze współpracy z Pawłem Adamowiczem, również w tragicznej chwili dla byłego prezydenta Gdańska.

Publikacja: 12.12.2023 12:24

Agnieszka Buczyńska

Agnieszka Buczyńska

Foto: PAP. Marcin Obara

13 stycznia 2019 roku na scenę na Targu Węglowym w Gdańsku wszedł prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, by wygłosić przemówienie w związku z finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Około godz. 20 został trzykrotnie ugodzony nożem przez zamachowca, a następnego dnia zmarł w szpitalu po kilkugodzinnej operacji, mającej uratować jego życie. Obok prezydenta na scenie stała Agnieszka Buczyńska, która w nowym rządzie Donalda Tuska ma objąć funkcję ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego.

Agnieszka Buczyńska - współorganizatorka finału WOŚP, w czasie którego zamordowany został Paweł Adamowicz

Najczęściej przedstawiana jest jako działaczka organizacji pozarządowych i specjalistka od wolontariatu. W latach 2008-2014 była wiceprezesem, a w okresie 2015-2019 prezesem Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Wchodziła w skład Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych, Gdańskiej Rady Pożytku Publicznego oraz Gdańskiej Rady ds. Seniorów, była pomysłodawczynią starań Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu, który miasto otrzymało na rok 2022.

Czytaj więcej

Donald Tusk w Sejmie mówi o "koalicji 15 października". Cytuje Jana Pawła II

Najmocniej na jej życiorysie odcisnęły się jednak wydarzenia z 13 stycznia 2019 roku. Buczyńska nie tylko stała bowiem na scenie w tragicznym momencie, ale w dodatku organizatorem imprezy było kierowane przez nią Regionalne Centrum Wolontariatu. Z tego powodu w 2020 roku otrzymała zarzuty karne, podobne jak sześć innych osób odpowiedzialnych za przygotowanie imprezy. Ostatecznie wyroki więzienia w zawieszeniu usłyszeli przedstawiciele firmy ochroniarskiej, a pozostałe osoby, w tym Buczyńską uniewinniono.

– Jest to dla mnie ogromna ulga, bo, nie ma co ukrywać, ostatnie cztery lata były dla mnie najtrudniejszymi w całym moim życiu; dla całej mojej rodziny. Tak, że jest to dla mnie z jednej strony ogromna ulga, natomiast prawda jest też taka, że dzisiaj czekam też bardzo mocno na wyrok w sprawie mordercy prezydenta Pawła Adamowicza – komentowała po wyroku Agnieszka Buczyńska.

W 2019 roku Buczyńska była współorganizatorką finału WOŚP w Gdańsku, podczas którego zamordowany został Paweł Adamowicz

Mimo uniewinnienia, spore wątpliwości w Trzeciej Drodze wzbudziło wystawienie jej na „jedynce” listy w Gdańsku. Pojawiały się obawy, że kontrowersje wokół finału WOŚP utrudnią jej wybór na posłankę.

Agnieszka Buczyńska przy Szymonie Hołowni stoi od początku

Jak pisaliśmy w sierpniu, by nie utrudnić wyboru Buczyńskiej, Polska 2050 chciała skreślić z listy w Gdańsku Magdalenę Srokę, popularną posłankę i byłą prezeskę Porozumienia, rekomendowaną przez PSL. Ostatecznie Sroka znalazła się na liście, jednak dopiero na trzeciej pozycji, a do Sejmu udało się dostać obu polityczkom.

Buczyńska otrzymała „jedynkę w Gdańsku”, bo przy Szymonie Hołowni stoi od początku jego zaangażowania politycznego. W 2020 była członkinią sztabu wyborczego byłego prezentera TVN w kampanii prezydenckiej, w którym odpowiadała za sprawy wolontariatu. Była wiceprezesem Stowarzyszenia Polska 2050, a w partii o tej samej nazwie została drugą wiceprzewodniczącą i sekretarzem generalnym.

„Całe swoje życie zajmowałam się budowaniem wolontariatu. To kluczowa część społeczeństwa obywatelskiego. To mnie nakręca, cieszy, daje energię do działania” – pisze o sobie na stronie partii, a przed wyborami zapowiadała, że „chce dać głos organizacjom pozarządowym”.

Na spełnienie tej zapowiedzi ma teraz szanse, jednak wcale nie będzie jej łatwo. W nowym rządzie ma być co prawda przewodniczącą Komitetu ds. pożytku publicznego, jednak nie będzie podlegał jej żaden resort, co znacząco ograniczy możliwości działania.

Polityka
Rekonstrukcja rządu. Donald Tusk odwoła więcej ministrów, niż pierwotnie zapowiadano?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Afera Pegasusa. Co ujawni w Sejmie minister Adam Bodnar?
Polityka
PiS układa listy śmierci na wybory do PE. Zaskakujące nazwiska na i poza listami
Polityka
Skandal wokół imprezy z Mateuszem Morawieckim
Polityka
Sondaż: Jak zmieniła się sytuacja w Polsce pod rządami Tuska? Zadowolonych więcej