Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: ministra funduszy i polityki regionalnej

Resortem funduszy i polityki regionalnej pokieruje politolożka i socjolożka, znawczyni polityki wschodniej, była ambasadorka Polski w Moskwie.

Publikacja: 12.12.2023 16:56

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - ministra funduszy i polityki regionalnej

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz - ministra funduszy i polityki regionalnej

Foto: PAP/Kalbar

Absolwentka Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jeszcze w czasie studiów rozpoczęła pracę w roli asystenta eksperta w Ośrodku Studiów Wschodnich. W latach 1994-2001 pracowała jako asystent, a następnie starszy asystent w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Podyplomowo studiowała również na Central European University w Budapeszcie i Pradze. W latach 2001-03 była adiunktem w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Obroniła rozprawę doktorską „Aktywność polityczna Polaków w latach 1989-1995".

W latach 1992–95 oraz 1999–2012 była związana z Ośrodkiem Studiów Wschodnich w Warszawie, w którym pełniła m.in. funkcje kierownika działu rosyjskiego oraz zastępcy dyrektora. 

Czytaj więcej

Oto skład rządu Donalda Tuska

Od 2011 do 2012 była przedstawicielem OSW w Brukseli oraz koordynatorem wspólnego projektu badawczego OSW i Francuskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W pracy naukowej i eksperckiej zajmowała się analizą stosunków międzynarodowych na obszarze postradzieckim, sytuacji społeczno-politycznej w Rosji i krajach Europy Wschodniej, a także polityką UE wobec tych państw.

Ministra Pełczyńska-Nałęcz: była ambasadorką Polski w Rosji

Od 2008 do 2012 zasiadała w Polsko-Rosyjskiej Grupie do Spraw Trudnych, a w latach 2009–2010 w Komitecie Sterującym Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego.

W latach 2012-14 była wiceministrą spraw zagranicznych. Odpowiadała m.in. za problematykę wschodu i kontakty z Polonią, współpracę rozwojową i problematykę wschodnią. Następnie w latach 2014-16 była ambasadorką Polski w Rosji.

W 2016 r. objęła stanowisko dyrektorki programu Otwarta Europa Fundacji im. Stefana Batorego, a następnie funkcję szefowej think tanku Forum Idei Fundacji Batorego.

W 2020 r. podjęła współpracę z ruchem Polska 2050. Była dyrektorką Instytutu Strategie 2050. W ostatniej kampanii wyborczej była szefową sztabu wyborczego Polski 2050.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ma 53 lata. Jest matką trójki dzieci.

Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody
Biznes
Polski rynek pracy nie tylko dla Polaków
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Rząd Węgier zachęca biznes do współpracy z Rosją