Krzysztof Gawkowski będzie nowym ministrem cyfryzacji. Kim jest?

Krzysztof Gawkowski będzie nowym ministrem cyfryzacji - ogłosił podczas wtorkowego expose premier Donald Tusk. Kim jest następca Janusza Cieszyńskiego?

Publikacja: 12.12.2023 15:16

Krzysztof Gawkowski - nowy minister cyfryzacji

Krzysztof Gawkowski - nowy minister cyfryzacji

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Wskazany na nowego ministra cyfryzacji w randze wicepremiera Krzysztof Gawkowski ma 43 lata i jest wiceprzewodniczącym ugrupowania Nowa Lewica. W 2019 r., mieszkając w Wołominie, do Sejmu dostał się z listy nr 4 w Bydgoszczy. Należał wtedy do Wiosny Roberta Biedronia.

Z wykształcenia jest humanistą, z zawodu nauczycielem akademickim, związanym z Uczelnią Handlowo-Techniczną im. H. Chodkowskiej w Warszawie, jako adiunkt w Katedrze Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

Gawkowski w 2006 r. ukończył Wyższą Szkołę Komunikowania i Mediów Społecznych na wydziale nauk politycznych. Studia doktoranckie w 2011 r. odbył na Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieyszotra w Pułtusku (Grupa Uczelni Vistula). Jego praca doktorska nosi tytuł "Prawo wyborcze do samorządu terytorialnego w III RP na tle europejskim". Ma również tytuł MBA.

Czytaj więcej

Oto skład rządu Donalda Tuska

Od 2002 do 2010 roku był radnym Rady Miejskiej w Wołominie. W 2010 został wybrany na radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego i pełnił tę funkcję przez kolejne cztery lata. 

Choć Krzysztof Gawkowski jest z wykształcenia humanistą, dał się poznać jako znawca tematyki bezpieczeństwa i technologii cyfrowych. W 2018 r. ukazała się książka „Cyberkolonializm” jego autorstwa (Helion), w której można znaleźć m.in. rozdziały poświęcone regulacjom, w tym unijnej dyrektywie NIS dotyczącej cyberbezpieczeństwa.

Gawkowski jest też autorem innych książek. Ich tematyka wskazuje, że oprócz świata technologii, polityki i spraw społecznych interesuje go również kryminalistyka. Warszawska Firma Wydawnicza wydała jego kryminał „Piętno prawdy” (2010), „Cień przeszłości" – thriller kryminalny, ale też „Obudzić Państwo” (2015), wizję nowoczesnego kraju. Wydawnictwo Bookplan.pl w 2021 r. wydało z kolei powieść „Odnowa”.

Ostatnia pozycja posła – „Nowe Państwo” – ukazała się w tym roku. Promując ją polityk prezentował swoje poglądy na różne kwestie. Komentował m.in. pozycję big techów takich jak Apple i sposób ich działania poza Stanami Zjednoczonymi. – Podatek od cyfrowych wartości powinien zostać wprowadzony – mówił na jednym ze spotkań.

Czytaj więcej

Przetarg na komputer kwantowy dla Polski. Otwarto koperty

- Jeżeli ktoś zdecydował, że ma się zrobić nielegalny podsłuch – to ma siedzieć w więzieniu – mówił także wtedy.

Gawkowski będzie pilnował, aby dane Polaków były bezpieczne

Posłanka Anna Maria Żukowska mówiła we wtorek w Sejmie, że Krzysztof Gawkowski będzie pilnował, aby dane Polaków były bezpieczne i aby korporacje na nich nie zarabiały.

- Pracowaliśmy z Krzysztofem Gawkowskim w komisji cyfryzacji innowacyjności i nowoczesnych technologii. Wiem, że opublikował książkę o cyberbezpieczeństwie i w związku z tym spodziewałbym się, że będzie to domena, na którą położy nacisk – mówi Robert Kwiatkowski, b. prezes Telewizji Polskiej, członek Rady Mediów Narodowych, b. poseł, ostatnio sekretarz generalny Stowarzyszenia Lewicy Demokratycznej.

- Jest wiele do zrobienia w dziedzinie prawodawstwa dla cyfrowego świata. Mam nadzieję, że doktor Gawkowski będzie miał siłę zająć się zarówno nadrobieniem zaległości krajowych (na wdrożenie czeka Prawo Komunikacji Elektronicznej), jak i sprawami najnowszymi, takimi jak prawodawstwo europejskie dotyczące rynku e-commerce czy najnowsze – dotyczące sztucznej inteligencji. Namawiałbym też nowego ministra, a może nie muszę, bo przecież jest w Lewicy, do przyjrzenia się jak wygląda sprawa relacji cyfrowych narzędzi i człowieka. Nie zawsze mają one pozytywny wpływ na życie użytkowników: seniorzy mają trudność z korzystaniem z usług e-państwa, a młodzi ludzie są narażeni na negatywne działanie mediów społecznościowych – wskazuje Kwiatkowski.

Czytaj więcej

Rząd wycofał ustawy o Lex Huawei i pornografii w sieci. Chodzi o ministra

- Myślę, że minister cyfryzacji powinien również sprawdzić czy aukcja częstotliwości dla sieci 5G oraz szerzej dystrybucja częstotliwości pozostających pod kontrolą państwa została przeprowadzona zgodnie z prawem – dodaje Robert Kwiatkowski.

- Nie wykluczam, że jeśli dojdzie do likwidacji mediów publicznych to minister cyfryzacji będzie miał do odegrania rolę, gdy będą kształtowane na nowo – uważa b. poseł.

Biznes dobrze ocenia rząd Donalda Tuska

Przedstawiciele biznesu dobrze oceniają wybór Donalda Tuska. – To poważny polityk z silnym zapleczem, a to ważne dla tak ważnego resortu – uważa Maciej Witucki, przewodniczący rady nadzorczej Orange Polska, a jednocześnie szef Konfederacji Lewiatan.

Określa Gawkowskiego mianem „native digital” (człowiek od początku żyjący w epoce technologii cyfrowych), co zdaniem Wituckiego „daje szansę na dynamiczną kontynuację cyfryzacji”.

Z drugiej strony Maciej Witucki zdaje sobie sprawę, że biznesowi może być trudno znaleźć zrozumienie u lewicowego polityka. Do wyzwań stojących przed nowym ministrem cyfryzacji zalicza on „rozwój odważnego dialogu z interesariuszami” oraz „uprawnienie branży prywatnej w dostępie do cyfryzacji państwa”.

Wskazany na nowego ministra cyfryzacji w randze wicepremiera Krzysztof Gawkowski ma 43 lata i jest wiceprzewodniczącym ugrupowania Nowa Lewica. W 2019 r., mieszkając w Wołominie, do Sejmu dostał się z listy nr 4 w Bydgoszczy. Należał wtedy do Wiosny Roberta Biedronia.

Z wykształcenia jest humanistą, z zawodu nauczycielem akademickim, związanym z Uczelnią Handlowo-Techniczną im. H. Chodkowskiej w Warszawie, jako adiunkt w Katedrze Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Krzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym
Biznes
Alphabet wypłaci pierwszą w historii firmy dywidendę
Biznes
Wielkie firmy zawierają sojusz kaucyjny. Wnioski do KE i UOKiK
Biznes
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Biznes
Rośnie znaczenie dobrostanu pracownika