Przetarg na komputer kwantowy dla Polski. Otwarto koperty

W piątek w południe otwarto koperty z ofertami dostawy komputera kwantowego dla Polski, finansowanego przez powołaną na szczeblu unijnym instytucję EuroHPC Joint Undertaking.

Publikacja: 24.11.2023 19:55

Przetarg na komputer kwantowy dla Polski. Otwarto koperty

Foto: Adobe Stock

Komputer kwantowy, super komputer, jeden z sześciu finansowanych przez EuroHPC JU, stanąć ma w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

 - Dzisiaj o godzinie 12-ej odbyło się oficjalne sprawdzenie nadesłanych ofert, które zostaną poddane procesowi ewaluacyjnemu. Proces ten  potrwa około czterech tygodni. Wyniki przetargu, czyli wybór jednej oferty, będą znane przed Świętami – poinformował w odpowiedzi na nasze pytania zespół prasowy PCSS.

Czytaj więcej

Komputery kwantowe skusiły Annę Streżyńską. Dołącza do fińskiego start-upu

Dostawa urządzenia, montaż i serwis zarówno sprzętu jak i oprogramowania na nim działającego kosztować mają według szacunków zamawiającego około 12,3 mln euro.

Przetarg na komputer kwantowy

EuroHPC JU nie zdradza, ile ofert otrzymało, ani kto je złożył. - Jedynie przedstawiciele uczestników przetargu mogą wziąć udział w otwarciu kopert. W czasie pierwszej fazy procedury obowiązuje Zasada poufności i żadna informacji nie może zostać ujawniona na tym etapie – przekazała nam Pauline Gounaud, szefowa sektora komunikacji w EuroHPC JU.

W przetargu mogły uczestniczyć tylko firmy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Czytaj więcej

Kto na czele wyścigu superkomputerów? Europa się budzi, obawy w Ameryce

Jak się dowiedzieliśmy w przetargu, z powodów technologii, nie wystartowała fińska firma IQM, w radzie której zasiada Anna Streżyńska, b. minister cyfryzacji.

Pierwsze dwa z sześciu komputerów kwantowych w ramach projektu EuroHPC JU – dla Francji i Niemczech – dostarczyła francuska firma Pasqal.

Biznes
Sieci 5G w Polsce zrównały zasięg
Biznes
System kaucyjny zbudują sprytni, a nie duzi, gracze
Biznes
Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia
Biznes
Są unijne kary za łamanie sankcji wobec Rosji. Więzienie i ogromne grzywny
Biznes
Zwrot akcji w sprawie ratowania Poczty Polskiej. Andrzej Duda zablokuje wypłatę?