Już od przyszłego roku Ministerstwo Finansów chce zaostrzyć przepisy o klauzuli obejścia prawa.  Na czym będą polegać zmiany? - pytała Michała Nielepkowicza redaktor Anna Wojda.

- Będą wprowadzone mechanizmy mające na celu cofnięcie skutków unikania opodatkowania, a z drugiej strony - mechanizmy, które mają poszerzyć wiedzę organów skarbowych w zakresie szeroko rozumianych rozliczeń podatkowych. Chodzi o raportowanie schematów podatkowych. To jest rewolucyjna zmiana, która obejmie wszystkich podatników i doradców podatkowych. To nie jest pomysł polski, bo prace nad raportowaniem schematów trwają w całej UE, ale Polska jest tu pionierem - powiedział ekspert.

Wyjaśnił, że w związku z tym wejdą w życie nowe pojęcia:

- schemat podatkowy, czyli rozwiązanie - nawet zgodne z przepisami - dzięki któremu podatnik zapłacił niższe zobowiązanie podatkowe lub wykazał stratę - za schemat będzie mogła być uznana nawet zwykła opinia czy porada podatkowa;

- korzystający, czyli podatnik, który skorzystał z pewnego rozwiązania podatkowego (schematu);

- promotor, czyli doradca podatkowy, adwokat, radca prawny, który opracował rozwiązanie na rzecz podatnika korzystającego.

O przygotowanym  schemacie promotor będzie musiał poinformować fiskusa.

- Jeśli klient (korzystający) nie zwolni promotora z tajemnicy zawodowej,  będzie miał obowiązek samodzielnie zaraportować o schemacie, czyli - można powiedzieć - donieść na samego siebie - wyjaśnił doradca.

Co w sytuacji, gdy korzystający poinformuje promotora, że sam będzie raportował o schemacie, ale tego nie zrobi (i nie zrobi tego promotor) to skąd fiskus będzie o tym schemacie wiedział?

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

- System ma być kompletny. Obowiązek istnieje niezależnie po stronie doradcy, jak i podatnika. Jeśli nikt go nie dopełni, fiskus będzie mógł nałożyć dość wysokie kary - stwierdził gość Anny Wojdy.

Michał Nielepkowicz w #RZECZoPRAWIE: