Już od przyszłego roku Ministerstwo Finansów chce zaostrzyć przepisy o klauzuli obejścia prawa. Na czym będą polegać zmiany? - pytała Michała Nielepkowicza redaktor Anna Wojda.
- Będą wprowadzone mechanizmy mające na celu cofnięcie skutków unikania opodatkowania, a z drugiej strony - mechanizmy, które mają poszerzyć wiedzę organów skarbowych w zakresie szeroko rozumianych rozliczeń podatkowych. Chodzi o raportowanie schematów podatkowych. To jest rewolucyjna zmiana, która obejmie wszystkich podatników i doradców podatkowych. To nie jest pomysł polski, bo prace nad raportowaniem schematów trwają w całej UE, ale Polska jest tu pionierem - powiedział ekspert.
Wyjaśnił, że w związku z tym wejdą w życie nowe pojęcia:
- schemat podatkowy, czyli rozwiązanie - nawet zgodne z przepisami - dzięki któremu podatnik zapłacił niższe zobowiązanie podatkowe lub wykazał stratę - za schemat będzie mogła być uznana nawet zwykła opinia czy porada podatkowa;
- korzystający, czyli podatnik, który skorzystał z pewnego rozwiązania podatkowego (schematu);
- promotor, czyli doradca podatkowy, adwokat, radca prawny, który opracował rozwiązanie na rzecz podatnika korzystającego.
O przygotowanym schemacie promotor będzie musiał poinformować fiskusa.
- Jeśli klient (korzystający) nie zwolni promotora z tajemnicy zawodowej, będzie miał obowiązek samodzielnie zaraportować o schemacie, czyli - można powiedzieć - donieść na samego siebie - wyjaśnił doradca.
Co w sytuacji, gdy korzystający poinformuje promotora, że sam będzie raportował o schemacie, ale tego nie zrobi (i nie zrobi tego promotor) to skąd fiskus będzie o tym schemacie wiedział?
Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm
- System ma być kompletny. Obowiązek istnieje niezależnie po stronie doradcy, jak i podatnika. Jeśli nikt go nie dopełni, fiskus będzie mógł nałożyć dość wysokie kary - stwierdził gość Anny Wojdy.
Michał Nielepkowicz w #RZECZoPRAWIE: