Resort finansów chce zachęcić sprzedawców do przyjmowania bezgotówkowych płatności elektronicznych. Proponuje ulgi w podatkach dochodowych i szybszy zwrot VAT od 1 stycznia 2022 r. Ministerstwo przygotowało dwa pakiety rozwiązań. Pierwszy (Silver) skierowany zostanie do podatników, którzy nie przyjmowali płatności przy użyciu terminali przez ostatni rok lub korzystali z programu Polski Bezgotówkowej (bezpłatny terminal) i utrzymają przyjmowanie płatności bezgotówkowych po zakończeniu programu. Tacy podatnicy będą mogli podwójnie odliczyć wydatki na obsługę terminala. Maksymalna wysokość ulgi wyniesie 1000 zł rocznie, a dla firm zwolnionych z kas rejestrujących – 2500 zł. Będą mogli skorzystać z ulgi na terminal do dwóch lat, odkąd zaczną ponosić koszty obsługi transakcji płatniczych.

Czytaj także:

Kasa fiskalna nie musi być obowiązkowa, gdy klient nie płaci gotówką

Drugi pakiet (Gold) skierowany zostanie do sprzedawców detalistów, którzy spełnią kilka warunków. Po pierwsze, 80 proc. ich klientów mają stanowić konsumenci. Po drugie, muszą prowadzić realną działalność, co oznacza przychody na poziomie 50 tys. zł miesięcznie. (Według danych GUS jest to 25 proc. średniej sprzedaży detalicznej). Po trzecie, sprzedaż musi być rejestrowana na kasie fiskalnej online. (Muszą ich używać m.in. warsztaty samochodowe, hotele i gastronomia). Po czwarte, będą musiały przyjmować co najmniej 65 proc. płatności w formie bezgotówkowej. Później próg ten wzrośnie do 80 proc.

W zamian przedsiębiorcy korzystający z pakietu Gold otrzymają zwrot VAT w 15 dni.

– Będzie to najszybszy zwrot w Europie – powiedział na wtorkowej konferencji wiceminister Jan Sarnowski.

Skarbówka będzie weryfikować status podatnika bezgotówkowego całkowicie automatycznie, na podstawie danych z kasy online i pliku JPK.

Otrzymają też bezterminową ulgę w podatku dochodowym. Wydatki na obsługę terminala odliczą jako koszty uzyskania przychodu i dodatkowo 200 proc. w ramach ulgi.

– Jedna złotówka wydatków daje więc trzy złote odliczenia – powiedział wiceminister.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Z ulgi skorzystają ci, którzy będą podatnikami bezgotówkowymi co najmniej siedem miesięcy w roku.