Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 16 stycznia 2019 r. (I SA/Wr 1097/18).
Podatnik jest spółką kapitałową prowadzącą działalność w zakresie produkcji systemów bezpieczeństwa dla branży motoryzacyjnej (m.in. pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych). Na potrzeby procesu produkcyjnego podatnik wykorzystuje oprogramowanie, które pozwala m.in. na projektowanie systemów bezpieczeństwa. Podatnik ponosi opłaty z tytułu użytkowania tego oprogramowania. We wniosku o interpretację wskazał, że sposób uwzględnienia kosztu oprogramowania w cenie wyrobów zależy od rodzaju kontrahenta, na rzecz którego zbywane są produkty. W przypadku transakcji z podmiotami powiązanymi, koszty te są elementem bazy kosztowej ustalanej na potrzeby określenia wynagrodzenia należnego podatnikowi. Z kolei w przypadku transakcji z podmiotami niepowiązanymi, cena wyrobów jest ustalana przez centralę grupy kapitałowej, do której należy podatnik. Koszty oprogramowania są więc jedynie pośrednio brane pod uwagę w procesie ustalania ceny wyrobów tak, aby zapewnić podatnikowi określony poziom rentowności.
Czytaj też: Koszty licencji na oprogramowanie z limitem w CIT
Podatnik wystąpił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy opłaty ponoszone z tytułu użytkowania ww. oprogramowania może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w pełnej wysokości, tj. z pominięciem ograniczenia, o którym mowa w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT. Zdaniem podatnika, opłaty ponoszone z tytułu korzystania z oprogramowania są kosztami bezpośrednio związanymi z wytworzeniem przez podatnika wyrobów, a więc na podstawie art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o CIT przedmiotowe ograniczenie nie ma do nich zastosowania.
Organ podatkowy uznał stanowisko podatnika w części za prawidłowe, a w części za nieprawidłowe. Zdaniem organu, w przypadku transakcji z podmiotami powiązanymi, gdy koszty oprogramowania są bezpośrednio inkorporowane w cenie produktu, spełniona jest przesłanka bezpośredniego związku kosztu z wytworzeniem wyrobów i stanowisko podatnika jest prawidłowe. Z kolei w transakcjach z podmiotami niepowiązanymi opłaty z tytułu korzystania z oprogramowania są pośrednio wliczone w cenę produktu, przez co, w ocenie organu, nie wykazują bezpośredniego związku z wytworzeniem wyrobów. W tej części stanowisko podatnika jest więc nieprawidłowe. Podatnik zaskarżył otrzymaną interpretację do WSA we Wrocławiu.