VAT. Samorząd nie może tracić przez kilka darmowych pogrzebów - wyrok WSA

Miasto może wyliczyć prewspółczynnik odliczenia VAT przy usługach cmentarnych w oparciu o udział liczby osób pochowanych w danym roku odpłatnie w całkowitej liczbie osób pochowanych w danym roku.

Aktualizacja: 20.02.2021 17:43 Publikacja: 20.02.2021 00:01

Pogrzeb

Pogrzeb

Foto: AdobeStock

W maju 2020 r. samorządowcy wystąpili o interpretację przepisów o VAT. Wyjaśnili, że na terenie miasta znajduje się stanowiący jego własność cmentarz komunalny, który jest administrowany przez zakład komunalny.

We wniosku wskazano, że prowadzenie cmentarzy gminnych należy do zadań własnych miasta. Na terenie cmentarza miasto dokonuje (za pośrednictwem zakładu) na rzecz zainteresowanych podmiotów trzecich odpłatne usługi cmentarne. Zdarzają się jednak sytuacje, że miasto zobowiązane jest do wykonywania czynności związanych z cmentarzem nieodpłatnie np. w przypadku zgonu dzieci martwo urodzonych, gdy osoby uprawnione nie zorganizują pochówku. Wykonywanie nieodpłatnych czynności na cmentarzu, stanowi czynności niepodlegające VAT. Jednak jak tłumaczyło miasto w praktyce nieodpłatne pochówki na cmentarzu są rzadkością. W 2019 r. było ich zaledwie 2 na 306 pochówków za odpłatnością.

Pozostało 84% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin