Krzysztof Szczucki zapowiada doniesienie do prokuratury na Donalda Tuska

Dzisiaj po naszej rozmowie zawiozę do prokuratury pierwsze zawiadomienie - mówił w rozmowie z RMF FM poseł PiS, były szef Rządowego Centrum Legislacyjnego, Krzysztof Szczucki.

Publikacja: 23.05.2024 07:26

Krzysztof Szczucki

Krzysztof Szczucki

Foto: PAP/Leszek Szymański

Dwa dni temu premier Donald Tusk oskarżył Szczuckiego o zatrudnienie w RCL sześciu osób, które nie świadczyły tam pracy, a — zamiast tego — prowadziły kampanię wyborczą Szczuckiego przed wyborami do parlamentu. Ze słów Tuska wynika, że koszty związane z ich zatrudnieniem miały wynieść 900 tys. zł. O sprawie została poinformowana prokuratura.

Krzysztof Szczucki o zarzutach: Pseudoaudyt, premier Donald Tusk kłamał

- Dzisiaj po naszej rozmowie zawiozę do prokuratury pierwsze zawiadomienie — mówił Szczucki. - Drugie zostanie złożone w przyszłym tygodniu, wymaga dłuższej, bardziej pogłębionej pracy, będzie dotyczyło składania fałszywych oskarżeń. Odniosę się do wszystkich uwag, które zostało w tym pseudoaudycie zawarte - podkreślił.

Na pytanie o to kogo dotyczyć będą zawiadomienia, Szczucki odparł, że „premiera, za to że kłamał na jego temat” i „tych którzy przygotowali zawiadomienie do prokuratury i ten raport”. 

- Nie popełniono żadnego przestępstwa w RCL o którym bym wiedział - stwierdził.

Czytaj więcej

Ewa Szadkowska: Kampania za rządowe pieniądze? Krzysztof Szczucki prochu nie wymyślił

- Miałem już okazję zapoznać się z tym pseudoaudytem. To jest materiał noszący znamiona agitacji wyborczej. Są tu różne określenia ocenne, manipulacje — podkreślił Szczucki.

- Wszyscy pracowali bardzo intensywnie (w RCL). W RCL pracowało i pracuje pewnie wciąż ok. 200 osób. To w większości legislatorzy, ale też osoby odpowiedzialne za działania administracyjne i organizacyjne. Nie ma mowy w audycie że ustawodawca dodał RCL-owi zadania edukacyjne w zakresie legislacji i że środki z budżetu państwa zwiększone były związane z nowym zadaniem — kontynuował.

Krzysztof Szczucki: 900 tys. zł dla sześciu osób w sześć miesięcy? Nieprawda

Szczuckiemu zarzuca się, że osobiście decydował o zatrudnieniu pracowników Wydziału Edukacji i Komunikacji w RCL. Jak odpowiedział na ten zarzut?

- To jest kolejna nieprawda w tym sensie, że prezes RCL podpisuje wszystkie umowy o pracę, jest pracodawcą dla pracowników. Umowy o prace są przedkładane na wniosek dyrektora jednostki organizacyjnej — odparł.

Nie znam zasad działania Funduszu Sprawiedliwości, nigdy się tym nie zajmowałem

Krzysztof Szczucki, poseł PiS, były szef RCL

Szczucki kwestionował też słowa premiera, który mówił, że zatrudnione w RCL przez Szczuckiego osoby w sześć miesięcy zarobiły 900 tys. zł. Powołując się na wyniki audytu wskazywał, że jedna z tych osób była zatrudniona w RCL od 1 października 2021 roku i średnio zarobiła 6 710 zł. - I to ze wszystkimi dodatkami — dodał. Jak mówił druga osoba była zatrudniona od 1 stycznia 2022 roku i zarobiła średnio 5 400 zł.

Odpierając zarzuty o zaangażowanie tych osób w jego kampanię wyborczą Szczucki wskazywał, że w ustawie nie ma wymogu, by pracownicy nie angażowali się w politykę. Jak mówił nie przeszkadzało mu to czym pracownicy zajmowali się w prywatnym czasie i nigdy nie pytał pracowników o poglądy polityczne.

Szczucki był też pytany o środowe wystąpienie byłego dyrektora Funduszu Sprawiedliwości Tomasza Mraza, który na posiedzeniu sejmowego zespołu ds. rozliczeń PiS oskarżał o ustawianie konkursów z Funduszu Sprawiedliwości.

- Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że ten pan ma interes, żeby to mówić. Nie zeznawał pod żadną przysięgą, mógł mówić, co mu przyniosła ślina na język. Z jednej strony siedział Roman Giertych, z drugiej mec. (Jacek) Dubois. To było oświadczenie przygotowane — odparł.

- Nie znam zasad działania Funduszu Sprawiedliwości, nigdy się tym nie zajmowałem. Co do meritum nie mogę się wypowiadać - dodał.

Dwa dni temu premier Donald Tusk oskarżył Szczuckiego o zatrudnienie w RCL sześciu osób, które nie świadczyły tam pracy, a — zamiast tego — prowadziły kampanię wyborczą Szczuckiego przed wyborami do parlamentu. Ze słów Tuska wynika, że koszty związane z ich zatrudnieniem miały wynieść 900 tys. zł. O sprawie została poinformowana prokuratura.

Krzysztof Szczucki o zarzutach: Pseudoaudyt, premier Donald Tusk kłamał

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Waldemar Buda z PiS o Marine Le Pen: W nacjonalistycznej narracji jest racjonalna
Polityka
Był wypadek, jest wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Adamowi Szłapce
Polityka
Zmiana warty w Pałacu. Prezydent Andrzej Duda ma plan na ostatni rok kadencji
Polityka
Lewica chce ukręcić łeb kredytowi 0 proc. Biejat: Nie podniesiemy ręki za tym projektem
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Polityka
Drukowanie plakatów wyborczych PiS w garażu. Roman Giertych pokazał nagranie
Polityka
Mastalerek: Tusk boi się wystartować w wyborach, a chce mieć prerogatywy prezydenta