Donald Trump otrzyma głos swojej głównej rywalki. "Biden to katastrofa"

Donald Trump uzyskał ważne wsparcie przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się w USA 5 listopada.

Publikacja: 23.05.2024 06:00

Donald Trump i Nikki Haley

Donald Trump i Nikki Haley

Foto: AFP

Nikki Haley, była ambasador USA przy ONZ, najpoważniejsza rywalka Donalda Trumpa w prawyborach Partii Republikańskiej, organizowanych przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi, zapowiedziała, że zagłosuje na Trumpa w wyborach.

Joe Biden chwalił Nikki Haley po jej wycofaniu się z prawyborów prezydenckich

Wcześniej pojawiły się spekulacje na temat tego, na kogo zagłosują zwolennicy Nikki Haley, która była bardzo krytyczna wobec Trumpa w czasie prawyborów. Haley wycofała się z prawyborów w marcu, gdy straciła szanse na nominację Partii Republikańskiej, ale jej nazwisko nadal pojawia się na kartach wyborczych w czasie prawyborów organizowanych w kolejnych stanach i uzyskuje zazwyczaj ponad 10 proc. wskazań mimo że nie prowadzi już kampanii. 

Czytaj więcej

Zaważą poglądy i wiek. Joe Biden i Donald Trump zgodzili się na debaty wyborcze

Na Haley głosują wyborcy niezależni i ci wyborcy Partii Republikańskiej, którym nie podoba się Trump jako kandydat tej partii na prezydenta. Niektórzy politycy i sympatycy Partii Demokratycznej zaczęli liczyć na to, że wyborcy Haley mogą poprzeć Joe Bidena.

Po tym jak Haley wycofała się z prawyborów prezydent Joe Biden pochwalił ją za odwagę, której wymagało „mówienie prawdy” o Trumpie. - Donald Trump postawił sprawę jasno, nie chce wyborców Nikki Haley. Ja chcę powiedzieć jasno: jest dla nich miejsce w mojej kampanii — oświadczył wówczas Biden.

Nikki Haley: Donald Trump nie był doskonały, ale na niego zagłosuję

Haley zdołała wygrać prawybory jedynie w Dystrykcie Kolumbii i w żadnym momencie nie zagrażała realnie Trumpowi. Ale jej ostre ataki na byłego prezydenta USA uczyniła z niej czołowego przedstawiciela antytrumpowskiego skrzydła w Partii Republikańskiej.

Po wycofaniu się z prawyborów Nikki Haley nie poparła Trumpa i nadal formalnie tego nie zrobiła

- Trump nigdy nie był doskonały w prowadzonej polityce, mówiłam o tym wprost wiele, wiele razy. Ale Biden jest katastrofą. Więc będę głosowała na Trumpa — powiedziała Haley występując na forum think tanku Hudson Institute w Waszyngtonie.

Wcześniej Haley wygłosiła przemówienie na temat polityki zagranicznej. Było to jej pierwsze publiczne wystąpienie od czasu wycofania się z wyścigu o nominację prezydencką Partii Republikańskiej. Po wycofaniu się z prawyborów nie poparła Trumpa i nadal formalnie tego nie zrobiła. Haley podkreśliła, że Trump musi dotrzeć do „milionów wyborców, którzy na nią głosowali” i „nie zakładać, że po prostu go poprą”.

Nikki Haley, była ambasador USA przy ONZ, najpoważniejsza rywalka Donalda Trumpa w prawyborach Partii Republikańskiej, organizowanych przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi, zapowiedziała, że zagłosuje na Trumpa w wyborach.

Joe Biden chwalił Nikki Haley po jej wycofaniu się z prawyborów prezydenckich

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Prezydent Emmanuel Macron pisze do rodaków. Francję czekają trzy lata paraliżu?
Polityka
Minister obrony Niemiec mówi w Paryżu na jaki wynik wyborów we Francji liczy
Polityka
Emmanuel Macron napisał list do Francuzów. "Będę prezydentem niezależnie od wyniku wyborów"
Stany Zjednoczone
W tym tygodniu pierwsze starcie Joe Bidena z Donaldem Trumpem
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Polityka
Niemiecki polityk proponuje deportację bezrobotnych ukraińskich uchodźców
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży