Reklama
Rozwiń

Rafał Adamus: Kto stanie się właścicielem złotego pociągu

Zagrabione skarby – te niestanowiące zabytku – w braku właściciela teoretycznie powinny przypaść znalazcy i Skarbowi Państwa. Ale…

Publikacja: 06.07.2025 15:21

Rafał Adamus: Kto stanie się właścicielem złotego pociągu

Podziemia zamku Książ, kompleks RIESE, tunele wykute w skale

Foto: Adobe Stock

Złoty pociąg znowu staje się click-baitem. Komu sensacyjne odnalezienie bajecznych skarbów nie porusza wyobraźni? Nie mniej interesująco zapowiada się kwestia roszczeń do zawartości złotego pociągu.

Czytaj więcej

Złoty pociąg: dla kogo znaleźne

Złoty pociąg. Co prawo mówi o odnalezionych skarbach?

To oczywiście – na razie – dzielenie skóry na niedźwiedziu. W zasadzie pełnej odpowiedzi na pytanie, kto jest właścicielem złotego pociągu, nie udzieli sama regulacja kodeksu cywilnego odnosząca się do odnalezienia tzw. skarbu. Przepis art. 189 k.c. stanowi tylko, że „jeżeli rzecz znaleziono w takich okolicznościach, że poszukiwanie właściciela byłoby oczywiście bezcelowe, staje się ona przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych znalazcy i właściciela nieruchomości, na której rzecz została znaleziona”. Ustawodawca przewidział jednak istotny wyjątek.

Co może znajdować się w złotym pociągu?

„Jeżeli jednak rzecz ta jest zabytkiem lub materiałem archiwalnym, staje się ona własnością Skarbu Państwa, a znalazca jest obowiązany wydać ją niezwłocznie właściwemu staroście”. Powyższą zasadę stosuje się wtedy, gdy „poszukiwanie właściciela byłoby oczywiście bezcelowe”. Na kwestię tytułu własności do złotego pociągu wpływa kilka czynników, takich jak: rodzaj znajdujących się w nim rzeczy, okoliczności związane z nabyciem ich własności, możliwość identyfikacji właściciela (następcy prawnego).

Sam skład kolejowy, jeżeli nie stanowi mienia zarekwirowanego, jest własnością państwa niemieckiego. Broń i amunicja stanowi własność państwa niemieckiego

W złotym pociągu teoretycznie mogą znajdować się:

  • zabytki,
  • archiwalia,
  • rzeczy szczególnie wartościowe (złoto, kamienie szlachetne itp.),
  • rzeczy niebędące ani zabytkami, ani rzeczami szczególnie wartościowymi.

Zabytek (zgodnie z ustawą o ochronie zabytków) to m.in. rzecz ruchoma będąca dziełem człowieka lub związana z jego działalnością i stanowiąca świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, której zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową. Zakresy pojęć: „zabytek” i „niezabytek” są nieostre.

Czytaj więcej

Włodzimierz Szoszuk, Ewa Nagy: Zbyt trudne odzyskiwanie zagubionych dzieł sztuki

Sam skład kolejowy, jeżeli nie stanowi mienia zarekwirowanego, jest własnością państwa niemieckiego. Broń i amunicja stanowi własność państwa niemieckiego. Złoty pociąg może zawierać rzeczy niepochodzące z wojennego rabunku, stanowiące własność państwa niemieckiego lub niemieckich osób prywatnych, które mogły być legalnie ewakuowane na zachód. Wówczas podniesienie przez państwo niemieckie jakichkolwiek roszczeń w związku ze złotym pociągiem powinno zostać powiązane z dyskusją o polskich odszkodowaniach za drugą wojnę światową.

Czy zawartość złotego pociągu należy do państwa niemieckiego?

Państwo niemieckie nie powinno natomiast utrzymać się we własności rzeczy znajdujących się w ewentualnym złotym pociągu, a stanowiących grabież wojenną. Zgodnie z art. 56 ust. 2 regulaminu dotyczącego praw i zwyczajów wojny lądowej IV konwencji haskiej z 1907 roku „wszelkie zajęcie, zniszczenie lub rozmyślna profanacja instytucji tego rodzaju, pomników historycznych, dzieł sztuki i nauki, są zabronione i winny być karane”.

Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze uznał grabież dzieł sztuki za zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Zasoby złotego pociągu stanowiące dzieła sztuki powinny stać się przedmiotem roszczeń rewindykacyjnych osób, które mogą udowodnić swój tytuł własności. Mogą to być państwa lub osoby prywatne (ich następcy prawni).

Ustawa z 25 maja 2017 r. o restytucji narodowych dóbr kultury określa organy właściwe do spraw restytucji dóbr kultury prowadzonej przez Rzeczpospolitą Polską na jej terytorium i za granicą, postępowanie z dobrami kultury wyprowadzonymi z naruszeniem prawa z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także organy właściwe do spraw restytucji prowadzonej w stosunku do dóbr kultury znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez państwa obce i cudzoziemców oraz postępowanie w sprawie zwrotu dóbr kultury wyprowadzonych z naruszeniem prawa z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej innego niż Rzeczpospolita Polska.

Zagrabione złoto (niestanowiące zabytku), jeżeli poszukiwanie jego właściciela byłoby oczywiście bezcelowe, teoretycznie powinno przypaść znalazcy i Skarbowi Państwa. Ale…

Czytaj więcej

Odzyskane dzieła sztuki tylko dla państwa. Co z interesem spadkobierców?

Do następstwa prawnego po anonimowych ofiarach drugiej wojny światowej, co jest pewne, przyznają się chętni. Pozew o wydanie fizycznego złota przygotowany przez najlepsze amerykańskie kancelarie może zostać ulokowany w amerykańskim sądzie. Da się przewidzieć, jaki wówczas może być wyrok. Oczywiście jest klauzula porządku publicznego, ale i siła nacisku na Polskę może być spora.

Autor jest radcą prawnym, profesorem Uniwersytetu Opolskiego, specjalistą w zakresie prawa cywilnego

Złoty pociąg znowu staje się click-baitem. Komu sensacyjne odnalezienie bajecznych skarbów nie porusza wyobraźni? Nie mniej interesująco zapowiada się kwestia roszczeń do zawartości złotego pociągu.

Złoty pociąg. Co prawo mówi o odnalezionych skarbach?

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rzecz o prawie
Piotr Kosmaty: Prokuratorzy muszą stale się szkolić
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Dobre wieści dla hejterów
Rzecz o prawie
Arkadiusz Krupa: Niezadowolenie ponad podziałami
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Myśląc o rozejmie Bożym
Rzecz o prawie
Robert Damski: O tym co spotyka komornika