Echa superwtorku: Joe Biden i Donald Trump apelują do wyborców Nikki Haley

Prezydent Joe Biden zwrócił się z apelem do republikańskich wyborców Nikki Haley.

Publikacja: 07.03.2024 05:10

Donald Trump i Joe Biden

Donald Trump i Joe Biden

Foto: AFP

Po amerykańskim superwtorku, w czasie którego Donald Trump wygrał republikańskie prawybory w 14 stanach, podczas gdy Nikki Haley zdołała wygrać jedynie w Vermont, ostatnia rywalka Trumpa w prawyborach wycofała się z wyścigu. 

Prawybory w USA: Nikki Haley wycofała się z prawyborów, ale nie poparła Donalda Trumpa

Wobec tego, że Joe Biden nie ma w prawyborach organizowanych przez Partię Demokratyczną poważnego rywala, w listopadzie 2024 roku dojdzie do powtórki starcia z 2020 roku — o prezydenturę powalczą ze sobą były prezydent, Trump i obecny prezydent, Joe Biden.

Czytaj więcej

Superwtorek Donalda Trumpa. Jak w prawyborach w USA zagłosowało 15 stanów?

Po wycofaniu się z prawyborczego wyścigu Haley, która wcześniej wygrała też prawybory w Dystrykcie Kolumbii, nie poparła Donalda Trumpa. W czasie kampanii w ramach prawyborów często krytykowała byłego prezydenta. Głosy wyborców, którzy popierali w prawyborach Haley, mogą być kluczowe dla ostatecznego wyniku wyborów.

Haley podkreśliła, że do Trumpa należy obecnie zdobycie poparcia wyborców, którzy nie wsparli go w prawyborach.

W trzech stanach, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia wyborów prezydenckich — w Nevadzie, Karolinie Północnej i Michigan — na Haley głosowało niemal 570 tys. osób. W Karolinie Północnej Haley zdobyła 250 tys. głosów, tymczasem w 2020 roku Trump wygrał w tym stanie przewagą zaledwie 75 tys. głosów — zauważa Reuters.  

W środę, po ogłoszeniu przez Haley decyzji o wycofaniu się z prawyborów, zarówno Joe Biden, jak i Donald Trump, zwrócili się z apelem do jej wyborców.

Apele Joe Bidena i Donalda Trumpa do wyborców Nikki Haley

Biden wyraził uznanie dla Haley za „mówienie prawdy” o Trumpie. Mówił też, że potrzeba odwagi, by startować w wyborach prezydenckich.

- Donald Trump postawił sprawę jasno, nie chce wyborców Nikki Haley. Ja chcę powiedzieć jasno: jest dla nich miejsce w mojej kampanii — oświadczył Biden.

- Wiem, że jest wiele rzeczy, w których się nie zgadzamy. Ale w fundamentalnych kwestiach zachowania amerykańskiej demokracji, obrony rządów prawa, traktowania się nawzajem z przyzwoitością, godnością i szacunkiem, zachowania NATO i przeciwstawiania się przeciwnikom Ameryki, mam nadzieję i wierzę, że możemy znaleźć płaszczyznę współpracy — dodał.

Tymczasem Trump we wpisie w swoim serwisie społecznościowym Truhth Social zaprosił wyborców Haley do „dołączenia do najwspanialszego ruchu w historii narodu” a Bidena określił mianem „wroga, który niszczy kraj”.

Były prezydent USA napisał też, że Haley „została pokonana” w superwtorek „w rekordowym stylu”. Zarzucił też swojej byłej rywalce, że „większość pieniędzy” zebranych przez nią na kampanię wyborczą pochodziło od „radykalnych lewicowych demokratów”, którzy też, według Trumpa, mieli być liczni wśród jej wyborców.

Po amerykańskim superwtorku, w czasie którego Donald Trump wygrał republikańskie prawybory w 14 stanach, podczas gdy Nikki Haley zdołała wygrać jedynie w Vermont, ostatnia rywalka Trumpa w prawyborach wycofała się z wyścigu. 

Prawybory w USA: Nikki Haley wycofała się z prawyborów, ale nie poparła Donalda Trumpa

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Prezydent Botswany grozi. Słonie trafią do Hyde Parku?
Polityka
Orbán: Celem czerwcowych wyborów jest zmiana przywództwa Unii Europejskiej
Polityka
Spiker Izby Reprezentantów wyznaczył termin głosowania nad pomocą dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Donald Tusk w setce najbardziej wpływowych ludzi magazynu "Time"