Jak stawka VAT dla usług napraw i konserwacji wyrobów medycznych

Z uwagi na brak odniesienia do PKWiU oraz ustawowych definicji pojęć „naprawa" i „konserwacja", podatnicy mają wątpliwości jakiego typu czynności należy zaliczać do tej kategorii usług.

Publikacja: 21.02.2021 10:58

Jak stawka VAT dla usług napraw i konserwacji wyrobów medycznych

Foto: Adobe Stock

1 lipca 2020 r. weszła w życie tzw. matryca stawek VAT. Jej wprowadzenie miało za zadanie ułatwić podatnikom przyporządkowanie odpowiedniej stawki VAT do sprzedawanych towarów oraz usług. Pomimo kilku miesięcy obowiązywania nowych przepisów, nadal jednak wiele kwestii budzi wątpliwości. Przykładem mogą być usługi naprawy i konserwacji wyrobów medycznych.

Zasadniczo, dla potrzeb zastosowania obniżonych stawek VAT towary są klasyfikowane według kodów Nomenklatury Scalonej (CN), natomiast usługi według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Matryca przewiduje jednak pewne wyjątki od tej zasady, m.in. dla usług związanych z wyrobami medycznymi. W poz. 69 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wprowadzona została nowa kategoria usług objętych stawką VAT w wysokości 8 proc., tj. Usługi napraw i konserwacji wyrobów z poz. 13 (bez względu na PKWiU).

Pozostało 80% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego