Rząd przygotował nową, czwartą już odsłonę tarczy antykryzysowej. Jedna ze zmian zakłada kolejne przedłużenie terminu raportowania schematów podatkowych (MDR). Ma to dotyczyć schematów krajowych.

Jak wskazuje dr Jacek Matarewicz, lider praktyki VAT, akcyzy i ceł w Kancelarii Ożóg Tomczykowski, w pierwszej wersji tarczy z 31 marca termin raportowania schematów podatkowych został przesunięty maksymalnie co do zasady do 30 czerwca.

W najnowszym projekcie terminy raportowania schematów podatkowych nie rozpoczynają się, a rozpoczęte podlegają zawieszeniu od 31 marca 2020 r. do 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z Covid-19.

Zawieszenie schematów transgranicznych będzie się odbywać na niezmienionych zasadach, czyli do 30 czerwca.

– Każde przesunięcie tego obowiązku jest dobre, gdy przedsiębiorcy walczą o przetrwanie. Zawieszenie schematów krajowych będzie uzależnione od czasu trwania stanu epidemii. Podatnicy muszą wrócić do raportowania po 30 dniach od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii. Jednak ze schematami transgranicznymi mają czas do 30 czerwca, niezależnie od rozwoju sytuacji – mówi dr Matarewicz.

Czytaj także:

Tarcza 4.0: podatkowe ułatwienia dla firm

– Warto jednak, żeby ustawodawca wycofał się z wymogu raportowania schematów krajowych, który nie wynika z dyrektywy UE, a jest bardzo uciążliwy dla firm. Ogromnym problemem jest także definicja, zgodnie z którą do schematów podatkowych zalicza się niemalże każda oszczędność. Zmiana tej definicji to jeden z najczęściej powtarzających się postulatów przedsiębiorców – dodaje.

Przypomnijmy, że przepisy dotyczące informowania administracji skarbowej o schematach podatkowych stosowanych w firmie (MDR – mandatory disclosure rules) obowiązują od 1 stycznia 2019 r. Ich interpretacja wciąż budzi wiele wątpliwości. Obowiązek informowania skarbówki o stosowanych w firmie schematach mają trzy kategorie podmiotów: korzystający (przedsiębiorca), promotor (doradca, który proponuje i wprowadza schematy podatkowe) oraz wspomagający (np. notariusz, biuro księgowe lub pracownik firmy).

Przepisy przewidują dotkliwe kary za niezaraportowanie bądź nieterminowe zgłoszenie informacji o MDR. Mogą one wynosić od 10 do 720 stawek dziennych. W 2020 r. są to kwoty od 870 zł do 25 mln zł.

Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem w Sejmie