Wnioskujący o interpretację przedsiębiorca (osoba fizyczna) ma otrzymać od osoby z najbliższej rodziny znak towarowy. Znak ten jest objęty ochroną urzędu patentowego. Darowizna nastąpi po cenie rynkowej, potwierdzonej wyceną rzeczoznawcy. Otrzymany ?w formie darowizny znak towarowy podatnik wprowadzi do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych i będzie wykorzystywał do celów związanych ?z działalnością, tj. zamierza go licencjonować do innego podmiotu lub podmiotów. Podatnik miał wątpliwości, czy dla umowy darowizny znaku towarowego musi sporządzać dokumentację cen transferowych.

Zdaniem podatnika dokumentacja nie jest konieczna, ponieważ przepisy nakazują jej sporządzenie do „transakcji" pomiędzy podmiotami powiązanymi, ?a transakcja to (według Słownika Języka Polskiego PWN): „operacja handlowa dotycząca kupna lub sprzedaży towarów lub usług". Ponadto podatnik podniósł, że otrzymanie darowizny znaku towarowego od rodzeństwa jest umową zawartą w sferze prywatnej, poza działalnością gospodarczą, w związku z tym nie podlega przepisom dotyczącym cen transferowych.

Trzecim argumentem podniesionym przez podatnika było brzmienie art. 2 ust. 1 pkt. 3 ustawy o PIT, z którego wynika, że przepisów tej ustawy (w tym regulacji o cenach transferowych) nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 22 maja 2014 r. (IBPBI/1/ 415-562/14/AP) uznała stanowisko podatnika za prawidłowe i odstąpiła od uzasadnienia swojej decyzji. Dlatego nie wiadomo, który argument podatnika jest jej zdaniem  kluczowy. Prawdopodobnie chodziło o wyłączenie spod jurysdykcji ustawy o PIT transakcji objętych ustawą o podatku od spadków i darowizn. Podobne wyłączenie nie zostało natomiast wpisane do ustawy o CIT, dlatego przy transakcji darowizny pomiędzy dwiema osobami prawnymi trzeba przeanalizować jej skutki w zakresie obowiązków dokumentacyjnych cen transferowych.