Niemiecka gospodarka w nie najlepszej sytuacji

Trzeci z rzędu spadek zamówień w przemyśle, eksport wzrósł, ale nie na długo, a wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale pozostał niewielki.

Publikacja: 07.05.2024 14:59

Niemiecka gospodarka w nie najlepszej sytuacji

Foto: Alex Kraus/Bloomberg

Zamówienia fabryczne w Niemczech nieoczekiwanie spadły w marcu, co wskazuje na utrzymującą się słabość w sektorze, który już pozostaje w tyle za poprawą sytuacji w szerszej gospodarce. Popyt spadł o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, co przeczy oczekiwaniom ekonomistów zakładającym wzrost o 0,4 proc. Spadek spowodowały duże zamówienia, bez których wzrost wyniósłby 0,1 proc., jak podał we wtorek w komunikacie urząd statystyczny.

Stwierdzono, że odczyt za luty również został skorygowany w dół do spadku o 0,8 proc. – To sprowadza optymistów gospodarczych z powrotem na ziemię – powiedział Alexander Krueger, główny ekonomista banku Hauck Aufhaeuser Lampe. Jest mało prawdopodobne, aby niedawny wzrost produkcji przemysłowej miał trwały charakter, co oznacza, że ​​niemiecka gospodarka raczej nie odnotuje ponownego wzrostu w II kwartale. Trwałe ożywienie w niemieckiej gospodarce spodziewane jest dopiero w drugiej połowie 2024 r.

Dane pokazują kruchość największej gospodarki Europy, mimo że jej ogólne perspektywy poprawiły się po kurczeniu się pod koniec 2023 r. Wskaźniki nastrojów wskazują na bardziej bycze nastroje wśród przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, chociaż opublikowane we wtorek badanie lobby branżowego ujawniło, że niemieckie spółki działające za granicą nie widzą, że globalne ożywienie poprawia ich własną sytuację.

Czytaj więcej

Indie chcą wyprzedzić Niemcy i Japonię. Mocarstwo niepewnych statystyk

Produkcja, która w Niemczech odgrywa większą rolę niż w innych krajach regionu, nadal boryka się z problemami. Badania przeprowadzone przez S&P Global wykazały, że w kwietniu sektor nadal pogrążał się w regresie, podczas gdy działalność usługowa rosła w najszybszym tempie od 10 miesięcy.

Fabryki borykają się z problemem stłumionego globalnego popytu i wysokich stóp procentowych, które negatywnie wpływają na inwestycje. Energochłonne gałęzie przemysłu, takie jak sektor chemiczny, również cierpią z powodu wyższych cen w wyniku wojny Rosji w Ukrainie.

Joerg Kraemer z Commerzbanku powiedział, że słabe zamówienia przemysłowe wskazują, że produkt krajowy brutto nie odnotuje silnego wzrostu w drugim kwartale, po tym jak Niemcy uniknęły recesji w pierwszych trzech miesiącach roku, osiągając wzrost o 0,2 proc.

– Nowe zamówienia nadal utrzymują się na niepokojąco niskim poziomie – komentuje ekspert ekonomiczny DIHK (Deutsche Industrie- und Handelskammer - Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa) Jupp Zenzen. – Jedynie w początkowej fazie pandemii zamówień krajowych było mniej – dodaje.

Lepsze, wydawałoby się, dane dotyczyły niemieckiego handlu zagranicznego. Według danych opublikowanych we wtorek przez Federalny Urząd Statystyczny Destatis, eksport wzrósł w marcu o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Tempo wzrostu, które przełożyło się na wzrost o 1,2 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, było nieoczekiwane, gdyż ekonomiści, z którymi konsultowała się agencja informacyjna Reuters, przewidywali wzrost eksportu na poziomie zaledwie 0,4 proc. Nastąpiło to po skorygowanym spadku eksportu o 1,6 proc. w lutym, co skłoniło niemieckie stowarzyszenie branżowe BGA do ostrzeżenia, że ​​spadająca konkurencyjność i rosnący protekcjonizm odbijają się na gospodarce zorientowanej na eksport.

Wzrost eksportu do 134,1 miliarda euro (1,44 miliarda dolarów) był w dużej mierze napędzany popytem ze Stanów Zjednoczonych i Chin. Eksport do USA wzrósł o 3,6 proc., a do Chin o 3,7 proc.. Wzrosty te zostały zrównoważone spadkiem eksportu do Wielkiej Brytanii o 3,8 proc.. Eksport Niemiec do sąsiadów z UE wzrósł o 0,5 proc., osiągając łączną kwotę 73,3 miliarda euro.

Import również wzrósł trzeci miesiąc z rzędu, zwiększając się o 0,3 proc. w lutym do 111,9 miliarda euro, choć był to spadek o 3 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Nadwyżka w handlu zagranicznym wyniosła około 22 miliardów euro.

– Eksport utrzymuje się na korzystnym poziomie. Ostatecznie jednak to także import zwiększa bilans handlowy. W obecnej sytuacji handel zagraniczny będzie w dalszym ciągu zapewniał impuls wzrostowy w bieżącym kwartale – powiedział Krueger.

– Dane handlowe z marca potwierdziły powrót do niemieckiego modelu wzrostu gospodarczego opartego na eksporcie. Zamówienia w przemyśle pozostają jednak słabe, co sugeruje, że ten powrót będzie krótkotrwały – komentują ekonomiści ING.

l DIHK studzi optymizm stwierdzając, że odbicie w eksporcie nie będzie długotrwałe, a po nim nastąpi stagnacja. W 2023 r. eksport odnotował spadek.

Ogólnie rzecz biorąc, niemiecka gospodarka odnotowała w pierwszym kwartale niewielki wzrost o 0,2 proc. Jednak w marcu kilka niemieckich instytutów gospodarczych obniżyło prognozę wzrostu gospodarczego Niemiec na 2024 rok do 0,1 proc.

Zamówienia fabryczne w Niemczech nieoczekiwanie spadły w marcu, co wskazuje na utrzymującą się słabość w sektorze, który już pozostaje w tyle za poprawą sytuacji w szerszej gospodarce. Popyt spadł o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, co przeczy oczekiwaniom ekonomistów zakładającym wzrost o 0,4 proc. Spadek spowodowały duże zamówienia, bez których wzrost wyniósłby 0,1 proc., jak podał we wtorek w komunikacie urząd statystyczny.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dane gospodarcze
Lekka poprawa w europejskim przemyśle i usługach
Dane gospodarcze
Inflacja odpuściła. Polacy ruszyli na zakupy
Dane gospodarcze
Jest coraz lepiej. Polaka stać na coraz więcej pizzy w miesiącu
Dane gospodarcze
Iwona Duda, RPP: Jeżeli będą cięcia stóp w 2025, to bardzo stopniowe
Dane gospodarcze
Polacy coraz więcej wydają na luksus. Gdzie trafiają pieniądze zamożnych?
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy