Przemysław Szubański

Przemysław Szubański

Ekonomista z wykształcenia (SGPiS), dziennikarz od prawie 40 lat, redaktor

Rok spod znaku drożyzny w sklepach

W 2022 roku ceny w sklepach wzrosły średnio o 19,1 proc. Na szczycie listy drożejących kategorii znalazły się artykuły tłuszczowe i sypkie, z olejem, margaryną i cukrem na czele.

Polacy nie wierzą, że ceny spadną

Prawie 37 proc. dorosłych Polaków nie wierzy w to, że ceny żywności w sklepach w ogóle zaczną spadać. Z kolei 27 proc. jest przekonanych, że nie nastąpi to w tym roku.

Historycznie wysoka inflacja w Niemczech w 2022 roku

Ceny konsumpcyjne w Niemczech wzrosły w 2022 r. średniorocznie o 7,9 proc. w porównaniu z 2021 r. - podał Federalny Urząd Statystyczny (Destatis).

Wyższe ceny w styczniu i w lutym

W grudniu w okresie świątecznym handlowcy wstrzymali się nieco z podwyżkami cen. Ale odbiją to sobie na konsumentach w styczniu i w lutym.

Inflacja to największy koszmar Polaków

Polacy najbardziej boją się rosnącej inflacji i dalszej utraty wartości pieniądza, a także kolejnych podwyżek cen. Najmniej obaw wywołuje spadek cen nieruchomości.

Odsetki za spóźnienie z czynszem mogą być bardzo bolesne

Opóźnienia w płatnościach czynszów czy wnoszeniu opłat za wodę i ścieki mogą mocno nadszarpnąć i tak nadwerężony inflacją budżet domowy.

Niemcy. Przemysł w lepszej kondycji, produkcja rośnie

Produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła w listopadzie o 0,2 proc. po spadku o 0,4 proc. w październiku., co sugeruje pewną odporność krajowego sektora przemysłowego w połowie czwartego kwartału pomimo wysokich cen energii i spowolnienia globalnego popytu.

Klienci upadłej platformy pożyczkowej kryptowalut zostali na lodzie

Federalny sąd upadłościowy orzekł, że kryptowaluty zdeponowane na oprocentowanych rachunkach w Celsius Network, obecnie zbankrutowanej platformie pożyczkowej kryptowalut, w rzeczywistości należą do firmy.

Polski PKB jest wyższy o 31 proc. dzięki członkostwu w Unii Europejskiej

Gdyby nie udział w jednolitym rynku europejskim, PKB Polski per capita byłby w 2021 r. na poziomie z 2014 r., zatem jego wzrost był dzięki członkostwu w UE o prawie 1,5 pkt. proc. rocznie szybszy.

Szykuje się cenowe szaleństwo w Polsce. Pierwsze miesiące 2023 najgorsze

Ceny w sklepach jeszcze pójdą w górę. Pierwsze miesiące 2023 roku mają być najgorsze. Najszybciej będą drożeć produkty tłuszczowe, mięso, nabiał i warzywa.