Przemysław Szubański

Przemysław Szubański

Ekonomista z wykształcenia (SGPiS), dziennikarz od prawie 40 lat, redaktor

Kolejne słabe dane z niemieckiego przemysłu

Produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 0,3 proc. m/m wobec oczekiwanych 0,6 proc. Utrzymuje się nadal na poziomie z 2007 r.

Resort Sasina przekonuje, że 800+ podbije inflację zaledwie o 0,03 proc.

Wpływ waloryzacji programu 500 Plus do 800 zł na wzrost cen dóbr krajowych wyniesie w 2024 r. około 0,03 proc. – szacuje Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Najbardziej atrakcyjne inwestycje alternatywne według Polaków

Z badania „Inwestycje alternatywne oczami Polaków” wynika, że samochody klasyczne są dla 1/3 osób atrakcyjne w kontekście inwestycji. Jednocześnie 57 proc. jest zdania, że samochód klasyczny może być opłacalną lokatą.

Niemiecki przemysł wciąż w dołku

Po fatalnym w niemieckim przemyśle marcu – spadek zamówień o ponad 10 proc. m/m – w kwietniu nie było dużo lepiej: zamiast odrobić część strat, zamówienia spadły o 0,4 proc. m/m.

Abonament na auto nie jest w modzie. Tylko co dziesiąty bierze go pod uwagę

Jak wynika z badania Santander Consumer Multirent „Czas wynajmu aut”, usługa wynajęcia samochodu w abonamencie na ten moment nie jest jeszcze bardzo popularna wśród polskich kierowców. Tylko 10 proc. badanych przyznało, że obecnie rozważałoby skorzystanie z niej.

Floty aut w Polsce są średnio starsze niż europejskie. Teraz ma się to zmienić

Niemal jedna trzecia (30 proc.) ankietowanych polskich firm deklaruje możliwość powiększenia flot samochodowych w okresie najbliższych trzech lat. Pomimo symptomów spowolnienia gospodarczego i niepewności, polscy przedsiębiorcy są znacznie większymi optymistami niż firmy z innych krajów Europy, gdzie takie plany ma mniej niż jedna czwarta badanych (23 proc.).

Uważaj na te rzeczy podczas kupna używanego samochodu

Oszustwa w branży motoryzacyjnej są powszechne, dlatego warto wiedzieć, jakie sposoby stosują naciągacze. Niewiedzę kupujących chętnie wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy, którzy chcą się pozbyć wadliwego pojazdu lub po prostu uzyskać dużo większy zysk ze sprzedaży

Borussia straciła mistrzostwo. Oraz 1/3 wyceny giełdowej

Kurs akcji Borussii Dortmund spada po tym, jak klub w ostatniej chwili stracił mistrzostwo Niemiec.

Amerykanie otworzyli samochodowe centrum w Gliwicach dla 240 inżynierów

Firma Tenneco otworzyła w Gliwicach najnowocześniejsze centrum inżynieryjne Monroe, które będzie obsługiwać firmy w zakresie europejskiego systemu kontroli jazdy (European Ride Control) i zaawansowanych technologii zawieszenia (Advanced Suspension Technologies, AST).

Recep Tayyip Erdogan zwyciężył, lira traci

Prezydent Recep Tayyip Erdogan przypieczętował zwycięstwo w wyborach, co jeszcze kilka tygodni temu wielu uważało za mało prawdopodobne, a co zwiększa perspektywę tarć z zachodnimi rządami i wzrostu niepewności dla inwestorów.