Przemysław Szubański

Przemysław Szubański

Ekonomista z wykształcenia (SGPiS), dziennikarz od prawie 40 lat, redaktor

Czy sztuczna inteligencja doradzi lepiej przy zakupie samochodu niż człowiek?

Korzystając z raportu VIN sztuczna inteligencja i człowiek otrzymali kilka pytań dotyczących wybranego modelu auta. Sprawdzamy kto poradzi i lepiej doradzi przy zakupie samochodu.

Złoto i srebro rywalizują w ochronie przed inflacją

Ceny srebra osiągają obecnie najwyższy poziom od trzech lat. W ostatnich dniach oscylują wokół 28 dolarów za uncję. A kurs złota powędrował w miniony piątek w górę o prawie 70 dolarów, przekraczając pułap 2370 dolarów za uncję, zaś w tym tygodniu zbliża się do 2400 dolarów.

Królewski kruszec jest drogi, ale to doskonała propozycja dla inwestorów

Złoto to bezpieczna przystań, dlatego w czasach zawirowań geopolitycznych bije rekordy cenowe.

Rezerwy NBP bronią złotego przed utratą wartości

Aktywa rezerwowe Narodowego Banku Polskiego wyniosły na koniec kwietnia 192,4 mld euro, o 4 6,3 mld euro, 2,5 proc. więcej niż w marcu i o niemal 30,4 mld euro, 18,7 proc. niż przed rokiem.

Niemiecka gospodarka w nie najlepszej sytuacji

Trzeci z rzędu spadek zamówień w przemyśle, eksport wzrósł, ale nie na długo, a wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale pozostał niewielki.

Jak przestępcy ukrywają pieniądze? Kryptowaluty nie są wcale na czele

Do ukrywania nielegalnie zdobytych środków przestępcy działający w Unii Europejskiej najczęściej wykorzystują nieruchomości, znacznie rzadziej kryptowaluty - wynika z danych Europejskiej Agencji Policji (Europolu).

Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?

Część posiadaczy detalicznych obligacji skarbowych kupowanych w maju czeka niemiła niespodzianka. Oprocentowanie ich papierów może spaść nawet kilkukrotnie. Wszystko przez inflację, która gwałtownie wyhamowała.

Jak bezpiecznie kupować złoto i nie wpaść w pułapkę „owczego pędu”

Jeszcze rok temu uncję złota można było kupić za około 1800 dolarów. Teraz cena przebiła 2300 dolarów. Jak nie wpaść w pułapkę „owczego pędu” i na co uważać podczas zakupu złota?

Czasem dobrze pozbyć się należności

Wzrost gospodarczy mocno wyhamował w 2023 roku, w tym nieco przyspieszy. Jednak kłopoty mogą mieć całe branże polskiej gospodarki. Wpłynie to na ich zdolność do spłaty kredytów, uderzając w banki.

Polskie nadwyżki rolne popłyną w świat. To ma być silne wsparcie eksportu

Działająca od 2014 r. Izba Gospodarcza Europy Środkowej uruchamia Nowy Bursztynowy Szlak, chcąc wspierać polskie firmy w ekspansji do Afryki i na Daleki Wschód. Jednym z pierwszych planowanych projektów może być sprzedaż nadwyżek rolnych.