Kompleksowe usługi magazynowania – miejsce opodatkowania

Jeżeli polski podatnik świadczy usługi polegające na przyjmowaniu towarów, umieszczaniu ich na odpowiednich półkach, przechowywaniu oraz pakowaniu, wydawaniu ich klientowi, ładowaniu oraz ich rozładunku ?i wykonuje je na rzecz podmiotów, które nie mają w Polsce ani siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności, to mogą one być obciążone podatkiem za granicą. Istotne znaczenie mają zapisy umowy łączącej strony oraz faktyczny charakter i zakres czynności.

Publikacja: 24.10.2014 04:00

Kompleksowe usługi magazynowania – miejsce opodatkowania

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 16 września 2014 r. (ILPP2/443-452/10/14-S/EWW).

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podatnik wskazał, że prowadzi działalność w zakresie usług logistycznych, które obejmują m.in. pozyskiwanie materiałów, kontrolę jakości produktów, pakowanie komponentów w zestawy, a także dystrybucję. W ramach swojej działalności wnioskodawca oferuje kontrahentom mającym siedzibę w innych krajach Unii Europejskiej oraz w państwach trzecich kompleksową usługę magazynowania towarów.

Usługa taka obejmuje m.in. przyjmowanie towarów do magazynu i umieszczanie ich na odpowiednich półkach magazynowych, przechowywanie oraz pakowanie towarów, a także wydawanie ich klientowi. Usługi świadczone przez podatnika obejmują również ładowanie towarów oraz ich rozładunek.

Wnioskodawca wskazał także, że w odniesieniu do usług świadczonych na rzecz podmiotów mających siedzibę na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub poza nią miejsce opodatkowania powinno zostać ustalone zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, tj. w miejscu siedziby usługobiorcy.

Z takim stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy. W wydanej interpretacji stwierdził, że usługi magazynowania to usługi związane ?z nieruchomością. Budynek magazynowy, ?w którym podatnik świadczy swoje usługi, jest położony na terytorium Polski, wobec czego – zdaniem organu – świadczenie powinno być również opodatkowane w Polsce.

W wyniku uruchomionej procedury odwoławczej NSA za zasadne uznał zawieszenie postępowania sądowoadministracyjnego i skierowania pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości UE w zakresie rozstrzygnięcia, czy kompleksowe usługi magazynowania są usługami związanymi z nieruchomością (a zatem czy powinny być opodatkowane w miejscu położenia nieruchomości) czy też powinny być opodatkowane zgodnie z zasadami ogólnymi (tj. w miejscu siedziby usługobiorcy).

TSUE w wyroku z 27 czerwca 2013 r. ?(C-155/12) wyjaśnił, że w przypadku usług związanych z nieruchomościami przedmiotem świadczenia usług jest właśnie dana nieruchomość. Dzieje się tak w szczególności, gdy nieruchomość jest  centralnym i nieodzownym elementem takiego świadczenia.

TSUE wyjaśnił dalej, że gdy usługobiorca nie ma prawa wstępu do nieruchomości lub jej części, w której magazynowane są towary, ?a także gdy usługobiorcy nie jest przyznane prawo używania całości lub części wyraźnie określonej nieruchomości, to usługi takie nie mogą być opodatkowane w miejscu jej położenia.

Po analizie stanu faktycznego opisanego przez pryzmat przesłanek wskazanych przez TSUE oraz uwzględniając wyroki NSA (wyrok z 2 kwietnia 2014 r., I FSK 1786/13) i WSA (wyrok WSA w Łodzi z 25 listopada 2010 r., I SA/Łd 1090/10), Izba Skarbowa w Poznaniu stwierdziła, że usługi magazynowania świadczone na rzecz podmiotu nieposiadającego w Polsce ani siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności, powinny być opodatkowane w państwie siedziby nabywcy tych usług (czyli zgodnie z zasadą ogólną).

Stefan ?Majerowski, doradca podatkowy, ?menedżer w dziale ?doradztwa podatkowego ?EY w zespole podatków pośrednich

Komentowana interpretacja  wpisuje się ?w ugruntowaną już praktykę organów podatkowych (por. m.in. interpretację Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 września 2014 r., ITPP2/443-798/14/AK czy interpretacje Izby Skarbowej w Warszawie ?z 25 lipca 2014 r., IPPP3/443-415/14-5/LK ?oraz z 5 czerwca 2014 r., IPPP3/443-217/14-2/KT) w zakresie opodatkowania kompleksowych usług magazynowania towarów, gdy usługi te są świadczone na rzecz podmiotów, które nie mają w Polsce ani siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności. Praktyka ta ujednoliciła się po orzeczeniu TSUE ?z 27 czerwca 2013 r., w którym Trybunał wskazał przesłanki decydujące o ustaleniu miejsca świadczenia takich usług.

Aby zatem móc opodatkować usługę związaną ?z nieruchomością w miejscu jej położenia, niezbędne jest ustalenie, że taka nieruchomość jest konstytutywnym elementem danego świadczenia. Przez „konstytutywność" trzeba rozumieć – zgodnie ze wspomnianym wyrokiem TSUE – że nieruchomość jest centralnym punktem danej usługi i jednocześnie jej elementem koniecznym.

Dodatkowo, należy rozważyć, czy z okoliczności sprawy i zgodnie z zawartą umową usługobiorcy przysługiwałoby prawo do używania całości lub części nieruchomości (np. swobodnego wstępu ?do miejsca, w którym towary są magazynowane), ?a więc czy usługa może być uznana za związaną ?z nieruchomością i opodatkowana w miejscu jej położenia. W przeciwnym razie zastosowanie powinny znaleźć reguły ogólne – w przypadku świadczenia usług na rzecz podatników z innych państw członkowskich Unii Europejskiej bądź ?spoza niej miejscem świadczenia będzie państwo siedziby usługobiorcy.

Warto zatem zwrócić uwagę na zapisy umowy, ?której przedmiotem są usługi magazynowania. ?Jest to istotne w szczególności dla operatorów centrów logistycznych przy rozpoczynaniu współpracy z kontrahentami, którzy nie mają ?w Polsce siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności. Aby uniknąć wątpliwości w zakresie ustalenia miejsca świadczenia dla celów VAT ?(a co za tym idzie, potencjalnie konieczności odzyskiwania tego podatku w kraju położenia nieruchomości przez podmiot nieprowadzący ?tam działalności), należy zadbać o odpowiednie ukształtowanie treści umowy łączącej strony.

Takie podejście już na etapie formułowania ?zapisów umownych pozwoli na wykluczenie ?ryzyka uznania usług magazynowych ?za związane z nieruchomością (np. jednoznaczne wyłączenie prawa usługobiorcy do wstępu ?na teren magazynu bez nadzoru upoważnionych pracowników usługodawcy) i może stanowić ?istotną przewagę konkurencyjną dla podmiotu świadczącego te usługi.

Współautorem komentarza jest Maciej Przybycień, ?konsultant w dziale doradztwa podatkowego EY ?w zespole podatków ?pośrednich

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 16 września 2014 r. (ILPP2/443-452/10/14-S/EWW).

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podatnik wskazał, że prowadzi działalność w zakresie usług logistycznych, które obejmują m.in. pozyskiwanie materiałów, kontrolę jakości produktów, pakowanie komponentów w zestawy, a także dystrybucję. W ramach swojej działalności wnioskodawca oferuje kontrahentom mającym siedzibę w innych krajach Unii Europejskiej oraz w państwach trzecich kompleksową usługę magazynowania towarów.

Pozostało 91% artykułu
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO