Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważne orzeczenie dla podatkowych grup kapitałowych. We wtorek potwierdził, że nie ma podstaw, aby pozbawiać je prawa do tzw. ulgi B+R.
Sprawa dotyczyła interpretacji, a ostatecznie spór sprowadził się do tego, czy podatkowa grupa kapitałowa w ogóle ma prawo do korzystania z odliczenia na badania i rozwój w CIT.
Czytaj więcej
Od 1 stycznia 2023 roku wprowadzone zostało nowe rozwiązanie umożliwiające podmiotom spełniającym określone ustawowo wymogi wspólne rozliczanie dla potrzeb podatku od towarów i usług.
Fiskus doszedł do przekonania, że nie, ze względu na status spółki jako podatkowej grupy kapitałowej, która nie może odliczać od dochodu wewnętrznych przepływów. Spółka zaskarżyła interpretację i wygrała. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu nie dopatrzył się w ustawie o CIT wyłączenia zastosowania ulgi B+R do podatkowej grupy kapitałowej czy do spółek w niej funkcjonujących i wydatków powstałych na skutek zawieranych między nimi transakcji.
Również NSA nie zgodził się ze sztywną wykładnią fiskusa, że to podatnik ma możliwość rozliczenia kosztów kwalifikowanych. A skoro nim jest podatkowa grupa kapitałowa, to brak możliwości rozliczenia w grupie. Sędzia NSA Antoni Hanusz zauważył jedynie, że to, jak powinny wyglądać te rozliczenia, wykracza poza sporną sprawę i może podlegać odrębnemu badaniu. Wyrok jest prawomocny.
Sygnatura akt: II FSK 2117/20