Ministerstwo Finansów chce utrudnić rejestrowanie dla celów VAT podmiotów, które są potencjalnymi oszustami. W tym celu planuje wprowadzenie odpowiedzialności solidarnej pełnomocnika, który odpowiadałby wraz z zarejestrowanym podatnikiem za jego zaległości wynikające z oszustw. Czy to pomoże w walce z oszustami? – zapytała gościa Anna Wojda prowadząca wtorkowy program #RZECZoPRAWIE.

- Nie zlikwiduje problemu wyłudzania VAT, ale może pomóc. Sama rejestracja, a przez to możliwość stania się podatnikiem VAT, jest niezbędna, by można było ten podatek wyłudzać. Dlatego uszczelnienie procesu rejestracji i wyłapywanie na tym etapie podmiotów, które mogą potem wyłudzić VAT, jest kluczowe – uważa Roman Namysłowski.

Jego zdaniem doradcy podatkowi, którzy są pełnomocnikami rejestrującymi podatników do celów VAT, powinni być w stanie zweryfikować jakie są zamiary podatnika, czy będzie chciał wyłudzać podatek VAT.

- Sami doradzamy podatnikom jak się zabezpieczyć przed nieuczciwymi podmiotami, jakie wprowadzać procedury, więc mamy wiedzę w jaki sposób weryfikować firmy pod kątem planowania wyłudzeń w VAT – twierdzi Namysłowski.

Jak wyjaśnia, przed podjęciem o doradzaniu danemu podmiotowi, doradca podatkowy, sprawdza przedmiot, cel, miejsce, obszar prowadzenia działalności, zasoby podmiotu, który chce ją prowadzić. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi może stwierdzić, czy jest to rzeczywista działalność, czy też ktoś zamierza utworzyć spółkę i rejestrować ją do celów VAT tylko po to, by wyłudzać VAT.

- Proszę jednak pamiętać, że procederem wyłudzania podatku zajmują się zorganizowane grupy i osoby, które takie oszukańcze podmioty reprezentują nie zgłaszają się do firm doradczych, by zlecić im rejestrację. Zazwyczaj to już robią dla nich osoby, które same tkwią w tym układzie przestępczym – podkreślał Namysłowski.

Twierdzi, że dla doradcy podatkowego kluczowy może być obszar działania zgłaszającego się podmiotu, bo niektóre obszary są bardziej podatne na wyłudzenia inne mniej.

- Przewrotnie powiem, że najbardziej podatne są te, o których minister finansów jeszcze nie wie. Do niedawna taką branżą była elektronika, teraz np. chemikalia, zabawki. Ten rak rozprzestrzenia się na kolejne obszary gospodarki. Przestępcy zawsze są kilka kroków przed fiskusem – powiedział gość #RZECZoPRAWIE .

W jego opinii przestępcy intensywnie szukają nowych możliwości dla swego procederu, wyłudzanie VAT jest stosunkowo mało ryzykowne, a przy tym bardzo dochodowe. Przestępców trudno złapać, sankcje za wyłudzenia są minimalne i dotykają tzw. słupy, a nie prawdziwych organizatorów.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Co trzeba zrobić, by walka z oszustwami na VAT była skuteczniejsza? Czy to co proponuje rząd jest wystarczające? – pytała Anna Wojda.

- To co proponuje rząd jest konieczne, ale niewystarczające. Rząd proponuje choremu na raka lekarstwa, które minimalnie spowalniają przerzuty nowotworu, ale go nie eliminują. Skuteczne narzędzia do walki mogą być przyjęte tylko na poziomie Komisji Europejskiej. Chodzi o zmianę zasad rozliczania transakcji pomiędzy pomiędzy krajami UE. Są już gotowe propozycje odpowiednich zmian w unijnym prawie, lecz niestety prawodawca UE działa wolno, wiec proces legislacyjny może potrwać nawet kilka lat. Dlatego działania, które proponuje rząd, by do tego czasu choć trochę uszczelnić system, są konieczne, gdyż budżet traci miliardy złotych na wyłudzeniach VAT – odpowiedział Roman Namysłowski.

Dodał, że proponowane zmiany powinny pociągnąć za sobą działania, które pomogą przedsiębiorcom uzyskać pewność, że nie wplączą się w kłopoty z fiskusem.

- Z punktu widzenia przedsiębiorcy najważniejsza jest pewność działania. Optymalne byłoby wskazanie przedsiębiorcom, np. poprzez wytyczne ministerstwa, kroków, jakie mogą podjąć, by organ podatkowy nie uznał, że świadomie uczestniczyli, w procederze wyłudzania VAT – powiedział Roman Namysłowski.

Namysłowski w #RZECZoPRAWIE