Najwięksi i najlepsi znawcy podatków w Polsce. Znamy wyniki rankingu "Rzeczpospolitej"

Niemal 1,7 mld zł wyniosły w 2023 roku przychody dziesięciu największych polskich firm doradztwa podatkowego. To o niecałe 10 proc. więcej, niż rok wcześniej. Dzięki rankingowi doradztwa podatkowego Rzeczpospolitej wiemy, kto poradził sobie najlepiej.

Aktualizacja: 05.04.2024 06:15 Publikacja: 05.04.2024 04:31

Najwięksi i najlepsi znawcy podatków w Polsce. Znamy wyniki rankingu "Rzeczpospolitej"

Foto: Adobe Stock

Czterysta milionów złotych przekroczyły roczne przychody z doradztwa podatkowego w firmie EY. Dotychczas jeszcze żadna firma w Polsce nie zainkasowała tyle na sprzedawaniu wiedzy fiskalnej. EY to jeden ze światowych gigantów doradztwa, ale firmy o polskim rodowodzie też w większości osiągają coraz lepsze wyniki. Największy z krajowych graczy na tym rynku, firma MDDP, przekroczyła już 90 mln zł rocznych przychodów. Takie są wnioski z osiemnastej już edycji rankingu firm doradztwa podatkowego „Rzeczpospolitej”. Pokazujemy w nim największe kancelarie doradcze pod względem zespołów eksperckich, wskazujemy też wybitnych znawców poszczególnych dziedzin podatków. Analizujemy też, jak wyglądała sytuacja finansowa tych firm.

Największe firmy doradztwa podatkowego według przychodów za 2023 rok w mln zł. KLIKNIJ TABELĘ, ŻEBY ZOBACZYĆ PEŁNE WYNIKI

rp.pl

Czytaj więcej

Ranking firm doradztwa podatkowego: wciąż trudno o znaczące wzrosty

Ranking Rzeczpospolitej: inflacja utrudnia zarabianie doradcom podatkowym

Ubiegły rok był dla tej branży trudny, podobnie zresztą jak dla całej gospodarki. Z relacji uczestników naszego rankingu wynika, że za sprawą wciąż wysokiej inflacji klienci wywierali silną presję cenową na firmy doradcze. Gdy tego nie mogli osiągnąć – wybierali innego doradcę. Jednym z efektów takiego zjawiska jest fakt, że tylko połowa z kancelarii biorących udział w naszym rankingu wykazała wzrost przychodów rok do roku ponad stopę ubiegłorocznej inflacji, czyli o więcej niż 11,4 proc. To już drugi rok trwania takiego trendu. A jeszcze w 2021 roku hossa na rynku doradztwa byłą taka, że inflację „przeskoczyło” aż ¾ uczestników rankingu.

— Polski rynek jest już całkiem dojrzały i zjawisko zmiany doradcy przez klienta, który szuka niższych cen, nie jest czymś zaskakującym ani nowym. Minęły już czasy wiązania się z jednym doradcą na wiele lat. — ocenia Bartłomiej Suszko, partner w Deloitte (to lider rankingu pod względem wielkości zespołu).Doradcy wciąż mają wiele pracy i – wbrew stereotypom – wiele zleceń dotyczy właśnie zapewnienia zgodności z systemem podatkowym, a nie trików obliczonych na oszukanie fiskusa. Ma to szczególne znaczenie w przypadku spółek giełdowych.

— Presja na unikanie opodatkowania będzie źle przyjęta i w efekcie wpłynie negatywnie na kurs spółki i zaufanie do niej. — podkreśla Roman Namysłowski, partner w Crido.

Doradcy podatkowi: z pożytkiem dla podatnika i państwa

Sami doradcy podkreślają, że ich wiedzę powinno się wykorzystywać nie tylko po to, by biznes nie przepłacał danin publicznych, ale też dla pożytku finansów publicznych. Dzisiejsza sytuacja międzynarodowa wymusi zwiększone wydatki m. in. na zbrojenia, a swoje rosnące potrzeby mają też samorządy. - Tymczasem obserwujemy stagnację we wpływach budżetu z podatków dochodowych, VAT i akcyza nie są z gumy, a system podatków zasilających samorządy też mógłby być znacznie bardziej efektywny – zauważa Wojciech Krok z kancelarii Parulski i Wspólnicy. Dodaje, że to właśnie doradcy podatkowi mogą do takich dyskusji wnieść poważną wartość dodaną.

Z kolei Mateusz Pociask, partner w EY też zauważa, że właściwa polityka fiskalna może istotnie wpływać na stymulowanie inwestycji i co za tym idzie wzrost produktu krajowego brutto.

— Spory wpływ na zagraniczne inwestycje, a zatem także na rynek doradztwa może mieć też spodziewana w najbliższych miesiącach decyzja władz co do kształtu tzw. globalnego podatku minimalnego. Jego istotą jest wyrównywanie różnic w opodatkowaniu międzynarodowych korporacji w różnych jurysdykcjach. Jeśli zostanie on tak skonstruowany, że te międzynarodowe firmy nie będą zobowiązane dopłacać podatku w krajach macierzystych w związku z działalnością prowadzona w Polsce, będzie to dodatkowa zachęta do inwestowania w naszym kraju — uważa ekspert.

Jednak podstawową rolą doradców podatkowych będzie pomoc klientom, zwłaszcza biznesowym w poprawnym wywiązywaniu się z obowiązków fiskalnych.

— W naszym zawodzie nie można narzekać na brak pracy — mówi Andrzej Ladziński, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Od kilku już lat czołówka rankingu pozostaje stabilna. Najwięksi i najlepiej zarabiający to tzw. Wielka Czwórka międzynarodowych firm, czyli Deloitte, EY, KPMG i PwC. Za nimi jest kilku znaczących graczy, którzy zatrudniają po kilkadziesiąt osób z uprawnieniami doradców podatkowych. Wśród nich, zarówno pod względem zatrudnienia jak i przychodów wyróżniają się MDDP i Crido Taxand.

Dobry doradca podatkowy jest elastyczny. Ranking Rzeczpospolitej

Wielu doradców podatkowych ocenia, że nasz rynek jest już dojrzały, co przejawia się przede wszystkim w tym, że klienci mają duży wybór. Na rynku działa bowiem jednoosobowo kilka tysięcy doradców, a oprócz nich wykształciły się firmy większe, mogące zaoferować biznesowi bardziej kompleksową obsługę, także w poszczególnych niszach tematycznych w świecie podatków. Widać to choćby po tym, że nasza rankingowa lista ekspertów rekomendowanych w poszczególnych polach doradztwa liczy kilkadziesiąt osób.

Największe firmy według liczby doradców podatkowych. KLIKNIJ TABELĘ, ŻEBY ZOBACZYĆ PEŁNE WYNIKI

rp.pl

Czytaj więcej

Ranking firm doradztwa podatkowego: o usługach trzeba myśleć wyprzedzająco

Jednak taki rozwój rynku w praktyce oznacza, że klienci nawet po wieloletniej współpracy z firmą doradztwa podatkowego rozważają zmianę doradcy, by kupować usługi o podobnej lub nawet lepszej jakości za niższą cenę. A jeśli nawet nie zmieniają, to wyraźnie dają znać, że oczekują co najmniej stabilności cen za usługi.

Jak zauważa Tomasz Michalik, parter zarządzający w kancelarii MDDP, do presji cenowej ze strony klientów dochodzą gwałtownie rosnące koszty, zwłaszcza koszty wynagrodzeń.

— To wymaga elastyczności, skupienia się się na ofercie, jej różnorodności i dostosowaniu do rynku i konkretnego klienta, a także utrzymywania jakości usługi przy jednoczesnym maksymalnym panowaniu nad kosztami — wylicza Michalik.

Nawet jednak w takich warunkach da się pokonać inflację. Udało się to m.in. firmie Arena Tax. Jej partner zarządzająca Aneta Saramak uważa, że najbardziej satysfakcjonujące i rozwojowe zlecenia na rynku, to te związane z obsługą dużych przedsięwzięć gospodarczych, wymagające wszechstronnej wiedzy biznesowej, nie tylko podatkowej.

— Oczywiście jest i wciąż będzie też zapotrzebowanie na bieżące doradztwo, ale tu klienci są bardziej oszczędni — dodaje.

Opinia dla "Rzeczpospolitej"

Bartłomiej Suszko, partner w dziale doradztwa podatkowego w Deloitte

Rok 2023 na rynku doradztwa podatkowego był trudniejszy od poprzednich, choć nie można jeszcze mówić o kryzysie. Trudniej było osiągnąć kilkunastoprocentowy wzrost przychodów rok do roku, tak jak w ubiegłych latach. Miała na to wpływ inflacja, ale też umocnienie złotego. Wciąż rekrutujemy do pracy młodych i staramy się, by poprzez uczestnictwo w realizacji dużych zleceń od klientów uczyli się zawodu u boku doświadczonych koleżanek i kolegów. Jesteśmy kuźnią kadr ekspertów podatkowych, których mocno wspieramy w procesie pozyskiwania uprawnień zawodowych i dzięki temu od wielu lat współpracujemy z najliczniejszą grupą doradców podatkowych na rynku. Przewiduję, że w przyszłości będzie narastało zjawisko outsorcingu wszystkich zadań związanych z podatkami do zewnętrznych firm doradczych. To dotyczy zwłaszcza dużych firm, gdzie rozliczenia podatkowe są na ogół złożone, przez cały rok składa się wiele deklaracji podatkowych, a zarządzanie tymi procesami wymaga kompleksowej wiedzy. Innym trendem na najbliższe lata będzie rozwój doradztwa związanego z technologiczną stroną rozliczeń podatkowych i zarządzania wewnętrznymi procesami firm w tym obszarze. Przykładem tego trendu jest zapotrzebowanie na usługi związane z wdrażaniem KSeF, bo chodzi nie tylko o elektroniczne wystawianie faktur, ale wykształcenie wielu narzędzi elektronicznych służących zarządzaniu firmą.

Opinia dla "Rzeczpospolitej"

Mateusz Pociask, partner zarządzający działem prawno-podatkowym w EY

Nie da się ukryć, ze hossa na rynku doradztwa podatkowego ostatnio osłabła, choć nie można mówić o kryzysie. Po prostu skończyła się bardzo dobra koniunktura na doradztwo, wywołana sporymi zmianami jakich musiał dokonać biznes w reakcji na pandemię COVID-19. Trwa trudna sytuacja na rynku transakcyjnym, w tym fuzji i przejęć. Wprawdzie wciąż wiele transakcji jest negocjowanych, ale często nie dochodzą one do skutku. Tymczasem doradca podatkowy jest często potrzebny właśnie na etapie finalizowania transakcji, by pomóc w zarządzeniu jej skutkami podatkowymi. Sytuacja na rynku może się poprawić, jeśli nastąpi ożywienie inwestycyjne. Napięta sytuacja międzynarodowa może temu nie sprzyjać, ale można na to spojrzeć z innej strony - Polska pozostaje wciąż stosunkowo bezpiecznym krajem, ostatnim bastionem normalności gospodarczej na wschodzie Europy. Wbrew obiegowym opiniom, nie sadzę by doradztwo związane z technologiami w sferze podatkowej zdominowało rynek w najbliższej przyszłości. Owszem, firmy będą musiały sobie poradzić z wdrożeniem KSeF i pewnie zautomatyzują wiele procesów. Jednak w biznesie, zwłaszcza tym dużym, spraw podatkowych nie da się w całości zautomatyzować. Życie gospodarcze jest tak bogate i obfituje w wiele nietypowych sytuacji, że nieraz wymaga trudnej ludzkiej decyzji, także tej odnoszącej się np. do rozpoznania kosztów w CIT. Z pewnością jednak kluczowe okaże się sprawne wykorzystanie technologii w samym procesie realizacji wielu usług dla klientów - mam tu na myśli przede wszystkim obszar tzw. outsourcingu podatkowego. Na rynku wygrywa ten, kto potrafi elastycznie reagować na jego wyzwania. Dziś wygrywają na przykład ci, którzy doradzają w zakresie KSeF, ale to jest trend sezonowy. Sęk w tym, by takie trendy umieć szybko wyczuwać i tworzyć dla klienta taki pakiet usług, które będą zaspokajały jego bieżące potrzeby. Dlatego, choć oczywiście mamy w naszym zespole wielu specjalistów z różnych dziedzin podatków, to stawiamy na uniwersalność kompetencyjną.

Zobacz zwycięzców rankingu w innych kategoriach:

Czytaj więcej

Ranking firm doradztwa podatkowego: poza Mazowszem też są silne kancelarie

Czytaj więcej

Ranking firm doradztwa podatkowego: najlepsi specjaliści na rynku

Czytaj więcej

Ranking firm doradztwa podatkowego: oni niosą darmową pomoc od lat

Czytaj więcej

Ranking firm doradztwa podatkowego: na parkiecie rządzą PwC i KPMG

Czytaj więcej

Ranking firm doradztwa podatkowego: oto dwa młode talenty

Czytaj więcej

Ranking firm doradztwa podatkowego: to oni dbają o dobre prawo

Czytaj więcej

Ranking firm doradztwa podatkowego: najbardziej prestiżowe zwycięstwa w sądach

Czterysta milionów złotych przekroczyły roczne przychody z doradztwa podatkowego w firmie EY. Dotychczas jeszcze żadna firma w Polsce nie zainkasowała tyle na sprzedawaniu wiedzy fiskalnej. EY to jeden ze światowych gigantów doradztwa, ale firmy o polskim rodowodzie też w większości osiągają coraz lepsze wyniki. Największy z krajowych graczy na tym rynku, firma MDDP, przekroczyła już 90 mln zł rocznych przychodów. Takie są wnioski z osiemnastej już edycji rankingu firm doradztwa podatkowego „Rzeczpospolitej”. Pokazujemy w nim największe kancelarie doradcze pod względem zespołów eksperckich, wskazujemy też wybitnych znawców poszczególnych dziedzin podatków. Analizujemy też, jak wyglądała sytuacja finansowa tych firm.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ABC Firmy
Nowa usługa w aplikacji mObywatel 2.0. Ministerstwo: to przełom
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Sądy i trybunały
Wznowienie postępowania z powodu "neosędziego"? Sąd nie czuje się związany wyrokiem ws. Wałęsy
Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?