Aport prawa własności intelektualnej podlega CIT

Podmiot, który zmodernizował program komputerowy, nie jest jego twórcą. Jeśli w zamian za prawa do software'u obejmie udziały w innej spółce, to zapłaci podatek.

Publikacja: 10.10.2016 08:36

Aport prawa własności intelektualnej podlega CIT

Foto: www.sxc.hu

Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 29 września 2016 r. (IBPB-1-2/4510-622/16-2/KP) rozstrzygnęła kwestię rozliczania aportów.

Z pytaniem zwróciła się spółka prawa handlowego, która zamierza zawiązać z innym podmiotem spółkę z o.o. Obejmie w niej udziały w zamian za aport w postaci prawa do korzystania z praw do programu komputerowego. Spółka napisała, że jest właścicielem całości praw majątkowych do programu. Oceniła, że jest podmiotem komercjalizującym, o którym mowa w art. 4a pkt 24 lit. g ustawy o CIT, pomimo że nie jest pierwotnym twórcą oprogramowania. Rozbudowała natomiast wcześniej nabyty program, dzięki czemu zyskał on realną wartość komercyjną i stał się możliwy do komercjalizacji.

Spółka chciała potwierdzić, że w tej sytuacji nie zajdzie konieczność ustalenia przychodów z tytułu objęcia udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny. Uznała, że przysługuje jej zwolnienie na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności.

Organ podatkowy nie zgodził się jednak z jej stanowiskiem. Przypomniał, że zgodnie z art. 4a pkt 23 ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o komercjalizowanej własności intelektualnej, oznacza to m.in. autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego. Z kolei według art. 4a pkt 24 ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o podmiocie komercjalizującym, oznacza to m.in. twórcę uprawnionego do praw lub wartości wymienionych w pkt 23 lit. a-c, a także zawarcia umowy licencyjnej.

Organ uznał, że przepisy te odnoszą się wyłącznie do wąskiego katalogu praw własności intelektualnej oraz know-how. Takie zawężenie ma na celu promowanie rozwiązań, które aktualnie mają największy potencjał innowacyjny. Z kolei podmiotami komercjalizującymi mogą być przede wszystkim jednostki naukowo-badawcze i uczelnie oraz dodatkowo twórcy własności intelektualnych. Oznacza to, że komercjalizacja polega na zmianie charakteru wykorzystania, w tym przypadku programu komputerowego, do celów zarobkowych.

Tymczasem wnioskodawca, który nabył prawa do programu komputerowego i przeprowadził jego rozbudowę, nie mieści się w kategorii podmiotów komercjalizujących. Nie jest bowiem twórcą tej własności intelektualnej, a jedynie właścicielem praw do programu komputerowego. Twórcą (producentem) w języku potocznym jest bowiem podmiot, który wytworzył rzecz lub program komputerowy. Nie jest nim natomiast podmiot, który przeprowadził jego modernizację lub wprowadził zmiany.

W konsekwencji, w przypadku objęcia udziałów przez wnioskodawcę w zamian za wkład niepieniężny, powstanie dla wnioskodawcy przychód, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, w wysokości objętych udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego