Czy forma do produkcji importowanych towarów podlega VAT w Polsce

Jeśli spółka zamawia formę wtryskową w Chinach, celem wykonania przy jej użyciu detali dla przemysłu motoryzacyjnego, ale nie przywozi jej na terytorium UE, to miejscem opodatkowania dostawy formy jest terytorium Chin, a jej koszt nie powiększa podstawy opodatkowania importowanych elementów.

Publikacja: 24.10.2016 02:00

Czy forma do produkcji importowanych towarów podlega VAT w Polsce

Foto: 123RF

Tak uznała Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 4 sierpnia 2016 r. (ITPP3/4512-293/16/APR).

Wnioskodawca będący spółką prawa polskiego zrealizował usługę ze stawką zero proc. VAT na rzecz spółki francuskiej będącej podatnikiem VAT we Francji. Przedmiotem usługi było uruchomienie produkcji detali z tworzyw sztucznych. Do uruchomienia ich produkcji na zamówienie wnioskodawcy wykonano formę wtryskową w Chinach, lecz nie importowano jej ze względu na to, że detale, które były na niej produkowane, były przedmiotem ciągłych badań inżynieryjnych zmierzających do udoskonalenia innowacyjnego.

Na potrzeby prowadzonych badań wykonano dla francuskiej spółki serię produkcyjną detali. Detale zostały zaimportowane przez wnioskodawcę i dopuszczone do obrotu po opłaceniu należności celno-podatkowych, a następnie zostały sprzedane spółce francuskiej posługującej się polskim numerem VAT. Forma była natomiast inwestycją spółki francuskiej, a jej właścicielem był wnioskodawca.

Spółka francuska, po uzyskaniu niezbędnych danych inżynieryjnych, miała zdecydować o zniszczeniu formy wtryskowej w Chinach i zaprotokołowaniu tego faktu.

Wnioskodawca miał wątpliwości co do sposobu rozliczenia VAT z faktury od chińskiego dostawcy dotyczącej formy oraz czy wartość formy wtryskowej powinna być dodana do wartości celnej importowanych detali i dopiero wówczas powinno nastąpić naliczenie VAT w dokumencie SAD.

W opinii wnioskodawcy, faktura, która zostanie wprowadzona w koszty zanim dokonany zostanie import towarów, nie powinna zawierać VAT do czasu, kiedy nie nastąpi import formy. Dodatkowo, wnioskodawca wskazał, że w przypadku zniszczenia formy i zaprotokołowaniu tego faktu, wartość zakupową formy należy zsumować z wartością celną detali, które zostaną importowane po ostatniej próbie na formie i od łącznej wartości celnej należy naliczyć cło oraz VAT.

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Zdaniem organu wykonanej formy wtryskowej nie można przyporządkować do jednej konkretnej transakcji przywozu detali. W takiej sytuacji, zdaniem organu, nie sposób uznać, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy zakupem formy a importem konkretnej partii detali, w stosunku do której można by określić, że zakup formy ma charakter pomocniczy bądź uzupełniający wobec transakcji zasadniczej. Tym samym wartości formy nie należy wliczać do wartości celnej jednej partii importowanych detali. Nie sposób również, zdaniem organu, proporcjonalnie rozdzielić kosztu zakupu formy na poszczególne partie detali. W okolicznościach niniejszej sprawy nie dochodzi/nie dojdzie do przemieszczenia formy wtryskowej (gdyż forma ma być zniszczona), co – w odniesieniu do tego towaru – wyklucza rozpoznanie importu. W opisanym przypadku dojdzie, zdaniem organu, do dostawy, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT (tj. dostawy towarów niewysyłanych ani nietransportowanych). Miejscem dostawy (opodatkowania) formy jest zatem miejsce, w którym forma znajdowała się w momencie dostawy, czyli na terytorium Chin.

Komentarz eksperta

Marta Kolbusz-Nowak, menedżer w Zespole Podatków Pośrednich w Dziale Doradztwa Podatkowego EY

Organ podatkowy w niniejszej interpretacji analizował nie tylko przepisy podatkowe, ale również celne. Odwołał się przy tym do orzecznictwa TSUE dotyczącego VAT od świadczeń złożonych. Z tego względu interpretacja ta może budzić wątpliwości i do postawionych w niej tez należy podchodzić z dystansem.

Z konkluzji organu wynika, że kosztu formy wykonanej poza UE nie należy wliczać do wartości celnej wykonanych przy jej użyciu detali oraz nie podlega ona opodatkowaniu VAT w Polsce. Konkluzja ta jest z pozoru korzystna dla podatnika, jednak organ zastrzegł, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego w takim kształcie, jaki przedstawił wnioskodawca. W związku z tym powstaje wątpliwość odnośnie do braku konsekwencji dla podatnika z zastosowania się do interpretacji, jeśli organy celne uznają, że koszt formy powinien jednak zostać doliczony do wartości celnej importowanych detali i doliczą go w zgłoszeniu celnym.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi VAT, import towarów to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. Zgodnie natomiast z przepisami Unijnego Kodeksu Celnego (UKC) zasadniczą podstawą wartości celnej towarów jest wartość transakcyjna, tj. cena faktycznie zapłacona lub należna za towary, gdy zostały one sprzedane w celu wywozu na obszar celny Unii, w razie potrzeby skorygowana.

Według UKC, przy ustalaniu wartości celnej zgodnie z przepisami o wartości transakcyjnej, do ceny faktycznie zapłaconej lub należnej za przywożone towary dodaje się określoną w odpowiedniej proporcji wartość wskazanych w kodeksie towarów i usług, dostarczonych bezpośrednio lub pośrednio przez kupującego, bezpłatnie lub po obniżonej cenie, do użytku związanego z produkcją i sprzedażą przywożonych towarów w celu ich wywozu, do UE w zakresie, w jakim taka wartość nie jest wliczona w cenę faktycznie zapłaconą lub należną za ten towar. Do tej kategorii elementów doliczanych do wartości celnej należą m.in.: narzędzia, matryce, formy i podobne elementy użyte przy produkcji przywożonych towarów, których koszty ponosi importer.

Zgodnie z przepisami celnymi, koszt formy użytej przy produkcji importowanych towarów poniesiony przez importera co do zasady powinien więc zostać doliczony do wartości celnej importowanych towarów. Od tak określonej wartości celnej obliczany jest należny VAT przy imporcie. Dodatkowo, wbrew twierdzeniu organu, przepisy celne dopuszczają możliwość doliczenia kosztu formy do wartości celnej w sposób jednorazowy lub proporcjonalnie. W zależności od sytuacji, sposób doliczenia jest uzgadniany z urzędem celnym indywidualnie. Są przypadki takiego sposobu rozliczenia kosztu form w praktyce, na gruncie poprzedniego kodeksu celnego (WKC). Nowy kodeks celny (UKC) również dopuszcza możliwość uzgodnienia sposobu, w jaki koszt formy powinien być doliczony do wartości celnej.

Podsumowując, w podobnych przypadkach, kiedy importer będzie ponosił koszt formy, na której wytwarzane będą importowane towary, a forma ta nigdy nie zostanie zaimportowana, należy dokładnie przeanalizować konsekwencje takiego schematu operacji zarówno w prawie celnym, jak i VAT. W pierwszej kolejności trzeba ustalić czy w danym przypadku wartość formy zwiększa wartość celną importowanych towarów. Jeśli tak jest, to należy uzgodnić z organami celnymi sposób rozliczenia tego kosztu. Wówczas jej koszt automatycznie zwiększy podstawę opodatkowania VAT importowanych towarów.

Kierowanie się komentowaną interpretacją w podobnych przypadkach może zatem doprowadzić do błędnych wniosków.

Współautorką komentarza jest Anna Getka, konsultantka w Zespole Podatków Pośrednich w Dziale Doradztwa Podatkowego EY

Tak uznała Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 4 sierpnia 2016 r. (ITPP3/4512-293/16/APR).

Wnioskodawca będący spółką prawa polskiego zrealizował usługę ze stawką zero proc. VAT na rzecz spółki francuskiej będącej podatnikiem VAT we Francji. Przedmiotem usługi było uruchomienie produkcji detali z tworzyw sztucznych. Do uruchomienia ich produkcji na zamówienie wnioskodawcy wykonano formę wtryskową w Chinach, lecz nie importowano jej ze względu na to, że detale, które były na niej produkowane, były przedmiotem ciągłych badań inżynieryjnych zmierzających do udoskonalenia innowacyjnego.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił