Wejście w życie podatkowych zmian z tzw. Polskiego Ładu wywołało ogromne zainteresowanie funkcjonującym od wielu lat formularzem PIT-2. A wszystko przez zamieszanie z podwyższoną znacząco kwotą wolną od podatku i zaliczkami na PIT. Do końca 2021 r. PIT-2, czyli oświadczenie, które upoważnia pracodawcę do pomniejszenia zaliczki na PIT za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek, w praktyce miało niewielkie znaczenie dla pensji. W ubiegłym roku kwota ta wynosiła bowiem zaledwie 43,76 zł miesięcznie.

Od 1 stycznia 2022 r., gdy każdy podatnik, osiągający dochody opodatkowane według skali podatkowej ma prawo do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, PIT-2 nabrał kolosalnego znaczenia. Jego złożenie daje już nie kilkadziesiąt złotych, ale 425 zł miesięcznie.

Czytaj więcej

PIT-2 a pensje nauczycieli i mundurowych: będą zmiany w obliczaniu zaliczek

PIT-2 ma zastosowanie do przychodów: ze stosunku pracy, ze spółdzielczego stosunku pracy, ze stosunku służbowego, z pracy nakładczej, z wypłaty z udziału w nadwyżce bilansowej, z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, wypłacanych przez zakłady pracy.

Oświadczenia nie mogą złożyć podatnicy tylko na umowach zlecenia, czy o dzieło. Nie skorzystają z niego też dorabiający emeryci i renciści. Oni nie mogą złożyć PIT-2 u pracodawcy, bo kwotę zmniejszającą potrąca im już organ rentowy.

Szczególną ostrożność przy stosowaniu oświadczenia muszą jednak zachować osoby, które pracują u więcej niż jednego pracodawcy. Muszą bowiem pamiętać, że przy kilku etatach, PIT-2 można złożyć tylko u jednego pracodawcy.

Złożenie oświadczenia w dwóch lub więcej miejscach pracy spowoduje, że pracodawcy niezależnie od siebie będą stosować kwotę zmniejszającą podatek, co w efekcie doprowadzi do jej zwielokrotnienia. To zaś może doprowadzić do przekroczenia limitu kwoty wolnej i w konsekwencji przy ostatecznym rozliczeniu rocznym może się okazać, że podatnik będzie musiał dopłacać podatek. Ponadto kwota zmniejszająca zaliczkę powinna być stosowana przez pracodawcę tylko przy jednej wypłacie w miesiącu. Któremu pracodawcy podatnik złoży PIT-2, zależy od jego wyboru. W praktyce bardziej opłacalne będzie złożenie oświadczenia w tej firmie, w której zarabia więcej.

Coraz częściej podatnik pracuje na umowę o pracę i dodatkowo ma własną firmę. W takich przypadkach, możliwość złożenia PIT-2 zależy od formy opodatkowania działalności gospodarczej. Z tej opcji nie może skorzystać osoba na etacie, która ma firmę opodatkowaną według skali podatkowej. W takim przypadku kwotę wolną uwzględnia bowiem przy obliczeniu zaliczki z działalności. Podatnicy na umowach o pracę, którzy jednocześnie prowadzą działalność opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, kartą podatkową czy liniowym PIT, mogą złożyć PIT-2 swojemu pracodawcy.

PIT-2 składa się raz, przy zatrudnianiu u danego pracodawcy przed pierwszą pensją. Nie trzeba go składać co roku. Z najnowszych wyjaśnień resortu finansów wynika jednak, że przepisy nie wykluczają przyjęcia oświadczenia w dowolnym momencie.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ