Remanent: części zamienne trzeba ująć w spisie z natury

W remanencie sporządzanym na dzień 31 grudnia przedsiębiorca prowadzący auto-handel musi wpisać niesprzedane pojazdy, które ma na placu, oraz materiały wykorzystywane do wykonywanych w nich napraw.

Publikacja: 17.12.2018 05:30

Remanent: części zamienne trzeba ująć w spisie z natury

Foto: Fotolia

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) handluje używanymi samochodami osobowymi (auto-handel). Płaci podatek liniowy, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną. Przedsiębiorca kupuje samochody na podstawie umów kupna od osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na podstawie faktur VAT-marża od osób prowadzących taką działalność. Nabyte pojazdy odprzedaje w systemie VAT marża. Zakup samochodów księguje w kolumnie 10 podatkowej księgi (zakup towarów i materiałów). W przypadku zakupu samochodu od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej przedsiębiorca płaci podatek od czynności cywilnoprawnych.

Czytaj też:

Czy części ze zdemontowanych aut wykazywać w remanencie

Inwentaryzacja zapasów: jak przygotować spis z natury

Inne wydatki związane z auto-handlem to:

- ubezpieczenie komunikacyjne(ubezpieczenie komunikacyjne wykupuje, jeśli dany pojazd wyczerpał okres posiadanego ubezpieczenia komunikacyjnego przy zakupie, na każdy jego dzień pozostawania w firmie przedsiębiorcy, ale tylko do dnia jego sprzedaży),

- przeglądy techniczne,

- środki czystości służące do wyczyszczenia pojazdów,

- wydatki związane z drobnymi remontami i ulepszeniami / wymianą, które przedsiębiorca wykonuje we własnym zakresie (np: filtr paliwa, filtr oleju, łożyska, klocki hamulcowe, przewody hamulcowe, linka sprzęgła, żarówki, płyn do chłodnic, błotnik, świece, dywaniki, felgi itp.).

Czy w sporządzanym na 31 grudnia spisie z natury przedsiębiorca powinien ujmować ww. wydatki poniesione na: ubezpieczenie komunikacyjne, przeglądy techniczne; kosmetyki i środki czystości, a także wydatki związane z drobnymi naprawami wykonywanymi we własnym zakresie oraz podatek od czynności cywilnoprawnych? – pyta czytelnik.

Szczegółowe zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w tym sporządzania spisu z natury u podatników prowadzących tę księgę, określają przepisy rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: rozporządzenie).

Jak ustalić przychód

Stosownie do art. 24 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy o PIT, u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 ustawy o PIT a kosztami uzyskania

- powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub

- pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

Na koniec roku, ale nie tylko

Podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie utraty w ciągu roku podatkowego prawa do zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym, zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności (§ 27 ust. 1 rozporządzenia).

W myśl § 27 ust. 1a rozporządzenia, obowiązek sporządzenia spisu z natury na dzień 1 stycznia roku podatkowego nie dotyczy podatników, którzy sporządzili spis z natury na koniec poprzedniego roku podatkowego. W tym przypadku zamiast spisu z natury na dzień 1 stycznia roku podatkowego do księgi wpisuje się spis z natury sporządzony na dzień 31 grudnia poprzedniego roku podatkowego.

Materiały zużywane w toku świadczonych usług w zakresie auto-handlu, tj.: środki czystości oraz części zamienne do drobnych remontów (np: filtr paliwa, filtr oleju, łożyska, klocki hamulcowe, dywaniki, felgi itp.) powinny zostać ujęte w spisie z natury sporządzanym na dzień 31 grudnia jako materiały podstawowe i pomocnicze.

Natomiast wydatki poniesione na wykup ubezpieczeń komunikacyjnych, badania techniczne oraz podatek od czynności cywilnoprawnych nie podlegają ujęciu w spisie.

W spisie z natury sporządzanym na dzień 31 grudnia przedsiębiorca oczywiście ujmuje także niesprzedane pojazdy stanowiące w jego firmie towary handlowe.

Niezbędne elementy

Spis z natury powinien być sporządzony w sposób staranny i trwały oraz zakończony i zaopatrzony w podpisy osób uczestniczących w spisie (§ 28 ust. 1 rozporządzenia).

Spis z natury powinien zawierać co najmniej następujące dane: imię i nazwisko właściciela zakładu (nazwę firmy), datę sporządzenia spisu, numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury, szczegółowe określenie towaru i innych składników wymienionych w § 27 rozporządzenia, jednostkę miary, ilość stwierdzoną w czasie spisu, cenę w złotych i groszach za jednostkę miary, wartość wynikającą z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową, łączną wartość spisu z natury oraz klauzulę „Spis zakończono na pozycji...", podpisy osób sporządzających spis oraz podpis właściciela zakładu (wspólników) (§ 28 ust. 2 in principio rozporządzenia).

Potrzebna jest także wycena

Podatnik jest obowiązany wycenić materiały i towary handlowe objęte spisem z natury według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia. Spis z natury półwyrobów (półfabrykatów), wyrobów gotowych i braków własnej produkcji wycenia się według kosztów wytworzenia, a odpadów użytkowych, które w toku działalności utraciły swoją pierwotną wartość użytkową, wycenia się według wartości wynikającej z oszacowania uwzględniającego ich przydatność do dalszego użytkowania (§ 29 ust. 1 rozporządzenia) >patrz ramka.

Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe (interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 30 stycznia 2014 r., IPTPB1/415-692/13-4/KSU).

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna: ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1509 ze zm.)

(§ 3, 27, 28 i 29 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 728 ze zm.)

>Towary handlowe, materiały pomocnicze, wyroby gotowe

Stosownie do § 3 pkt 1 rozporządzenia:

towarami są towary handlowe, materiały podstawowe i pomocnicze, półwyroby (półfabrykaty), wyroby gotowe, braki i odpady oraz materiały przyjęte od zamawiających do przerobu lub obróbki, z tym że:

- towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym, a także produkty uboczne uzyskiwane przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej,

- materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu, a także materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub są ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania – puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi,

- materiałami pomocniczymi są materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości,

- wyrobami gotowymi są wyroby własnej produkcji, których proces przerobu został całkowicie zakończony, wykonane usługi, prace naukowo-badawcze, prace projektowe, geodezyjno-kartograficzne, zakończone roboty, w tym także budowlane,

- produkcją niezakończoną jest produkcja w toku oraz półwyroby (półfabrykaty), tj. niegotowe jeszcze produkty własnej produkcji, a także wykonywane roboty, usługi przed ich ukończeniem,

- brakami są nieodpowiadające wymaganiom technicznym wyroby własnej produkcji, całkowicie wykończone bądź też doprowadzone do określonej fazy produkcji, a także towary handlowe, które na skutek uszkodzenia lub zniszczenia w czasie transportu bądź magazynowania utraciły częściowo swą pierwotną wartość,

- odpadami są materiały, które na skutek procesów technologicznych lub na skutek zniszczenia albo uszkodzenia utraciły całkowicie swą pierwotną wartość użytkową. -

>Cena zakupu i cena nabycia

Cena zakupu – cena, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszona o podatek od towarów i usług podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększona o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżona o rabaty opusty, inne podobne obniżenia, w przypadku zaś otrzymania składnika majątku w drodze darowizny lub spadku – wartość odpowiadająca cenie zakupu takiego samego lub podobnego składnika (zob. § 3 pkt 2 rozporządzenia). Cena nabycia – cena zakupu składnika majątku powiększona o koszty uboczne związane z zakupem towarów i składników majątku do chwili złożenia w magazynie według ich cen zakupu, a w szczególności koszty transportu, załadunku i wyładunku oraz ubezpieczenia w drodze (zob. § 3 pkt 3 rozporządzenia). -

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) handluje używanymi samochodami osobowymi (auto-handel). Płaci podatek liniowy, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną. Przedsiębiorca kupuje samochody na podstawie umów kupna od osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na podstawie faktur VAT-marża od osób prowadzących taką działalność. Nabyte pojazdy odprzedaje w systemie VAT marża. Zakup samochodów księguje w kolumnie 10 podatkowej księgi (zakup towarów i materiałów). W przypadku zakupu samochodu od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej przedsiębiorca płaci podatek od czynności cywilnoprawnych.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego