Wydatki na zieleń zmniejszają dochód

Przedsiębiorca, który dba o otoczenie siedziby i sadzi wokół niej drzewa i krzewy, może zaliczyć wydatki bezpośrednio do kosztów. Tak samo rozliczy zakup roślin zdobiących firmowe pomieszczenia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wydatki przedsiębiorcy wyróżniają się okazałością

Aktualizacja: 04.08.2009 07:55 Publikacja: 04.08.2009 06:10

Wydatki na zieleń zmniejszają dochód

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

W wielu firmach pracownicy sami przynoszą do biura kwiatki i zajmują się ich pielęgnacją, aby w ten sposób umilić sobie pobyt w firmie. Jednak nie zawsze tak jest. Czasem to pracodawca kupuje rośliny, które są wystrojem firmy, a nawet wynajmuje zewnętrzną firmę, aby o nie dbała. Powstaje wtedy pytanie, jak traktować tego rodzaju wydatki.

[srodtytul]Rośliny tak samo jak dywan[/srodtytul]

Problemem tym zajmowała się [b]Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 21 kwietnia 2008 r. (IBPB3/423-65/08/NG)[/b]. Z wnioskiem wystąpiła firma, która ponosi wydatki związane z zakupem kwiatów, donic, ziemi, środków ochrony roślin do pomieszczeń firmy oraz ich comiesięczną pielęgnacją przez firmę zewnętrzną. Pielęgnacja polega na myciu, podlewaniu, przycinaniu, zraszaniu, przesadzaniu kwiatów oraz używaniu środków ochronnych i pielęgnacyjnych. Jak wyjaśniła spółka, celem tych działań jest dbanie o schludny i estetyczny wygląd pomieszczeń biurowych firmy. Zdaniem firmy wydatki z nimi związane mogą być zaliczone do kosztów. Swoim charakterem nie różnią się one bowiem od zakupu firanek lub dywanów. Dlatego nie należy traktować ich jako wydatków na reprezentację i można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Izba skarbowa zgodziła się z tym stanowiskiem. Zwróciła uwagę, że zgodnie z ogólną zasadą kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (lub art. 23 ust. 1 ustawy o PIT). Wydatki na wystrój wnętrza (zakup kwiatów doniczkowych, kompozycji kwiatowych, kwiatów ciętych, donic, ziemi, środków ochrony roślin oraz wydatki na ich comiesięczną pielęgnację przez firmę zewnętrzną) jako koszty pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami spełniają tę definicję.

[srodtytul]Krzewy da się rozliczyć[/srodtytul]

Podobne wątpliwości pojawiają się w związku z wydatkami na stworzenie i utrzymanie terenów zielonych wokół firmy. Wyjaśniła je [b]Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 1 lutego 2008 r. (ITPB3/423-178/07/AM)[/b]. Z pytaniem zwróciła się spółka, która prowadziła inwestycję polegającą na budowie hali magazynowej oraz rozbudowie budynku handlowo-administracyjnego. W ramach tej inwestycji przewidziano również zagospodarowanie i uporządkowanie terenu dookoła firmy, m.in. zasadzenie nowych drzew i krzewów. Ponadto, wzdłuż budynku od strony ulicy, dokonano nasadzeń krzewów kolczastych w celu utrudnienia dostępu do elewacji celem jej zabezpieczenia przed skutkami wandalizmu. Firma spytała, czy wydatki poniesione na stworzenie terenów zielonych i późniejsze ich utrzymanie są kosztami uzyskania przychodów.

[ramka][b]Uwaga [/b]

Jeśli ponoszone przez firmę nakłady na zakup roślin lub zagospodarowanie terenu ze względu na swoją okazałość odbiegają od zwyczajowo przyjętych, mogą być uznane za wydatki na reprezentację, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.[/ramka]

Izba skarbowa potwierdziła stanowisko spółki, że nasadzenia drzew i krzewów na gruntach przeznaczonych na działalność gospodarczą nie stanowi elementów tego gruntu, nie może więc zwiększać wartości początkowej gruntu. Nie są to również wydatki na ulepszenie środków trwałych, ponieważ w ich wyniku nie nastąpiła rozbudowa, przebudowa czy modernizacja środka trwałego. Nie można też uznać, że są to wyłączone z kosztów wydatki na reprezentację, ponieważ ich celem nie jest kreowanie wizerunku firmy czy podniesienie prestiżu. Z pytania spółki wynika bowiem, że chodziło jedynie o doprowadzenie terenu do stanu uporządkowanego i estetycznego. Jednocześnie nie ma wątpliwości, że poniesione wydatki spełniają zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT definicję kosztów uzyskania przychodów. Dlatego należy je zaliczyć do tej kategorii.

[srodtytul]System nawadniania to środek trwały[/srodtytul]

Zagospodarowanie terenów często nie sprowadza się jedynie do zakupu drzew, krzewów i nawozów. Coraz popularniejsze są[b] automatyczne systemy nawadniania. W przeciwieństwie do roślin mogą one już stanowić samodzielny środek trwały. [/b]Tak wynika z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 listopada 2007 r. (ITPB3/423-46/07/AT)[/b]. Co do zasady ich wartość będzie zaliczana do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne. Do środków trwałych można jednak nie zaliczać takich urządzeń, jeśli ich wartość początkowa nie przekracza 3500 zł. Wówczas wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

[ramka] [b]Drzewa nie zwiększają wartości nieruchomości[/b]

Założenia trawnika, posadzenia roślin i krzewów, montażu instalacji nawadniającej oraz nawożenia, przycinania i wykonania innych prac pielęgnacyjnych mimo bezpośredniego odniesienia do budynku nie można zakwalifikować jako obiekty pomocnicze. Wydatków związanych z założeniem zieleni wokół budynków nie należy zaliczać do wartości początkowej tej nieruchomości. [/ramka]

W wielu firmach pracownicy sami przynoszą do biura kwiatki i zajmują się ich pielęgnacją, aby w ten sposób umilić sobie pobyt w firmie. Jednak nie zawsze tak jest. Czasem to pracodawca kupuje rośliny, które są wystrojem firmy, a nawet wynajmuje zewnętrzną firmę, aby o nie dbała. Powstaje wtedy pytanie, jak traktować tego rodzaju wydatki.

[srodtytul]Rośliny tak samo jak dywan[/srodtytul]

Pozostało 92% artykułu
Sądy i trybunały
Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Prawo dla Ciebie
"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7
Sądy i trybunały
Zwrot w sprawie zmian w KRS? Nieoficjalnie: Bodnar negocjuje z Dudą