Postępowanie podatkowe – jakie dowody warto zgłosić

Fiskus ma obowiązek wykazać, na jakiej podstawie kwestionuje np. rozliczenia podatkowe przedsiębiorcy. Ten ostatni może się bronić. Ale twierdzenia, z których wywodzi pozytywne dla siebie skutki, musi poprzeć. Same słowa nie wystarczą

Publikacja: 17.11.2011 07:25

Postępowanie podatkowe – jakie dowody warto zgłosić

Foto: Rzeczpospolita

Organy podatkowe, w myśl art. 122 ordynacji podatkowej (dalej op), w toku postępowania podatkowego podejmują wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego. To fiskus powinien zatem dowieść wszystkie fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy.

Organ podatkowy nie może jednak prowadzić postępowania jednostronnie, czyli gromadzić tylko tych dowodów, które potwierdzają z góry założony cel. Przepisy zobowiązują go do zebrania i rozpatrzenia – w sposób wyczerpujący – całego materiału dowodowego (art. 187 op).

Uprawniony do zgłaszania wniosków dowodowych jest również podatnik. Potwierdza to m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 stycznia 2011 (I FSK 191/10). Wynika z niego, że wprawdzie organ podatkowy „zobowiązany jest zebrać cały materiał dowodowy, nie oznacza to jednak, że podatnik w tym postępowaniu nie może wychodzić z inicjatywą dowodową”.

Nałożony przez op „nakaz zebrania przez organ podatkowy w sposób wyczerpujący materiału dowodowego nie oznacza, że organ podatkowy ma obowiązek zastąpić podatnika w udokumentowaniu działalności gospodarczej. Podatnik bowiem powinien sam ujawnić wszystko to, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy” (wyrok NSA z 2 grudnia 2009, I FSK 1025/08).

W innym wyroku, z 22 marca 2011 (I FSK 584/10), NSA podkreślił nawet, że „w sytuacji gdy organ podatkowy, w oparciu o przeprowadzone dowody, uznaje daną okoliczność za wyjaśnioną w sposób wyczerpujący, a z tezą tą nie godzi się strona, zmuszona jest ona do przejęcia inicjatywy dowodowej w celu jej obalenia i udowodnienia swoich twierdzeń”.

Jednak o tym, czy zgłoszone przez stronę wnioski dowodowe zostaną uwzględnione, decyduje ostatecznie i tak organ podatkowy. W praktyce nie jest nimi związany i ma obowiązek je uwzględnić, tylko gdy przedmiotem dowodu są okoliczności istotne dla sprawy.

O przeprowadzeniu określonych dowodów organ podatkowy rozstrzyga w formie postanowienia (nie przysługuje jednak na nie zażalenie).

Wszystko będzie ważne

Fiskus zobowiązany jest do zebrania całego materiału dowodowego, a więc nie tylko tego z postępowania podatkowego, ale również z prowadzonych np. wcześniej czynności sprawdzających. Ważne mogą być też informacje z innych postępowań, np. karnego. Potwierdza to m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 3 lutego 2010 (I SA/Op 489/09).

Zgodnie z nim „dowodami w postępowaniu podatkowym mogą być także materiały zgromadzone w toku postępowania karnego, przy czym postępowanie to nie musi być prawomocnie zakończone”. We wcześniejszym wyroku (z 8 stycznia 2010, I SA/Op 330/09) ten sam sąd stwierdził, że op nie wskazuje na konieczność rozstrzygnięcia w sprawie karnej, jako warunku uprawniającego do wykorzystania materiałów postępowania karnego w postępowaniu podatkowym.

Dlatego że „w przypadku postępowań podatkowych, w przeciwieństwie do postępowań karnych, wina podatnika nie ma żadnego znaczenia dla zaistnienia obowiązku podatkowego, wysokości powstałego zobowiązania podatkowego i wynikających z tego obowiązków podatników.

Powstanie obowiązku podatkowego ma miejsce z chwilą dokonania czynności podlegających opodatkowaniu niezależnie od świadomości czy winy podatnika. Tym samym zarzut, że brakuje dowodów na świadome działanie, nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy”.

Ocena jest swobodna, ale i wszechstronna

To, czy dana okoliczność została udowodniona, ocenia – na podstawie całego zebranego materiału dowodowego – organ podatkowy. Zasada swobodnej oceny dowodów, przyjęta w art. 191 op, zakłada, że „organ podatkowy nie jest skrępowany przy ocenie dowodów kryteriami formalnymi, ma swobodnie oceniać wiarygodność i moc dowodową poszczególnych dowodów, na których oparł swoją decyzję” (wyrok NSA z 12 maja 2010, I FSK 1289/09).

Aby jednak, w ramach tej swobody, nie przekroczyć granic dowolności, organ powinien kierować się przy ocenie dowodów „prawidłami logiki, zgodnością oceny z prawami nauki i doświadczenia życiowego, traktowania zebranych dowodów jako zjawisk obiektywnych, oceniania dowodów wyłącznie z punktu widzenia ich znaczenia i wartości dla rozpatrywanej sprawy, wszechstronnością oceny”.

WSA w Białymstoku w wyroku 7 grudnia 2009 (I SA/Bk 414/09)

zaznaczył przy tym, że organ podatkowy ocenia dowody na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia, przy czym ocenia każdy dowód z osobna i wszystkie we wzajemnej ze sobą łączności.

Jak podkreśla NSA, „ocena taka, o ile jest dokonana w zgodzie z zasadami logiki, wiedzy i doświadczenia życiowego, nie może być skutecznie kwestionowana w toku postępowania sądowoadministracyjnego” (wyrok z 1 kwietnia 2011, II FSK 2032/09).

Orzecznictwo

To, że postępowanie dowodowe prowadzi organ podatkowy, nie oznacza jeszcze, że ma on obowiązek nieograniczonego poszukiwania dowodów.

WSA we Wrocławiu orzekł, że organy podatkowe „mają wprawdzie podejmować wszelkie działania zmierzające do wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy, ale z drugiej strony ustawodawca zastrzega, iż mają to być jedynie działania niezbędne, czyli takie działania, które są konieczne, istotne dla wyjaśnienia sprawy”.

A to oznacza, że postępowanie fiskusa w zakresie gromadzenia materiału dowodowego nie musi – w ocenie sądu – pozostawać w zgodzie z oczekiwaniami strony co do wyboru środków dowodowych (wyrok z 9 marca 2011, I SA/Wr 1490/10).

Organy podatkowe, w myśl art. 122 ordynacji podatkowej (dalej op), w toku postępowania podatkowego podejmują wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego. To fiskus powinien zatem dowieść wszystkie fakty istotne dla rozstrzygnięcia sprawy.

Organ podatkowy nie może jednak prowadzić postępowania jednostronnie, czyli gromadzić tylko tych dowodów, które potwierdzają z góry założony cel. Przepisy zobowiązują go do zebrania i rozpatrzenia – w sposób wyczerpujący – całego materiału dowodowego (art. 187 op).

Pozostało 90% artykułu
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił