Zwolnienie z VAT: Pierwszym zasiedleniem jest pierwsze używanie nieruchomości

Sprzedaż używanego budynku, który został wybudowany lub przeszedł kwalifikowane ulepszenia, po okresie dwóch lat – jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

Publikacja: 30.05.2016 09:05

Zwolnienie z VAT: Pierwszym zasiedleniem jest pierwsze używanie nieruchomości

Foto: www.sxc.hu

Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 14 kwietnia 2016 r. (IPPP3/4512-873/15-3/S/RD).

Bank prowadzi swoją działalność w sieci placówek, którymi są budynki, budowle lub ich części, w tym również wyodrębnione lokale. Działalność banku w większej części obejmuje usługi, które są objęte zwolnieniem z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 39-40 ustawy o VAT.

W placówkach banku oferowane są również usługi świadczone przez wnioskodawcę, które nie podlegają zwolnieniu. W placówkach prowadzona jest mieszana działalność, gdzie np. świadczone usługi konsultacyjno-doradcze w sprawach finansowych lub usługi faktoringu nie mogą korzystać z ustawowego zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Jednocześnie bank nie ma możliwości wykazania, że w danej jego placówce faktycznie miała miejsce sprzedaż usług objętych podatkiem w określonej dacie. Z pewnością można jednak stwierdzić, że w danym okresie w danej lokalizacji oferowane były wszystkie usługi, zarówno te nieopodatkowane, jak i te opodatkowane, które bank świadczy na potrzeby swoich klientów.

Wnioskodawca planuje sprzedaże nieruchomości, które będą przeprowadzane po ich wybudowaniu bądź kwalifikowanym ulepszeniu, kiedy wydatki na ulepszenia stanowiły co najmniej 30 proc. początkowej wartości nieruchomości. Planowana sprzedaż będzie miała miejsce po upływie co najmniej dwóch lat prowadzenia działalności w danej placówce, licząc od daty wybudowania lub kwalifikowanego ulepszenia. Nieruchomości te nie były przez bank oddawane innym podmiotom w najem, dzierżawę lub do używania na innej podstawie.

W związku z planowanymi sprzedażami nieruchomości, w których prowadzona jest opisana wyżej działalność, wnioskodawca chciał uzyskać potwierdzenie, że sprzedaż będzie podlegała zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Przepis ten ustanawia zwolnienie z podatku dostawy budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem, gdy:

a. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim;

b. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż dwa lata.

Z kolei przez pierwsze zasiedlenie zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a. wybudowaniu lub

b. ulepszeniu, jeżeli wydatki na to poniesione, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej.

Zwolnienie dostawy budynków i budowli z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT jest implementacją art. 135 ust. 1 lit. j Dyrektywy 2006/112. Zgodnie z tym przepisem państwa członkowskie zwalniają dostawy budynków lub ich części oraz związanego z nimi gruntu, inne niż dostawy, o których mowa w art. 12 ust. 1 lit. a. W art. 12 ust. 1 lit. a Dyrektywy 2006/112 jest mowa o dostawie budynku lub części budynku oraz związanego z nim gruntu przed pierwszym zasiedleniem. W kwestii pierwszego zasiedlenia wypowiedział się w wyroku z 14 maja 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny (I FSK 382/14), uznając, że „Wykładnia językowa, systematyczna i celowościowa dyrektywy 112 wskazuje wyraźnie, że ww. pojęcie należy rozumieć szeroko jako »pierwsze zajęcie budynku, używanie«".

Organ podatkowy przychylił się do stanowiska wnioskodawcy, uznając, że w planowanej przez wnioskodawcę i opisanej wyżej sprzedaży nieruchomości od pierwszego zasiedlenia do momentu sprzedaży nieruchomości minie okres dłuższy niż dwa lat. W związku z czym zostaną spełnione obie przesłanki warunkujące zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT dostawa nieruchomości będzie mogła skorzystać ze zwolnienia.

Komentarz eksperta

Mateusz Machalski, doradca podatkowy, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego EY w zespole podatków pośrednich

Komentowana interpretacja jest przełomowa ze względu na zmianę pojmowania definicji pierwszego zasiedlenia. Dotychczas organy podatkowe jednoznacznie odmawiały prowspólnotowej wykładni tej definicji, wskazując za polską ustawą, że do pierwszego zasiedlenia dochodzi jedynie w sytuacji, gdy nieruchomość zostanie oddana do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (np. najem czy dzierżawa), przy czym odmawiały uznania, że nieruchomość została po raz pierwszy zasiedlona w przypadku wykorzystywania jej do działalności gospodarczej. To niekorzystne dla podatników podejście wynika z błędnej implementacji przepisu dyrektywy VAT przez polskiego ustawodawcę, który – mimo braku takiego uprawnienia – przewidział dodatkowy warunek (tj. uprzednie oddanie do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu) do uznania dostawy za przeprowadzoną w ramach pierwszego zasiedlenia.

Jest to o tyle zaskakująca (choć słuszna) zmiana, że korzystna dla podatników wykładnia nie znajdowała dotychczas poparcia w judykaturze wojewódzkich sądów administracyjnych, a nawet samego NSA (choć z istotnymi wyjątkami, np. wyrok NSA z 30 października 2014 r., I FSK 1545/13 czy wyrok NSA z 14 maja 2015 r., I FSK 382/14). Podatnicy powinni mieć przy tym nadzieję, że interpretacja ta jest przykładem permanentnej zmiany pojmowania pierwszego zasiedlenia przez ministra finansów (na marginesie można wskazać na kolejną korzystną interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 25 kwietnia 2016 r., IPPP3/4512-208/16-2/ISZ).

Na czym polega korzyść ze zmiany stosowanej wykładni? Ze zmiany podejścia mogą się przede wszystkim cieszyć nabywcy nieruchomości – podatnicy VAT. Jeśli mają oni prawo do odliczenia VAT, to korzystniejsze będzie dla nich otrzymanie faktury z VAT (który będą mogli odliczyć) niż ze zwolnieniem z VAT (należy jednak pamiętać, że w przypadku wyboru opcji opodatkowania VAT strony transakcji muszą zgodnie oświadczyć przed właściwym naczelnikiem o chęci rezygnacji ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT). Zwolnienie z VAT – pozornie korzystniejsze – skutkuje niestety po stronie nabywcy koniecznością opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2 proc. wartości sprzedawanego obiektu. Ten podatek nie jest odliczalny, więc wpływa na ostateczny koszt transakcji.

Na marginesie, warto zastanowić się również nad możliwością wystąpienia z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w PCC przez tych nabywców, którzy nabyli nieruchomość w przeszłości ze zwolnieniem z VAT niezgodnym z wykładnią prowspólnotową.

Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 14 kwietnia 2016 r. (IPPP3/4512-873/15-3/S/RD).

Bank prowadzi swoją działalność w sieci placówek, którymi są budynki, budowle lub ich części, w tym również wyodrębnione lokale. Działalność banku w większej części obejmuje usługi, które są objęte zwolnieniem z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 39-40 ustawy o VAT.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Presja na Trybunał. RPO zastosował uchwałę Sejmu ws. dublerów i Przyłębskiej
ABC Firmy
Poszkodowani w pożarach przedsiębiorcy bywają podejrzewani o złe intencje
Sądy i trybunały
Dlaczego asystent i referendarz nie są traktowani jak adwokat i notariusz?
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online