PIT a ZFŚS: Dotacja z urzędu pracy opłacalna podatkowo

Środki z Funduszu Pracy, jakie bezrobotny dostaje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, są przychodem zwolnionym z PIT. Pokryte z nich wydatki na towary i usługi są kosztem, pod warunkiem że nie stanowią środków trwałych.

Publikacja: 19.10.2016 06:50

PIT a ZFŚS: Dotacja z urzędu pracy opłacalna podatkowo

Foto: www.sxc.hu

Prowadzę biuro rachunkowe. Zgłosił się do mnie nowy klient – wcześniej osoba bezrobotna, nieprowadząca pozarolniczej działalności gospodarczej, która na podstawie umowy zawartej z Powiatowym Urzędem Pracy otrzymała jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej (na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Dotacja została przekazana na rachunek bankowy tej osoby na zrealizowanie zakupów związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Klient zrobił zakupy po podpisaniu umowy z Urzędem Pracy, po rozpoczęciu działalności gospodarczej i jej rejestracji w CEIDG. Zarejestrował się także jako podatnik VAT czynny. Na udokumentowanie poniesionych wydatków otrzymał faktury. Podatnik nie rozpoznał przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT z tytułu otrzymania dotacji z PUP, a towary sfinansowane z dotacji nie są w jego działalności środkami trwałymi. Czy wydatki poniesione na zakup towarów i usług, które zostały pokryte bezpośrednio z przyznanej jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej są kosztami uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej? – pyta czytelniczka.

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 3 pkt 13 ustawy o PIT, i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a–22o ustawy o PIT, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Uwaga! Do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów (zob. art. 13 ust. 3 pkt 3 ustawy o PIT).

W zależności od celu

Ustawodawca w art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT różnicuje skutki podatkowe otrzymanych dotacji i innych nieodpłatnych świadczeń w zależności od celu, na jaki zostały one przeznaczone. Dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane:

- na cele inne niż nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych – są zaliczane są do przychodów z działalności gospodarczej,

- na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków poniesionych przez podatnika na zakup lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych – nie są przychodem z działalności gospodarczej.

W sytuacji opisanej w pytaniu podatnik otrzymał dotację na zakup towarów i usług innych niż środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Powinien ją zatem rozpoznać jako przychód z działalności gospodarczej.

Przysługuje preferencja

Jednak na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 645 ze zm.) >patrz ramka.

Co z rachunkiem podatkowym

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).

Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, musi spełniać następujące warunki:

- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (kosztem uzyskania przychodu podatnika nie są wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż on sam),

- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

- został poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

- został właściwie udokumentowany,

- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Z dotacji otrzymanej z urzędu pracy dla osoby bezrobotnej podejmującej działalność gospodarczą podatnik nabył na potrzeby tej działalności towary i usługi niezaliczane do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Ich zakup został udokumentowany fakturami.

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

- odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a–22o ustawy o PIT, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie (zob. art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o PIT) – nabyte z dotacji towary i usługi nie są w działalności podatnika środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, a zatem wyłączenie zawarte w tym przepisie nie znajdzie zastosowania do poniesionych przez niego wydatków na nabycie towarów i usług;

- wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47d, 116, 122, 129, 136 i 137 ustawy o PIT (zob. art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT) – w przepisie tym ustawodawca nie wymienił zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT, na podstawie którego przedmiotowa dotacja z urzędu pracy korzysta ze zwolnienia, a zatem wyłączenie zawarte w tym przepisie nie znajdzie zastosowania do wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie przedmiotowych towarów i usług.

Wolno odliczyć

Wydatki na zakup towarów i usług niestanowiących środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w prowadzonej działalności gospodarczej, sfinansowane ze środków z przyznanej dotacji z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej, można bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tej działalności. Sfinansowanie wydatków na zakup towarów i usług ze środków przyznanych osobie bezrobotnej z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej co do zasady nie wyklucza możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, mimo że przyznane środki korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT. Takie stanowisko potwierdziła m.in. Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 30 sierpnia 2016 r. (ITPB1/ 4511-549/16/JŁ).

Uwaga! Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku przedsiębiorstwa, niezaliczanych zgodnie z odrębnymi przepisami do środków trwałych – w przypadku stwierdzenia, że składniki te nie są wykorzystywane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, lecz służą celom osobistym podatnika, pracowników lub innych osób, albo bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą przedsiębiorstwa (zob. art. 23 ust. pkt 49 ustawy o PIT).

Autor jest doradcą podatkowym

Bezrobotny dostanie wsparcie na starcie:

Starosta może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związane z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia, a w przypadku gdy działalność jest podejmowana na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych, wysokość przyznanych bezrobotnemu środków nie może przekraczać 4-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela spółdzielni oraz 3-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka przystępującego do spółdzielni socjalnej po jej założeniu (art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Szczegółowe warunki i tryb przyznawania przez starostę jednorazowo środków z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 23 kwietnia 2012 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 1041).

Prowadzę biuro rachunkowe. Zgłosił się do mnie nowy klient – wcześniej osoba bezrobotna, nieprowadząca pozarolniczej działalności gospodarczej, która na podstawie umowy zawartej z Powiatowym Urzędem Pracy otrzymała jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej (na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Dotacja została przekazana na rachunek bankowy tej osoby na zrealizowanie zakupów związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO