Prof. Marek Wierzbowski: Możemy pochwalić się naszym kodeksem postępowania administracyjnego

Jeśli przeciwstawiamy interes obywatela interesowi administracji, to Kodeks postępowania administracyjnego dość daleko idzie w ochronę obywatela – mówi Marek Wierzbowski profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, partner w kancelarii Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy – Adwokaci i Radcowie Prawni.

Aktualizacja: 01.08.2020 08:50 Publikacja: 01.08.2020 00:01

Marek Wierzbowski

Marek Wierzbowski

Foto: Fotorzepa/Jakub Ostałowski

Teresa Siudem: 14 czerwca minęła 60. rocznica uchwalenia Kodeksu postępowania administracyjnego, który stanowi podstawę funkcjonowania organów administracji publicznej w relacjach z obywatelami, przedsiębiorcami. W jakiej kondycji jest ten kodeks, skrótowo nazywany KPA? Czy sprawdza się w XXI wieku?

Prof. Marek Wierzbowski: Kodeks postępowania administracyjnego, to pomnik polskiego ustawodawstwa, bo istnieje już 60 lat. Tak jak Niemcy chwalą się swoim kodeksem cywilnym (BGB), a Francuzi – Kodeksem Napoleona, tak my możemy chwalić się naszym KPA. Był on wzorowany na Rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej wydanym w 1928 roku, zanim postępowanie administracyjne uregulowały takie kraje jak Francja czy Niemcy. Poza tym, nadal daje on lepszą ochronę obywatelowi niż przepisy innych krajów Unii Europejskiej. Te 60 lat funkcjonowania kodeksu pokazuje, że jakoś on działa i nie możemy tego lekceważyć. Natomiast co do sytuacji przedsiębiorców – nie możemy lekceważyć zasad wprowadzonych w Prawie przedsiębiorców.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił