Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 04.12.2023 17:53 Publikacja: 22.09.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
15 września 2023 roku weszły w życie przepisy ustawy z 16 sierpnia 2023 roku o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta, stanowiąca implementację do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2121 z 27 listopada 2019 r. zmieniającej dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek, wprowadza daleko idące zmiany w obszarze transgranicznych oraz krajowych reorganizacji. Dzięki nim, możliwe stały się do przeprowadzenia operacje transgraniczne nieznane dotychczas w polskim porządku prawnym, takie jak np. transgraniczny podział czy tez transgraniczne przekształcenie.
Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Po 22 grudnia 2023 r. rodzice i opiekunowie nie otrzymają już 500 zł wsparcia na utrzymanie dzieci. Świadczenie wychowawcze zostanie zwaloryzowane i kolejne wypłaty wyniosą 800 zł na każde dziecko. Pierwsze takie przelewy mogą trafić do niektórych rodziców jeszcze w grudniu.
W środę Sejm przyjął pierwszą ustawę w nowej kadencji. Zakłada ona, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Od piątku 17 listopada każdy obywatel może zastrzec numer PESEL w urzędzie lub na stronie internetowej. Od grudnia będzie to możliwe w aplikacji mObywatel. Zastrzeżenie pozwoli zabezpieczyć swoje dane przed użyciem przez przestępców np. w celu zaciągnięcia pożyczki czy kilku innych zobowiązań.
Firmowe regulacje mogą stanowić o konieczności uzyskania przez pracownika zgody przełożonego na wykonywanie pracy w nadgodzinach jeszcze przed jej podjęciem. Za nieprzestrzeganie tych zasad pracownik może zostać ukarany upomnieniem lub naganą, a jeśli wielokrotnie się to powtarza - nawet zwolniony z pracy.
Prokurator Generalny Marcin Warchoł skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w sprawie kobiety, której skradziono tożsamość. Działanie sądu określił mianem "bezdusznego formalizmu".
Jak powinna wyglądać cyfrowa transformacja biznesu i jak mogą ją wspierać nowoczesne technologie – wyjaśnia Olga Złotnicka, dyrektorka wykonawcza ds. transformacji i efektywności Orange Polska.
Sprzątanie świata - Polska to największa i najstarsza akcja ekologiczna w Polsce, odbywająca się nieprzerwanie od 30 lat.
Komisja do zbadania rosyjskich wpływów orzekła, że dezinformacją jest twierdzenie, iż jednym z powodów podpisania porozumienia w 2013 r. pomiędzy SKW i FSB, była ewakuacja polskich żołnierzy z Afganistanu. Przedstawione dowody są wątpliwe.
Upadek TVP i Polskiego Radia jest o tyle bolesny, że nastąpił spadek społecznej akceptacji dla ich dalszego istnienia. Odzyskanie tej akceptacji, zwłaszcza wśród ludzi młodych, wychowanych na mediach społecznościowych, to dziś warunek naprawy całej naszej demokracji.
W czasie, gdy prezes NBP jest krytykowany za naruszenie niezależności banku centralnego od rządu, zatrudnienie znajdują tam kolejni politycy PiS.
Polski bank centralny zwraca się o pomoc do EBC w sporze z Donaldem Tuskiem. Przyszły premier wezwał do usunięcia szefa NBP. Bank centralny stał się „bezpieczna przystanią” dla wielu polityków PiS.
Dotarliśmy do listy doradców prezesa Glapińskiego. Jednym z nich jest polityk PiS Wojciech Jasiński.
Podmioty powiązane mają obowiązek kreowania wzajemnych relacji handlowych oraz ustalania cen na poziomie rynkowym, czyli tak jak podmioty niezależne, które konkurują ze sobą na rynku.
Przekazanie towaru w zamian za usługę reklamową wypełnia znamiona dostawy towaru i jednocześnie jest to dostawa odpłatna. Jej odpłatność polega na otrzymaniu w zamian świadczenia usługi reklamowej, gdyż przepisy nie definiują odpłatności jako świadczenia wyłącznie pieniężnego. W związku z tym taka dostawa towaru podlega opodatkowaniu VAT.
Można już zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testować jego możliwości. Sposób logowania dla osób fizycznych będzie inny niż dla spółek. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zapraszają na ogólnopolski cykl spotkań on-line mający przybliżyć główne założenia KSeF mikroprzedsiębiorcom.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję przeciw Ukrainie. Wołodymyr Zełenski zapowiada kolejne pakiety pomocy wojskowej od partnerów Ukrainy.
Władze w Tallinie ostrzegają wyjeżdżających, że mogą mieć duży problem z powrotem do domu
Wskaźnik inflacji w listopadzie wynosił w Polsce 6,5 proc w perspektywie rok do roku z 6,6 proc. w październiku. Jednak w ujęciu miesięcznym notujemy wzrost o 0,7 proc., czyli najwięcej od kwietnia.
Dwaj żołnierze z oddziału stacjonującego na granicy z Białorusią w wyniku bójki trafili do szpitala z poważnymi urazami głów.
- Dziś rząd Mateusza Morawieckiego ma ostatnią okazję, by wykazać się asertywnością - powiedział wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) podczas pikiety polskich przewoźników przed przedstawicielstwem KE w Polsce.
„63 noce” Alexa Kłosia to wciągająca opowieść o powstaniu warszawskim, napisana przez dziennikarza, scenarzystę, który dobrze zna życie i dobrze zna ludzi. Na spotkanie z nim zaprasza 6 grudnia Muzeum Powstania Warszawskiego.
Bierna postawa pracownika może stanowić powód do zwolnienia. Dbanie o dobro firmy i zgłaszanie nieprawidłowości to nie tylko prawo, ale również obowiązek, który ciąży na każdym zatrudnionym.
Przedsiębiorcy już przygotowują się do wdrożenia elektronicznych listów przewozowych. Zainteresowanie eCMR jest masowe.
Gdy są podejrzenia, że firma chwilówkowa łamie prawo, ale brak na to dowodów można prosić o pomoc Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów by ocenić działania takiego podmiotu – mówi Adam Kaczor, adwokat z KPR Kancelarii Restrukturyzacyjnej.
Prezenterka "Wiadomości" w publicznej TVP Danuta Holecka odczytała w niedzielę przeprosiny dla fotografa Bartosza Sadowskiego. Publiczna telewizja wykorzystała bez jego zgody zdjęcie jego autorstwa przedstawiające biznesmena Jana Kulczyka.
To Palestyńczycy z Hamasu rozniecili ten konflikt, przedzierając się do Izraela, zabijając i biorąc zakładników. Przeciwko komu więc należałoby protestować, kogo nazywać zbrodniarzem?
Katarzyna Daniłko zarzuciła Poczcie Polskiej sprzedawanie w swoich punktach podróbek torebek luksusowych marek. Instytucja początkowo żądała sprostowania, ale ostatecznie wycofała produkty ze sprzedaży.
"Czy nowy rząd powinien znieść zakaz handlu w niedzielę?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Nie ma unijnej zgody co do AI Act, projektu kluczowego aktu prawnego, który miałby regulować kwestie związane z rozwojem i wdrażaniem sztucznej inteligencji na Starym Kontynencie.
Narodowy operator inwestuje w dostawę ostatniej mili oraz zaplecze logistyczne. Wskazuje, że już widać wzrosty liczby przesyłek.
Wzmocnienie dochodów własnych powinno nastąpić poprzez zwiększony udział w podatku PIT oraz zwrot kompetencji, które w ciągu ostatnich ośmiu lat PIS samorządom odebrał - uważa posłanka Koalicji Obywatelskiej, była marszałek województwa lubuskiego.
Komisja do zbadania rosyjskich wpływów orzekła, że dezinformacją jest twierdzenie, iż jednym z powodów podpisania porozumienia w 2013 r. pomiędzy SKW i FSB, była ewakuacja polskich żołnierzy z Afganistanu. Przedstawione dowody są wątpliwe.
Ustabilizowanie sytuacji finansowej, powrót do konstytucyjnej idei samorządności, wzmocnienie dochodów własnych jst, zmiany w systemie edukacji – tego między innymi oczekują prezydenci, burmistrzowie i marszałkowie od nowego koalicyjnego rządu.
„Nie ma dowodów naukowych wskazujących na konieczność rezygnacji z paliw kopalnych, aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 st. C.” – stwierdził podczas szczytu klimatycznego w Dubaju Sułtan Ahmed Al Dżaber, minister przemysłu i zaawansowanych technologii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, pełniący funkcję prezydenta szczytu klimatycznego COP28.
Obrońcy praw człowieka próbowali powstrzymać holenderski rząd przed eksportem do Izraela części do myśliwców F-35. Przed sądem przekonywali, że eksport może sprawić, iż Holandia będzie współwinna zbrodni wojennych.
Siłom zbrojnym Wielkiej Brytanii może w najbliższej dekadzie zabraknąć 17 miliardów funtów (prawie 86 mld zł) na sprzęt - oświadczyła brytyjska organizacja zajmująca się sprawdzaniem wydatków publicznych.
Zła pozycja najazdowa to największy problem Polaków na początku sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich. - Brakuje im dynamiki, potrzebują odpoczynku - uważają eksperci.
Choć Boże Narodzenie już za trzy tygodnie, to aż 53 proc. Polaków nie kupiło jeszcze ani jednego prezentu. Co trzeci ma część podarunków, ale tylko co 25. kupił już wszystkie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas