Sądy coraz częściej pozwalają chodzić na skróty

Żeby przenieść dług podatkowy spółki komandytowej na jej komplementariusza, niezbędne powinno być ustalenie co najmniej wysokości jej majątku.

Aktualizacja: 06.10.2021 11:32 Publikacja: 06.10.2021 11:20

Sądy coraz częściej pozwalają chodzić na skróty

Foto: Adobe Stock

Orzeczenie WSA w Białymstoku jest klasycznym przejawem ostatnio coraz częstszego nurtu w zakresie kontroli działań administracji skarbowej. Sąd skupił się na brzmieniu jednego przepisu dotyczącego odpowiedzialności komplementariusza, a umknęło mu, iż odpowiedzialność ta dotyczy podatku czy to, że spółka komandytowa jest podatnikiem i na dokładkę posiada odrębny od wspólników majątek. I choć jest to orzeczenie korzystne dla urzędników, nie zmienia to faktu, że taki sposób kontroli legalności działania administracji jest wadliwy i niepełny. Należy wskazać, iż odpowiedzialność komplementariusza jest odpowiedzialnością solidarną i dotyczy cudzego długu (podatku). Organy podatkowe mają obowiązek dochodzić należności podatkowej od dłużnika publicznoprawnego czyli podatnika.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać