Zmiany w prawie niemieckim ważne dla polskich firm

Niemieckie regulacje w zakresie ESG wpływają także na sytuację polskich przedsiębiorców sprzedających swoje towary za Odrą lub współpracujących z firmami niemieckimi. Konsekwencje dotyczą w szczególności dwóch ustaw: o opakowaniach i o dochowaniu należytej staranności w łańcuchu dostaw.

Publikacja: 17.02.2023 09:00

Zmiany w prawie niemieckim ważne dla polskich firm

Foto: AdobeStock

Dlaczego znowelizowane przepisy niemieckiej ustawy o opakowaniach mają znaczenie dla polskich przedsiębiorców?

Nowelizacja niemieckiej ustawy o wprowadzaniu do obrotu, zwrocie i wysokiej jakości recyklingu opakowań (niem. Verpackungsgesetz, VerpackG) regulująca postępowanie z opakowaniami, ich stosowanie i transgraniczny obrót nimi na terenie Niemiec i do Niemiec, była stopniowo zaostrzana w styczniu i lipcu 2022 r. poprzez wprowadzenie kolejnych obowiązków, a w konsekwencji i kar pieniężnych za ich nieprzestrzeganie.Polskie firmy sprzedające na terenie Niemiec i eksportujące do Niemiec produkty, surowce lub inne substancje w opakowaniach mają obowiązek – na podstawie ustawy o opakowaniach – uczestnictwa w tzw. systemie dualnym. Systemy dualne to ogólnokrajowe systemy odbioru opakowań, które rozdzielają obowiązki na dwóch płaszczyznach.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP