Zagraniczne inwestycje w krajach Unii bez ochrony?

Trzy wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ostatni z zeszłego tygodnia i traktat z maja 2020 r. o rozwiązaniu wewnątrzunijnych BIT-ów sprawiły, że inwestycje z UE dokonane w państwach członkowskich pozbawione zostały ochrony, którą dotąd zapewniało prawo międzynarodowe.

Publikacja: 04.11.2021 14:07

Zagraniczne inwestycje w krajach Unii bez ochrony?

Foto: Adobe Stock

W drugiej połowie XX wieku ukształtował się obecny międzynarodowy system ochrony inwestycji zagranicznych oparty na dwustronnych umowach o wspieraniu i ochronie inwestycji (tzw. BIT od bilateral investment treaty), zapewniających inwestorom ochronę prawnomiędzynarodową i możliwość jej bezpośredniego dochodzenia w arbitrażu przeciwko państwu goszczącemu. System ten wydatnie przyczynił się do rozwoju inwestycji bezpośrednich, ugruntowując zasadę, że władcze działania państwa wobec inwestora mogą podlegać zewnętrznej kontroli neutralnego forum jakim jest arbitraż.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił