Anna Tujakowska

Zagraniczne inwestycje w krajach Unii bez ochrony?

Trzy wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ostatni z zeszłego tygodnia i traktat z maja 2020 r. o rozwiązaniu wewnątrzunijnych BIT-ów sprawiły, że inwestycje z UE dokonane w państwach członkowskich pozbawione zostały ochrony, którą dotąd zapewniało prawo międzynarodowe.

Rozstrzyganie sporów w dobie pandemii

W przeciwieństwie do procedur sądowych, brak rygorystycznych przepisów i duża swoboda stron przy kształtowaniu zasad postępowania, pozwoliła arbitrażowi na szybkie przystosowanie się do nowych realiów w czasach w Covid-19.

Czy arbitraż może przyspieszyć postępowania w sądach

Przeniesienie sporu do arbitrażu będzie atrakcyjne w dużych i skomplikowanych sprawach gospodarczych, zwłaszcza gdy są na wczesnym etapie postępowania.

Zmiany w kpc: nowe przepisy w sprawie arbitrażu

Obecna fala zmian w kodeksie postępowania cywilnego (kpc) nie ominęła przepisów dotyczących postępowania arbitrażowego. Z dniem 8 września 2019 r. weszła w życie nowelizacja czterech przepisów ważnych dla arbitrażu. Zmiany te zostały wprowadzone w ramach ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (Dz.U. 2019 poz. 1495).

Wyrok TSUE ws. klauzul arbitrażowych BIT– miecz obosieczny?

Uznanie międzynarodowego arbitrażu w umowach między członkami UE za niezgodny z prawem może pozbawić ochrony warte miliony euro polskie inwestycje za granicą – zauważają prawnicy Marcin Olechowski i Anna Tujakowska.