Wicepremier: Na miejscu Tuska nie chciałbym 1 maja stawać obok Andrzeja Dudy

. Albo mam ja rozdwojenie jaźni, albo prezydent (Andrzej Duda) jest niewiarygodny i oszukuje swoich wyborców i ludzi w Polsce - mówił w rozmowie z TVN24 wicepremier, Krzysztof Gawkowski, komentując wystąpienie Andrzeja Dudy 1 maja, w 20. rocznicę wejścia Polski do UE.

Publikacja: 02.05.2024 07:55

Krzysztof Gawkowski

Krzysztof Gawkowski

Foto: PAP/Rafał Guz

Prezydent Andrzej Duda przekonywał 1 maja, że 20 lat spędzonych przez Polskę w UE to dobry czas dla naszego kraju. Wyraził też żal, że z zaproszenia, by stanąć obok niego w czasie obchodów nie skorzystał premier Donald Tusk.

Tusk napisał 1 maja w serwisie X, że "tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta" w kontekście rocznicy wejścia do UE.

Krzysztof Gawkowski: PiS chciał wyprowadzać Polskę z UE. I mam wrażenie, że dalej chce

Gawkowski mówił, że wiedział, iż premier nie spotka się 1 maja z prezydentem ponieważ „jest chory”. Tusk od kilku dni zmaga się z zapaleniem płuc, mimo to 30 kwietnia wystąpił z oświadczeniem dla mediów oraz spotkał się z koordynatorem służb specjalnych, Tomaszem Siemoniakiem i ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem. Gawkowskiego pytano o to ostatnie spotkanie.

- Patrzę na ten aspekt trochę inaczej. Nagle mamy prezydenta, który okazuje się być obrońcą wartości europejskich i demokratycznych, a w swojej kampanii prezydenckiej mówił, że to jest wyimaginowana wspólnota. Dzisiaj obrońca UE opowiada, że to jest dobre, że 20 lat jesteśmy w Unii. Albo mam ja rozdwojenie jaźni, albo prezydent jest niewiarygodny i oszukuje swoich wyborców i ludzi w Polsce — odparł wicepremier.

Czytaj więcej

Daniel Obajtek wyjechał z Polski? Szczerba: Przekazałem te informacje premierowi

- Wolałbym, żeby mieć takie stanowisko jak premier Donald Tusk od lat: Europa blisko Polski, a Polska mocno w Europie. A nie szukać za wszelką cenę historię obrazka, że premier z prezydentem razem staje. Polityki nie robi się obrazkami. PiS chciał Polskę wyprowadzać i dalej, mam wrażenie, chce (wyprowadzać) z UE — dodał.

A może premier nie chciał się spotkać z prezydentem?

- Nie wiem jakie intencje kierowały premierem. Jak patrzyłbym na to w tej roli, w której jest dzisiaj premier, to na pewno nie chciałbym stawać obok Andrzeja Dudy 1 maja, w święto UE i święto pracy. Nie chciałbym 20 lat UE świętować w towarzystwie prezydenta, który o Europie mówił źle — odparł Gawkowski.

Pan prezes Obajtek startuje w wyborach do PE, będzie musiał pojawiać się w kampanii wyborczej, podpisać dokumenty o startowaniu

Krzysztof Gawkowski, wicepremier

Czy Daniel Obajtek wyjechał z Polski?

Wicepremiera pytano też czy rządzący mają dowody na to, że były prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, wyjechał z kraju. Informacje takie przekazywał wcześniej Michał Szczerba.

- Nie mam kontaktu ze służbami specjalnymi, które mogłyby to potwierdzać - odparł.  - Jak ma te informacje to prokuratura, może też koordynator służb specjalnych. Ale są ważniejsze sprawy na rządzie niż opowiadanie czy jakiś były prezes spółki jest gdzież za granicą, albo czy inni prezesi spółek wyjechali kupować domy za granicę - dodał.

- Inną sprawą jest to, czy ktoś dokonywał jakichś przestępstw, czy ma coś na sumieniu, a inną to, gdzie teraz przebywa — mówił też Gawkowski, który przypomniał, że "pan prezes Obajtek startuje w wyborach do PE, będzie musiał pojawiać się w kampanii wyborczej, podpisać dokumenty o startowaniu".

Prezydent Andrzej Duda przekonywał 1 maja, że 20 lat spędzonych przez Polskę w UE to dobry czas dla naszego kraju. Wyraził też żal, że z zaproszenia, by stanąć obok niego w czasie obchodów nie skorzystał premier Donald Tusk.

Tusk napisał 1 maja w serwisie X, że "tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta" w kontekście rocznicy wejścia do UE.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
podcast
Sprawa Funduszu Sprawiedliwości mocno uderza w Suwerenną Polskę, Tusk przecina spekulacje prezydenckie
Polityka
Komisja ds. wyborów kopertowych. Będą wnioski do prokuratury ws. Kaczyńskiego i Morawieckiego
Polityka
Chaos i przekrzykiwania. Jarosław Kaczyński zeznawał przed komisją ds. wyborów kopertowych
Polityka
Politolog o Funduszu Sprawiedliwości: Nie wiem czy Suwerenna Polska się z tego pozbiera
Polityka
Filiks: Kaczyński przed komisją ds. wyborów kopertowych? Będzie obrażał i robił show
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy