Książeczka zdrowia dziecka - doradzać bedzie Dorota Olczak-Kowalczyk

Prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak–Kowalczyk, Konsultant Krajowy ds. stomatologii dziecięcej, dołączyła do grona Społecznych Doradców Rzecznika Praw Dziecka. Jednym z celów współpracy jest opracowanie stomatologicznej części Książeczki Zdrowia Dziecka, która od 2016 r. ma być elementem dokumentacji medycznej.

Publikacja: 28.07.2015 08:33

Książeczka zdrowia dziecka - doradzać bedzie Dorota Olczak-Kowalczyk

Foto: www.sxc.hu

Marek Michalak i prof. Dorota Olczak-Kowalczyk współpracują od lat.

- O zaproszeniu do grona doradców zdecydowały autorytet i wspólne cele – tłumaczy decyzję Rzecznik Praw Dziecka.

Podczas spotkania Marek Michalak rozmawiał z prof. Dorotą Olczak-Kowalczyk o bieżących problemach opieki stomatologicznej dzieci. Omówiono rozwiązania, które pozwolą na lepszą ochronę zdrowia jamy ustnej najmłodszych.

- Analizowaliśmy, co wspólnymi siłami można zrobić dla obniżenia wysokich wskaźników próchnicy wśród dzieci i młodzieży – mówi prof. Dorota Olczak-Kowalczyk.

Jednym z tematów dyskusji była zmiana ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która czeka na podpis Prezydenta RP. Po wejściu w życie nowych przepisów ujednolicone zostaną wzory niektórych rodzajów dokumentacji medycznej, w szczególności wzór Książeczki Zdrowia Dziecka. W drodze rozporządzenia, określać będzie je resort zdrowia - po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Marek Michalak i prof. Dorota Olczak-Kowalczyk chcą opracować wspólną propozycję wzoru książeczki, w części dotyczącej opieki stomatologicznej. Umożliwi to gromadzenie i utrwalenie informacji dotyczących m.in. leczenia stomatologicznego. Wskazanie elementów, które powinna zawierać, ujednolici wpisywane do niej informacje. Nad wzorem książeczki Rzecznik współpracuje już z prof. Teresą Jackowską, Krajowym Konsultantem ds. pediatrii oraz Polskim Towarzystwem Pediatrycznym.

Przypomnijmy, Rzecznik Praw Dziecka zabiegał o wprowadzenie Książeczki Zdrowia Dziecka - jako dokumentu państwowego - od 2012 r. Określenie książeczki, jako rodzaju dokumentacji medycznej pozwoli na gromadzenie i utrwalenie informacji o stanie zdrowia dziecka, szczepieniach, badaniach czy zabiegach. Do uzupełniania danych dotyczących dziecka zobowiązani będą lekarze wszystkich specjalności. Dotychczas wydawanie książeczki zdrowia było jedynie elementem dobrej praktyki oddziałów noworodkowych. Ich forma i zawartość były różne.

Marek Michalak i prof. Dorota Olczak-Kowalczyk współpracują od lat.

- O zaproszeniu do grona doradców zdecydowały autorytet i wspólne cele – tłumaczy decyzję Rzecznik Praw Dziecka.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów