Zaburzenia psychiczne młodych widać też w ZUS

Problemy natury mentalnej to jedna z głównych przyczyn coraz niższego wieku rencistów. Eksperci przyznają, że wpływ na to może mieć większa świadomość społeczna, ale też pandemia czy wojna.

Aktualizacja: 25.04.2024 11:27 Publikacja: 25.04.2024 04:30

Zaburzenia psychiczne młodych widać też w ZUS

Foto: Adobe Stock

Z raportu pt. „Orzeczenia lekarzy orzeczników ZUS o niezdolności do pracy wydane w 2023 roku” wynika, że oprócz spadku wieku rencistów alarmujące są też inne kwestie. Jakie?

Dane pokazują, że najniższy średni wiek osób ( 43,7 lat ) z ustalonym stopniem całkowitej niezdolności do pracy odnotowano w związku z zaburzeniami psychicznymi.

Czytaj więcej

Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi

Specyfika chorób

Katarzyna Sarnicka, psycholog kliniczny, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów, nie jest zdziwiona taką statystyką.

– Z reguły takie schorzenia jak dajmy na to choroby serca czy nowotwory zaczynają się pojawiać w późniejszym wieku. Potwierdzają to zarówno badania, jak i obserwacje. Natomiast w przypadku zaburzeń psychicznych jest często odwrotnie. Występują one już np. w okresie dojrzewania albo wczesnej młodości – mówi ekspertka.

Zwraca uwagę, że najczęściej niezdolność do pracy orzeka się w przypadku różnych rodzajów schizofrenii.

– Natomiast ta choroba dotyczy przede wszystkim ludzi młodych. Zapadają na nią często osoby do 30. roku życia – zauważa.

Nie mogą zatem dziwić też dane, zgodnie z którymi to zaburzenia psychiczne powodowały najczęściej w 2023 r. powstanie całkowitej niezdolności do pracy u osób ubiegających się po raz pierwszy o rentę socjalną (62,9 proc. orzeczeń w sprawie renty socjalnej).

Przypomnijmy, że przysługuje ona osobie pełnoletniej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Czytaj więcej

Pracodawca może odpowiedzieć za rozstrój psychiczny pracownika

Celem renty socjalnej jest kompensowanie braku możliwości nabycia uprawnień do świadczeń z systemu ubezpieczenia społecznego ze względu na to, że całkowita niezdolność do pracy powstała przed wejściem na rynek pracy. Renta socjalna przeznaczona jest dla osób, które w większości nigdy nie osiągają samodzielności życiowej, w wieku dorosłym zamieszkują z rodzicami lub też przebywają wiele lat w instytucjonalnych formach opieki, takich jak domy pomocy społecznej.

W tym kontekście Katarzyna Sarnicka zwraca uwagę na jeszcze inną kwestię.

– Wiele rent, w tym właśnie rent socjalnych, jest orzekanych w związku z niepełnosprawnością umysłową, która występuje z reguły od urodzenia. To może też wpływać w tym przypadku na średni wiek osób z ustalonym stopniem całkowitej niezdolności do pracy – zaznacza.

Problem depresji

Ekspertka podkreśla też udział depresji w tych statystykach.

– To jest akurat choroba, która może dotknąć każdego bez względu na wiek. Chorują zarówno dzieci i młodzież, jak również osoby starsze – mówi Katarzyna Sarnicka.

Przyznaje jednocześnie, że ostatnie lata to duży wzrost liczby osób zdiagnozowanych.

– Mówi się o tym, że mamy epidemię depresji. I ja się pod tym podpisuję – dodaje.

Przyczyn jest kilka.

– Na pewno jest większa świadomość społeczna w tym zakresie, dana osoba nie wstydzi się skorzystać z pomocy psychiatry i psychologa. Na pewno wpływ ma też przewlekły stres, który towarzyszy nam w codziennym życiu, zmiany neurochemiczne w mózgu, uwarunkowania genetyczne, indywidualna odporność psychiczna. W dużym stopniu przyczyniają się także czynniki zewnętrzne, m.in. wojna w Ukrainie czy pandemia – dodaje.

Z raportu pt. „Orzeczenia lekarzy orzeczników ZUS o niezdolności do pracy wydane w 2023 roku” wynika, że oprócz spadku wieku rencistów alarmujące są też inne kwestie. Jakie?

Dane pokazują, że najniższy średni wiek osób ( 43,7 lat ) z ustalonym stopniem całkowitej niezdolności do pracy odnotowano w związku z zaburzeniami psychicznymi.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Sprzedali odziedziczone mieszkanie. Zapędy fiskusa musiał zastopować sąd
Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
Sądy i trybunały
Pracownicy sądów i prokuratur przedstawili swoje żądania Bodnarowi
Zadania
Zielona rewolucja w polskich miastach. Muszą stworzyć plany klimatyczne
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Prawo karne
Polak skazany na dożywocie w Kongu jest już na wolności