fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Niższe składki z działalności już za dwa i pół miesiąca

Fotolia
Przedsiębiorcy których tegoroczne przychody nie przekroczą 120 tys zł a dochody 72 tys zł zapłacą mniej do ZUS

Doniesienia "Rzeczpospolitej" o zasadach opłacania składek przez około 300 tys. mikroprzedsiębiorców znalazły potwierdzenie w nowelizacji jaka trafiła do konsultacji społecznych. Z projektu autorstwa ministerstwa przedsiębiorczości i technologii przygotowanego we współpracy z ministerstwem finansów wynika, że nowy system będzie się bardzo opłacał osobom z wysokimi przychodami i niskim dochodem. Oczywiście żaden z tych wskaźników nie będzie mógł przekroczyć limitu 120 tys zł rocznie przychodu i 72 tys zł dochodu.

Podstawę do wyliczenia składek będzie bowiem stanowiła kwota w wysokości połowy zeszłorocznego dochodu takiego przedsiębiorcy w przeliczeniu na miesiąc. Inaczej niż w dotychczasowym systemie opłacania ulgowych składek, przychód nie będzie miał znaczenia przy obliczaniu należności na ubezpieczenia społeczne.

Czytaj też:

Przykładowo przedsiębiorca spełniający warunki do skorzystania ulgowych składek (czyli taki którego przychody nie przekroczą 10 tys zł miesięcznie w 2019 r.) z dochodem w wysokości 5 tys zł miesięcznie zapłaci składki w wysokości 729,75 zł miesięcznie (bez składki na Fundusz Pracy i dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe) zamiast 915,46 zł miesięcznie, które będą płacili przedsiębiorcy nie korzystający z żadnych ulg.

Przedsiębiorca z dochodami w wysokości 4 tys zł zapłaci 583,80 zł miesięcznie składek do ZUS, a jeśli przeciętne dochody wynosiły 3 tys zł miesięcznie 437,85.

Dolną granicę ulgowych składek będzie stanowił mikroZUS opłacany przez pierwsze dwa lata od założenia działalności gospodarczej w wysokości 227,69 zł miesięcznie (liczone od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, które w przyszłym roku ma wynieść 2600 zł).

Ministerstwo przewiduje tez wydłużenie terminu na zgłoszenie się do ulgowych składek ZUS. Przedsiębiorcy będą mogli zrobić to do końca stycznia, a nie jak dotychczas w ciągu 7 dni od Nowego Roku. Będą więc mieli więcej czasu na rozliczenie podatkowe 2019 r. i sprawdzenie czy spełniają warunki do skorzystania z ulgowych składek.

W tym kontekście warto przypomnieć, że przedsiębiorcy których przychody oscylują w okolicach 120 tys zł rocznie powinni rozważyć czy nie ograniczyć swojej działalności przed końcem roku, tak by nie przekroczyć tego limitu, gdyż to między innymi od niego zależy prawo do skorzystania z ulgowych składek. Część przedsiębiorców wykonujących długotrwałe usługi mogą też umówić się z kontrahentem na przeniesienie rozliczenia za usługę na początek 2020 r., wtedy przychód za wykonanie tej usługi wliczy się do przyszłorocznych rozliczeń.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA