Czy od dodatku za przeprowadzkę pracownika trzeba płacić ZUS?

Pieniądze wypłacane w związku z przenosinami w inne miejsce ze względu na podjęcie zatrudnienia stanowią podstawę wymiaru należności do ZUS.

Publikacja: 09.05.2024 07:48

Czy od dodatku za przeprowadzkę pracownika trzeba płacić ZUS?

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

Tak uznał organ rentowy w niedawno wydanej interpretacji.

Sprawa dotyczyła spółki, która zajmowała się przede wszystkim produkcją silników spalinowych oraz baterii do pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Obowiązujący w niej regulamin wynagradzania pracowników przewidywał możliwość przyznania im dwóch dodatków.

Pierwszy to „relocation bonus”. Polega on na jednorazowej wypłacie pieniężnej na pokrycie wydatków poniesionych w związku z przeprowadzką w celu podjęcia zatrudnienia. Z kolei drugi to „relocation services”, który polega na zapewnieniu pracownikowi profesjonalnego wsparcia przy legalizacji jego pobytu na terenie Polski w zakresie niezbędnym do podjęcia przez niego legalnego zatrudnienia. Innymi słowy są to pieniądze wypłacane w związku z przeprowadzką warunkowaną podjęciem pracy.

Środki te będą stanowiły przychód pracownika.

Czytaj więcej

Bezpłatne mieszkanie dla pracownika a PIT i składki ZUS

Firma miała jednak wątpliwości, czy powinien się on wliczać do podstawy wymiaru składek. Dlatego złożyła wniosek o interpretację do organu rentowego.

ZUS uznał, że tak. W wydanej interpretacji przypomniał, że podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz chorobowe i wypadkowe jest przychód. Jego definicja stosowana na gruncie ubezpieczeń społecznych jest zawarta w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r., poz. 2647).

Czy od dodatku za przeprowadzkę pracownika trzeba płacić ZUS

Nie od każdej kwoty jednak płatnik odprowadza należności do ZUS. Wyłączenia zawarte są w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej ws. szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU z 2023 r., poz. 728).

W opisywanym przypadku ZUS podkreślił, że wskazane w nim grupy przychodów wyłączone z oskładkowania należy traktować ściśle. Katalog ten jest zamknięty i nie podlega wykładni rozszerzającej.

Co prawda we wskazanych przepisach wymienione zostały takie świadczenia jak np. dodatek za rozłąkę dla pracownika za zmniejszenie kontaktu z najbliższymi z powodu zadań służbowych czy kwota otrzymywana przez niego z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłki na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym. Jednak żadnego z tych przychodów nie można zakwalifikować pod wymienione w niniejszej sprawie bonusy.

Dlatego, ze względu na fakt, iż „relocation bonus” oraz „relocation services” nie zostały wymienione wprost w przepisach wspomnianego rozporządzenia, to należy odprowadzić od nich składki do ZUS.

Tak uznał organ rentowy w niedawno wydanej interpretacji.

Sprawa dotyczyła spółki, która zajmowała się przede wszystkim produkcją silników spalinowych oraz baterii do pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Obowiązujący w niej regulamin wynagradzania pracowników przewidywał możliwość przyznania im dwóch dodatków.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ABC Firmy
Nowa usługa w aplikacji mObywatel 2.0. Ministerstwo: to przełom
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Sądy i trybunały
Wznowienie postępowania z powodu "neosędziego"? Sąd nie czuje się związany wyrokiem ws. Wałęsy
Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?