fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Sejm uchwalił: e-dowody osobiste będą wydawane od marca 2019 r.

Fotorzepa, Kuba Krzysiak
Od marca 2019 r. będą wydawane e-dowody. Będzie się je wykorzystywać m.in. do e-usług.

W piątek posłowie przegłosowali zmianę w przepisach przewidującą wprowadzenie dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Chodzi o nowelizację ustawy o dowodach osobistych.

Przewiduje ona, że nowy dowód, tak jak dziś, potwierdzi tożsamość jego właściciela oraz obywatelstwo, będzie uprawniał do przekraczania granic państw znajdujących się w strefie Schengen. . Dodatkowo jednak będzie miał nowe funkcje, tj. odgrywał rolę podpisu osobistego.

 

 

Oznacza to, że każdy dokument elektroniczny, który wyśle się do urzędu, np. wniosek o odpis aktu stanu cywilnego czy zgłoszenie zameldowania, będzie można podpisać, używając e-dowodu z funkcją podpisu osobistego. Jego złożenie nie będzie wymagało dostępu do Internetu.

Podpis osobisty będzie przez urząd traktowany tak samo jak podpis własnoręczny.

W warstwie elektronicznej dowodu znajdą się dane jego posiadacza, a także zdjęcie biometryczne. Dzięki temu będzie można sprawniej i szybciej odprawić się na lotnisku.

Nowe dowody będą wydawane od marca 2019 r. Natomiast stare dokumenty zachowają ważność do upływu terminów, na jakie zostały wydane.

Dowody osobiste z warstwą elektroniczną funkcjonują już w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, we Francji, w Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, a także na Litwie, Węgrzech czy we Włoszech.

Pomysł na e-dowody w Polsce nie jest nowy, jednak wcześniejsze próby jego wprowadzenia w życie się nie powiodły. Tym razem podobno ma być inaczej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA