fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy można nałożyć dodatkową sankcję VAT

Adobe Stock
Na podatnika – osobę fizyczną, który w korekcie deklaracji, nie uwzględniał ustaleń kontroli nie można nałożyć dodatkowej sankcji VAT, bo potencjalnie nadal podlega odpowiedzialności karnej skarbowej. Ale już tak, gdy korekta wypełnia zalecenia.

Inaczej jednak zdaniem WSA wygląda sytuacja osób fizycznych, które złożyły skuteczną korektę. Bo w świetle art. 16a kks, nie ponoszą (nie podlegają) one odpowiedzialności za wykroczenie czy przestępstwo skarbowe. Skutkiem nie podlegania tej odpowiedzialności jest zaś w ocenie sądu możliwość ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego.

Spór w sprawie zaczął się w 2018 r. kiedy fiskus określił podatnikowi wysokość podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za luty i marzec 2017 r., a przy okazji ustalił też dodatkowe zobowiązanie czyli tzw. sankcję VAT w wysokości 30 proc. kwoty zawyżenia zwrotu różnicy podatku.

Czytaj także: Mimo epidemii koronawirusa nie złagodzono sankcji w VAT

Miało to związek ze złożeniem przez podatnika korekt deklaracji VAT-7 i wykazania dostawy towarów jako eksportu ze stawką zerową i uznaniem fiskusa, że w tych miesiącach jednak nie dokonał wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów do kontrahenta z siedzi...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA