fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

NSA: najem aut pracownikom nie umożliwia odliczenia VAT

123RF
Firma wynajmująca pracownikom auta służbowe poza godzinami pracy nie ma prawa do odliczenia VAT, bo byłoby to nadużycie prawa.

Zawiedli się przedsiębiorcy liczący na to, że Naczelny Sąd Administracyjny odstąpi od linii zakazującej pełnego odliczenia VAT od firmowych samochodów osobowych wykorzystywanych wyłącznie służbowo.

NSA zakwestionował prawo do odliczenia 100 proc. VAT, choć przyznał, że podatnik wykorzystywał je wyłącznie do działalności gospodarczej, w tym odpłatnego najmu pracownikom po cenach rynkowych.

Choć sąd uznał, że najem aut pracownikom może być działalnością gospodarczą, i w tym zakresie odstąpił od wcześniejszego, kontrowersyjnego stanowiska, w praktyce na niewiele się to zdało.

Zdaniem NSA bowiem pomimo formalnych cech prowadzenia działalności najem między pracodawcą i pracownikami nie jest typowy dla działalności gospodarczej, a odliczenie VAT w takiej sytuacji byłoby nadużyciem prawa. Po to bowiem, by skorzystać z pełnego odliczenia, pracodawca rozszerzył działalność o najem samochodów, a ofertę skierował do pracowników. NSA uznał, że choć jest to działanie legalne i prowadzi do legalnych skutków, to jednak nietypowe i nakierowane na nadużycie prawa do odliczenia VAT.

NSA nie zdecydował się na wysłanie pytania do Trybunału Sprawiedliwości UE, co w ocenie wielu ekspertów dałoby największe szanse na zmianę niekorzystnej linii orzeczniczej. ©?

Sygnatura akt: I FSK 1669/15

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA