Będzie można wznawiać postępowania o rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji w referendum ogólnokrajowym lub lokalnym.

W piątek Sejm uchwalił nowelizację do dwóch ustaw: o referendum lokalnym oraz ogólnopolskim. Jej autorem jest Senat. Realizuje ona wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 20 kwietnia 2017 r. (K 10/15). Trybunał stwierdził w nim, że niezgodne z konstytucją są przepisy ustaw o referendum ogólnokrajowym, które wyłączają wznowienie postępowania w sprawie rozpowszechniania w materiałach referendalnych nieprawdziwych informacji. Chodzi o art. 44 ust. 3 zd. 2.

Czytaj także: Referenda: za nieprawdę w ulotkach przed sąd

Jednocześnie TK stwierdził niekonstytucyjność analogicznego postanowienia z ustawy o referendum lokalnym. W tym wypadku chodziło o art. 35 ust. 3 zd. 3 ustawy o referendum lokalnym. W ocenie TK regulacje takie istotnie ograniczają prawo do sądu, naruszają więc art. 45 ust. 1 oraz art. 77 ust. 2 konstytucji.

Według TK elementem prawa do sądu i wynikającej z tego prawa zasady sprawiedliwości proceduralnej jest takie ukształtowanie przez ustawodawcę postępowania sądowego, aby zapadło w nim wiążące rozstrzygnięcie zgodne z prawem i nie zachodziła konieczność wzruszania prawomocnego orzeczenia. Nowela wprowadza taką możliwość. Zakaz rozpowszechniania materiałów referendalnych będzie można wzruszyć, żądając wznowienia postępowania. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.