Karaś-Gasparska: Niełatwo rozstać się z radnym

Pracodawca, którego pracownik został wybrany na radnego w wyborach samorządowych, musi pamiętać, że będzie to teraz osoba pozostająca pod szczególną ochroną.

Publikacja: 09.04.2024 02:30

Karaś-Gasparska: Niełatwo rozstać się z radnym

Foto: Adobe Stock

W chwili gdy dostaną Państwo do rąk ten numer dodatku „Bezpieczna firma”, prawdopodobnie będziemy już znać znaczną część rezultatów głosowania w niedzielnych wyborach samorządowych, chociaż zgodnie z zapowiedzią szefowej Krajowego Biura Wyborczego oficjalne zbiorcze wyniki poznamy najprawdopodobniej dopiero w środę. Niektóre firmy dowiedzą się wtedy, że ich pracownik zostanie radnym. Nowo wybrani radni mogą łączyć wykonywanie mandatu z pracą na etacie, a wyłączenie dotyczy jedynie pracy na rzecz organów samorządu terytorialnego oraz prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia gminy (powiatu, województwa), w której radny uzyskał mandat. Pracodawcą radnego, który jest na etacie, pozostaje więc nadal jego dotychczasowy zakład pracy.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?