Karaś-Gasparska: Niełatwo rozstać się z radnym

Pracodawca, którego pracownik został wybrany na radnego w wyborach samorządowych, musi pamiętać, że będzie to teraz osoba pozostająca pod szczególną ochroną.

Publikacja: 09.04.2024 02:30

Karaś-Gasparska: Niełatwo rozstać się z radnym

Foto: Adobe Stock

W chwili gdy dostaną Państwo do rąk ten numer dodatku „Bezpieczna firma”, prawdopodobnie będziemy już znać znaczną część rezultatów głosowania w niedzielnych wyborach samorządowych, chociaż zgodnie z zapowiedzią szefowej Krajowego Biura Wyborczego oficjalne zbiorcze wyniki poznamy najprawdopodobniej dopiero w środę. Niektóre firmy dowiedzą się wtedy, że ich pracownik zostanie radnym. Nowo wybrani radni mogą łączyć wykonywanie mandatu z pracą na etacie, a wyłączenie dotyczy jedynie pracy na rzecz organów samorządu terytorialnego oraz prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia gminy (powiatu, województwa), w której radny uzyskał mandat. Pracodawcą radnego, który jest na etacie, pozostaje więc nadal jego dotychczasowy zakład pracy.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
W sądzie i w urzędzie
Nastolatek ujawnił miliony od państwa dla o. Rydzyka. Teraz wygrał z nim w NSA
Prawo dla Ciebie
Drakońska kara za newsa. Szef KRRiT Maciej Świrski przegrał z Radiem Zet
Prawnicy
Małgorzata Paprocka: Spór o sądy był polityczną kreacją
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał