Marek Domagalski: Wybory samorządowe stabilizują Polskę

Komentujący wybory samorządowe skupiają się na tym, która partia czy obóz traci, a który zyskał. Najwięcej zyskuje Polska i nie tylko lokalna.

Publikacja: 17.04.2024 04:30

Marek Domagalski: Wybory samorządowe stabilizują Polskę

Foto: Adobe Stock

Pomimo braku hałaśliwej kampanii i ostrych procesów kampanijnych frekwencja wyborcza okazała się – jak na wybory samorządowe – wysoka. Na dodatek wybory nie zepchnęły, jak niektórzy zapowiadali czy wręcz marzyli, obozu poprzedniej władzy, a obecnej opozycji, w polityczny niebyt. Z drugiej strony nie wywindowały mniejszych politycznych ugrupowań wysuwających mocno ideologiczne hasła czy obiecujących zupełnie nową jakość w rządzeniu.

Pamiętając o trawiącym polskie społeczeństwo od wielu lat bezprecedensowym podziale politycznym i przejmowaniu przez nowy rząd kolejnych segmentów władzy (swego rodzaju kontrrewolucji) oraz o podzielonym środowisku sędziowskim i szerzej: wymiarze sprawiedliwości, władza samorządowa in gremio prezentuje się wręcz znakomicie. A po wyjątkowo długiej kadencji zyskała odświeżoną legitymację demokratyczną.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Kubeł zimnej wody
Rzecz o prawie
Jarosław Gwizdak: A takim był dobrym sędzią…
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Moda na retro
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Sędziowie z klapkami na oczach
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Nie da się oszukać kasy samoobsługowej
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?